Testosteron Hormonu Nedir?

Testosteron Hormonu Nedir? Testosteron Hormonunun Azaldığı Nasıl Anlaşılabilir? Testosteron Hormonunu Doğal Yollarla Artırabilmenin Yolları

Daha çok erkeklerin vücudunda üretilen ama kadınlarda da azda olsa var olan testosteron hormonu, erkeklerin testislerinde üretilen bir hormondur. Bu hormonun zamanla azalması yaşa bağlıdır. Yaş dışındaki faktörlerin neredeyse hepsine bir çözüm üretilebilmektedir. Nitekim doğal yollardan libido yükseltilebildiği gibi ilaç desteği ile de artırabilmek mümkündür.

Öncelikle testosteron hormonunun ne işe yaradığını açıklamakla başlayabiliriz. Testosteron erkeklerde cinsel isteği artıran bir salgıdır. Bu salgı sayesinde erkeklerin cinsel performansının belirlenmesi ve tatmin etme süresi artar. Bazı nedenler yüzünden hormonun etkisini kaybetmesi ya da cinsel isteksizlik duymak özellikle 40 yaşından sonra erkeklerin bu konuya eğilmeleri gerektiğini gösteren işaretlerden biridir. Erkekler için oldukça önemli olan cinsellik, testosteron hormonu ile daha da önemli hale gelir, diyebiliriz.

Neden Testosteron Hormonu Düşer Ya Da Azalır?

Yazının başında belirtildiği gibi öncelikle erkeklerde 40 yaştan itibaren bu salgının azalması normaldir. Bunun dışında ki faktörleri maddeleyerek açıklamak gerekirse;

Testosteron Hormonu Nedir

  • Fazla kiloları olan erkeklerde testosteron hormonunun düştüğü, azaldığı ya da bir süre sonra tamamen işlevini kaybettiği görülebilir. Bu nedenle öncelikle işe kilo verme ile başlanabilir.
  • Stresli ortamlar ve odaklanamama problemleri nedeni ile de testosteron hormonunda ani düşüşler görülebilmektedir. Stres, vücudu tamamıyla yorduğu ve ele geçirdiği için cinsel isteksizliğin nedenlerinden biri olarak da stresi saymak normal olacaktır.
  • Düzensiz ve sağlıksız beslenme nedeni ile vücutta çinko ve demir eksikliğinin görülmesi, testosteron hormonunu düşüren temel nedenlerdendir. Bu nedenle özellikle beslenme konusunda tüm vitamin ve proteinleri almaya, gerekli olan ve sadece dışarıdan alınabilen vücut ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösterilmelidir.

Testosteron Hormonunun Azaldığı Nasıl Anlaşılabilir?

Öncelikle vücutta belirgin bir yorgunluğun olması, sürekli stres halinde olma ve odak problemi yaşama, cinsel isteksizliği aşırı derecede hissetme, saçların uzamaması ya da çok geç uzaması gibi sorunlar testosteron hormonunun azalma belirtilerindendir. Bu tür problemlerle karşılaşan erkeklerin vakit kaybetmeden ve yaşı ilerletmeden uzman bir doktora görünerek test yaptırmaları gerekmektedir.

Testosteron Hormonu Nedir

Doktora gitme konusunda geç kalan erkeklerin testosteron hormonlarını artırabilmeleri oldukça zorlaşacak ve bir süre sonra tamamen yok olacaktır. Doktorların bu anlamda tedavi programı sunması ya da ilaç tedavisine başlaması doğru olacaktır. Bu sayede de kısa sürede testosteron seviyesinin yükseltilmesi sağlanacaktır.

Testosteron Hormonunu Doğal Yollarla Artırabilmenin Yolları

Önceliğin spora ve biraz sakinleşmeye verilmesi başlangıç için doğru bir adım olacaktır. Yalnız başlanan spor, sadece yürüyüş ya da belediyelerin parklara yapmış olduğu spor aletlerini kullanmaktan ibaret bahsedilen bir spor olarak kalmamalıdır. Zaten doğru ve sağlıklı olan; bir spor salonuna kayıt olarak uzman kişilerden destek alınarak yapılan spor olacaktır. Sürekli orta ya da eşit seviyede yapılan sporun, egzersizlerin testosteron hormonu üzerinde belirgin bir etkisi olmayacaktır. Zamanla kardiyoya kadar yükseltilen fitness tarzı sporla kısa sürede testosteron hormonu artırılabilir. Bu şekilde hem zayıflayacak hem de istenilen sonuca kavuşulacaktır. Her işte olduğu gibi sabır ve zaman bu faktörde de devreye giren temel unsurlardan biridir.

Diğer bir testosteron hormonunu artırma yolu ise sağlıklı beslenerek ve doğru düşünmeye başlayarak stresten uzaklaşmaktır. Bunun için kafa dinleme ya da yalnız kalma gibi aktiviteler işe yarayacaktır. Tek başına çıkılan bir tatil ya da yalnız kalınan bir gece bile oldukça etkili olacaktır.

Testosteron hormonunun azaldığı anlaşıldıysa ve bunun üzerine hala biri ile flört, cinsel birliktelik düşünülüyorsa; sadece tedavinin sürecinin uzayacağını, hormonu yükseltebilmek için bunun yanlış bir yol olacağını erkekler bilmelidir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();