Terleme Şikayeti Olanlar İçin Çözüm Yolları

Terleme Şikayeti Olanlar İçin Çözüm Yolları, Ilık Duş Size Faydalı Olacaktır, Terleme Düzeyini Minimum Seviyeye İndirmek İçin Yapılabilecekler.

Hepimiz özellikle yaz ayları içinde sık sık terleme şikayeti çekeriz. Sıcak hava ve nem ile bu zaten kaçınılmaz bir sondur fakat hiçbirimiz bu mutlak sonun gelmesini arzu etmiyoruz. Hem görüntü itibarı ile hem de bizde oluşturduğu rahatsızlık hissi ile günlük yaşamımızı da oldukça etkileyen terlemeye karşı alınabilecek önlemler elbette mevcut. Terlemeyi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da normal bir seviyeye getirmek mümkün. Fakat terlemenin aynı zamanda tıbbi bir hastalık olma özelliğini de göz ardı etmemeliyiz. Eğer yaz kış süren bir terleme probleminiz var ise doktorunuza danışarak uygun bir tedavi yöntemi ile bu hastalığı sona erdirebilirsiniz. Vücudun en doğal tepkilerinden biri terlemedir. Heyecan, öfke, utanç gibi duygu durumları ile de tetiklenebilir. Bazı ciddi hastalıkların belirtileri arasında da yer alabilen terleme ile ilgili sorununuzun asıl kaynağını öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Peki, terlemeyi engelleme için yapılabilecek şeyler var mı? Elbette bu sorunun cevabı olabilecek birçok seçenek mevcut. Genel olarak terlemeye karşı yapılabilecekler ise şunlar:

Terleme Düzeyini Minimum Seviyeye İndirmek İçin Yapılabilecekler

 • Ayağınızı soğuk su ile yıkadığınız takdirde vücudunuzdaki ısı dengesi normale dönecektir. Terlemeniz azalacaktır.
 • Alkol, soğan, kafein ve sarımsak gibi maddeler terlemeyi tetikleyici unsurlardır. Az olarak tüketildikleri takdirde terleme miktarınızdaki azalışı gözlemleyebilirsiniz.
 • Her sabah içilen bir fincan domates suyu ter bezlerinizi düzenleyici etkiye sahiptir.
 • Eğer özellikle el ve ayak bölgeniz normalden çok daha fazla terliyorsa demlediğiniz ve soğuttunuz çay içine koyarak bekletmenizde yarar olacaktır.

Terleme Şikayeti Olanlar İçin Çözüm Yolları

 • Koltuk altlarınızdaki terlemeden rahatsız oluyorsanız geceden şap ya da limon suyu ile ovmalısınız. Sabaha kadar bu şekilde bekletin ve sabah durulayın.
 • Koltuk altı terlemesi için yukarıdaki maddeyi uygulayamıyorsanız şayet, düzenli olarak elma sirkesi ve karbonat yardımı ile yıkadığınız takdirde istenilen sonucu elde edebileceksiniz.
 • Bal ile tatlandırmış olduğunuz ada çayı içebilirsiniz.

Ilık Bir Duş Size Faydalı Olacaktır

 • Hepimizin özellikle yaz aylarında tercih ettiği ılık ya da soğuk bir duş terleme miktarımızın azalmasına olanak tanıyacaktır.
 • Avuç içlerinizi buz ya da soğuk su ile serinletmeniz vücudunuzun diğer bölgelerindeki terlemeler için de fayda sağlamış olacaktır.
 • Ensenize buzlu suya batırılmış bir havlu koymak yine terleme oranınızı normale döndürecek etkilerden birisidir. Fakat bu işlemi gerçekleştirirken havluyu sık sık yeniden yıkayıp koymak gerekiyor. Bir süre sonra havlu vücut ısınız ile aynı sıcaklığa döneceğinden eğer yenilemezseniz bir faydası olmayacaktır.
 • Fazla kilolara sahipseniz, kilo vererek de terlemeye karşı sonuç elde edebilirsiniz.
 • Bol sıvı tüketmeniz terlemenizi kesinlikle arttırmayacaktır. Aksine vücudunuzdaki dengenin korunmasına yardımcı olur.
 • Aşırı terleme olan bölgeniz için pudra kullanımı yararlı olacaktır.

Terlemeyi tamamen önlemek ya da yok etmek mümkün olmadığı gibi aynı zamanda sağlıklı da değildir. Vücudun doğal reflekslerinden olan terleme için siz gereken önlemleri alabilir ve bu terleme düzeyini minimum bir seviye indirebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();