Temizlik Hastalığı Olanlar İçin Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Temizlik Hastalığı Nedir?  Temizlik hastalığının belirtileri nelerdir? Temizlik hastalığı nasıl tedavi edilir, yöntemleri nelerdir?

Doktorlara göre temizlik hastalığı her 100 kişiden 2’sinde görülüyor. Uzmanlar, aşırı derecedeki  temizlik takıntısının bazı psikolojik rahatsızlıkların temelini oluşturduğunu söylüyor.

Temizlik hastalığı, obsesif(takıntılı) kişilik bozukluğunun içerisinde görülen rahatsızlıklardandır. Sürekli olarak el yıkama ihtiyacı hissedilmesi, ellerinizi yıkarken dakikalar harcamanız temizlik hastalığına yakalandığınızı gösterebilir. Aşırı titizlik sizin hoşunuza gitse de çevreniz tarafından zaman içinde rahatsızlık duyulacak seviyeye gelebilir. Ayrıca temizlik merakınız diğer işlerinize ayıracağınız zamandan çalacağı için size olumsuz olarak yansır.

Sürekli olarak kontrol etme isteği, ocağın altını açık unutmuş muydum? Kapıyı kilitlemiş miydim? Soruları da diğer problemlerdendir. Herşeyi sürekli olarak yıkama isteği ve çoğu şeyin kirli olduğuna inanılması, temizlik sorunlarının başında geliyor.

İşte temizlik hastalığı ve belirtileri

Temizlik hastalığı olan kişilerin yaşadıkları takıntılı ve şüpheci yaklaşımlarından dolayı kendilerini aşırı olarak titizliğe ve temizlik merakına kaptırdıkları söyleniyor. Kişiler titiz olmalarıyla çevreleri tarafından övgü alacakları ve kişisel problemlerini bu yöntemle kapatabileceklerine inanıyorlar.

Temizlik Hastalığı Nedir?  

Temizlik hastalığına ilk zamanlarda önlem alınmazsa, kişileri klinik rahatsızlıklarla baş başa bırakabilir. Klinik durumlardan sakınmak için takıntılığın ilk evrelerinde aşırı titizlik problemine yakalanan kişilerin yakınlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Rahatsızlıklarına karşı duyarsız kalmayıp, psikolojik yardım alınmasına dikkat etmelidirler.

Temizlik hastalığına yakalandığınızı veya çevrenizdeki birinin bu hastalığa yakalandığını düşünmenizi sağlayacak bazı belirtiler;

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikli olarak kişinin sürekli ellerini yıkama isteği dikkat edilmesi gereken önemli br ayrıntıdır.

Bir misafirin ardından tüm evi temizleme isteği, kendine hakim olamayıp temizlemek.

Elini değdireceği her nesneyi öncesinde yıkamak, peçeteyle silmek veya tozunu almak.

Temizlik hastalığı olan kişiler ilerleyen zamanlarda asosyal olabiliyor. Takıntılı durum o kadar ilerliyor ki, bu rahatsızlığa yakalan kişiler evden çıkmamaya başlıyor. Ya da evinin kirleneceğini düşünüp, evine misafir çağırmamaya başlıyor. Böylece hastalarda antisosyal kişilik bozukluğu da tehlike oluşturuyor.

Tedavi Yöntemleri

Takıntılı kişilik bozukluğu rahatsızlıkları inatçı hastalıklardandır. Tedavi uzmana danışılmadan bırakılırsa geçmişe hızlı bir dönüş gerçekleşebilir. Tedavi başlangıcında asıl amaç tedaviyi tamamen yok etmek ve hastalığın ilerleyen zamanlarda tekrar etmemesini sağlamaktır. Bunun için farklı birkaç yöntem olmakla beraber en çok uygulanan ilaç tedavisidir. Ancak bu tamamen doktorların kontrolünde ve hastalığın derecesine göre karar verilir.

Tam teşhisin konması ve tedavinin sağlıklı ilerlemesi için terapiler aksatılmamalıdır. Doktorunuzun önerdiği durumlarda seanslara aileniz ve yakın arkadaşlarınızla katılmanız iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.  Tüm bu süreçte özellikle aile ve çevrenin desteği çok önemlidir. Kişiyi bu hastalık yüzünden suçlamamalı, bu takıntıların zamanla ve tedaviyle çözülebileceğine inandırmalıdır.

 

No more pages to load

No more pages to load