TEFF Tahılı İle Tanışın

TEFF Tahılı İle Tanışın! Teff Tahılı Nasıl Kullanılmalı?Teff Bitkisinin Faydaları Nelerdir?Teff tahılı olarak adlandırılan bu bitki hakkında tüm detaylar...

Son zamanlarda herkeste bir doğaya dönüş söz konusu. Bitkisel olan ne varsa hepsini evimize depolamak, hepsini neler ile tüketilebiliyorsa onlar ile bol bol tüketme ihtiyacı duyuyoruz. Bu bitkilerin çoğunun adını yeni duyuyor olabilirsiniz ama bu, bitkinin yeni bir oluşum olduğunun göstergesi değil elbette. Eski çağlardan günümüze kadar birçok bitki zamanla unutulmuş. Şimdilerde ise tekrar hayatımıza adım atıyor. Teknolojiden ve bu kirlilikten kaçıp kendimizi tek göz odalı köy evimizde hayal edip aktardan aldığımız bitkilerle sağlıklı yaşama gayretine düşüyoruz. Yine da ya öyle bir şansımız da olmasaydı diye düşünerek sizlere yeni bir besin maddesinden bahsedeceğiz. Yararlarını sayacağımız bu besin maddesinin adını belki duydunuz belki de hiçbir yerde denk gelmediniz. Teff tahılı olarak adlandırılan bu bitkinin ana vatanı Etiyopya. Teff bitkisi oldukça ufak taneli bir bitki. Yurt dışından ithal edildiği için bir miktarda pahalı bir bitki olma özelliğine sahip. Üç farklı renge sahip olan teff bitkisinin renklerine göre tatları da değişiklik gösteriyor.

TEFF Tahılı İle Tanışın

TEFF Tahılı Nasıl Kullanılmalı?

Yarım fincan teff, bir miktar tuz ve 2 fincan suyu ağzı kapatılabilen bir kaba koyarak 15 dakika kaynatıyoruz. Suyunu çektikten hemen sonra altını kapatıyoruz. 5 dakika dinlenmeye bıraktıktan sonra artık rahatlıkla tüketebilirsiniz. Un ile yapabileceğiniz tarifleri bir düşünün. İşte bunların birçoğunu teff ile yapmanız da mümkün olacaktır.

TEFF Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

  • Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle diyet yapıyorsanız sofralarınızın yeni gözdesi olmaya en büyük aday teff bitkisi olmalıdır.
  • Kansere karşı güçlü bir koruyucudur.
  • Oldukça küçük tanelere sahip olan teff bitkisi size az gibi görünse de içinde oldukça zengin bir posa ve lif barındırır. Böylelikle sizin uzun süre tok kalmanıza imkan verir.
  • Düşük glisemik indeksi ile rahatlıkla tüketebileceğiniz harika bir karbonhidrat kaynağıdır.
  • Kan şekerini dengeleyici özelliği ile şeker hastalarının rahatlıkla kullanabileceği bir bitki olma özelliğine sahiptir.
  • Kalsiyum açısından oldukça zengin olan teff bitkisi, günlük kalsiyum ihtiyacınızın %40’ını sağlar.
  • Çölyak hastaları da rahatlıkla tüketebilir.
  • Amino asit deposu olma özelliğine sahiptir.