İşte Tarihteki O İlham Veren Kadınlar

Tarihteki İşte O İlham Veren Kadınlar. Helena Rubinstein 1870-1965. Simone Veil 1927 - 2017. Florence Nightingale 1820-1910. Coco Chanel 1883-1971.

Geçmişten bugüne pek çok kadın, önüne çıkan tüm engelleri aşarak kadın haklarını savunmuş, gelecek nesillere ilham verici olmuştur. Üstelik bu kadınlar gelecek nesillere sadece haklarını savunmayı değil aynı zamanda gerçek bir kadın olmayı da öğretmiştir. Peki sizce kadın olmak nedir? Kadınlar siyasette, bilimde, eğitimde, ticarette ve erkeklerin bulunduğu diğer pek çok alanda bulunması gereken varlıklardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın”. Yıllar önce daha kadın haklarına bugün olduğu kadar önem verilmezken o kadınlar güçlü oldular ve bütün dünyaya kadının önemini gösterdiler. İşte tarihe yön veren o ilham verici kadınlar!

Yaptıkları İle İlham Verici Olmayı Başaran O Kadınlar

Florence Nightingale 1820-1910

İtalya'nın Floransa kentinde dünyaya gelen Florence Nightingale, ailesinin yüksek gelir düzeyine rağmen dönemindeki diğer kadınlara bakmaksızın kendini sağlık koşullarını iyileştirmeye  adadı. Gönüllü 38 kadın ile beraber Üsküdar’a gelerek yoğun uğraşların sonucunda ölüm oranını %42’den %2’ye düşürmeyi başardı. Bu ve buna benzer pek çok çalışması sonucunda daha önce hiçbir kadına verilmemiş olan liyakat nişanı ile ödüllendirildi. Bugün Florence Nightingale modern hemşireliğin kurucusu olarak sayılır ve  doğum günü olan 12 Mayıs'ı izleyen ilk hafta, bütün dünyada hemşirelik haftası olarak kutlanılır.

İlham Verici

Helena Rubinstein 1870-1965

Bugün her kadının bir numaralı harcaması nedir? Elbette ki kozmetik ürünleridir. Bugün kusurlarımızı kapatmamız konusunda bize yardımcı olan ve kozmetik kavramını bulan kişi Helena Rubinstein’dir. Aslında okul döneminde pek de başarılı olmayan ancak zaman içerisinde bir kozmetik devi haline gelen Helena Rubinstein’in dönüm noktası evden kaçarak Avustralya'ya amcasının yanına yerleşmesi oldu. Avustralya’da yaşayan kadınların güneşten bozulan ciltlerini gördüğünde bunu bir avantaja çevirebilmek için 100 pound borç ile dünyanın ilk güzellik salonunu açtı. Bununla yetinmeyerek kendini günden güne daha da geliştiren Helena, kendi adını taşıyan kozmetik ürünlerini piyasaya sürdü. Bugün hala pek çok kozmetik ürünün üzerinde onun ismini görebilirsiniz.

Coco Chanel 1883-1971

1983 yılında Batı Fransa’da temizlikçi bir kadının ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Gabrielle Chanel 18 yaşına geldikten sonra artık manastırda kalamaz ve Fransa’nın Aubazine şehrinde bulunan bir evde kalmaya başlar. Burada 6 yıl boyunca dikiş dikmeyi öğrenir ve terzi olarak işe başlar. İlk aşkı Fransız subay Etienné onu bir eğlence mekanına götürür ve Gabrielle orada şarkı söyler. Söylediği şarkının adı ise Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero’dur. O gün şarkı çok beğenilir ve etraftan tekrar söylemesi için Coco diye bağırışmalar başlar. İşte o gün Gabrielle Chanel artık Coco Chanel’dir. Coco dönemin en gözde erkekleri ile ilişki yaşamıştır. Hatta bir rivayete göre neden Westminster Dükü ile evlenmediği sorulduğunda ' Bugüne kadar pek çok Westminster Düşesi olmuştur ancak dünyada yalnızca bir tane Coco Chanel vardır.' demiştir. Coco çok ünlü bir modacı olur ve yıllar geçse de bugün hala adından söz ettirmeyi başarır.

İlham Verici

Simone Veil 1927 - 2017

Nazi kampından kadın haklarının savunucusu ünlü bir politikacıya uzanan büyük bir yaşam hikayesi. Haziran ayında aramızdan ayrılan Simone Veil özellikle Fransa’da herkesi yasa boğdu. 16 yaşında ailesi birlikte nazi kamplarına götürülen Simone Veil, buradan kurtulur kurtulmaz yaşadığı tüm acılarını büyük bir azimle aktif bir siyasete, başarılı bir iş kadınlığına ve güçlü bir anneliğe dönüştürdü. 1979 yılında Avrupa Parlamentosu’nun ilk kadın başkanı seçilen Veil, tüm hayatı boyunca yürüttüğü kadın hakları mücadelesi, savaşçı kişiliği ve savunduğu değerler ile gelecek kuşaklara ilham verici bir idol olmaya devam edecek.

No more pages to load

No more pages to load