Tarihin Akışını Hangi Kadınlar Değiştirdi?

Tarihin Akışını Hangi Kadınlar Değiştirdi? Tarihin Akışını Değiştiren Kadınlar, Coco Chanel, Rosa Parks, Anne Frank, Florence Nightingale

Yeni bir hayatın başlamasını sağlayan kadınlar, dünya tarihinde de oldukça etkin bir şekilde rol oynamıştır. Cinsiyetimiz ne olursa olsun, nefes almamıza sebep olan en büyük varlık yine bir kadından başkası değildir. Bütün yaşamına kahkaha, hüzün, savaş, ayrılık, ölüm, doğum, neşe gibi birçok farklı duyguyu sığdırarak dimdik ayakta kalabilen kadınlar, dünya tarihinde de birçok şeyi değiştirmiştir. Bütün uygarlıkların, halkların, ulusların kahramanı ve gizli öznesi haline gelen kadınların neleri başarmış olduklarını merak ediyorsanız, gelin birlikte göz atalım. Kim bilir, belki kadınlar bu sayede gizli özne görevinden açık özneye terfi ederler.

Tarihin Akışını Değiştiren Kadınlar

  • Kleopatra

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra, önce Sezar’ı sonra da Marcus Antonius’u kendine aşık etmesiyle ülkesini koruma altına aldı.

  • Elizabeth

İngiltere’yi yönetmiş olan Tudor hanedan üyelerinin sonuncusu olan I. Elizabeth, 1558’den ölüm yılı olan 1603’e kadar tacını taşımıştır. Ülkesini yok olmanın kıyısından çeviren, İngiltere haricinde İrlanda’nın ve sembolik bir şekilde Fransa’nın da kraliçesi olarak kabul edilen I. Elizabeth, gücü ile İngiliz kralları arasından sıyrılarak hep bir adım öne çıktı.

  • Rahibe Teresa

Hayırsever Misyonerler Cemaati’nin kurucusu olan ve hayırsever yönüyle bütün dünyanın kalbini fetheden Rahibe Teresa 1979 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür.

  • Büyük Katerina / II. Katerina

Rusya’nın tarihini değiştiren, dolayısıyla da dünya tarihinde büyük rol oynayan Büyük Katerina, Kırım’ı sınırlarına katmıştır. 18. Yy dönemine damgasını vuran II. Katerina, Voltaire tarafından kuzeyin Semiramis’i olarak adlandırılmıştır.

  • Hürrem Sultan

Ukrayna’dan Osmanlı’ya getirilen Anastasia, Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadınlar Saltanatı olarak adlandırılan devri başlatan Hürrem Sultan’a dönüşmüştür. Devlet işlerinde de etkin rol oynayan Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahlı eşi ve 5 çocuğunun annesi olmuştur. Cariyelikten gelerek Osmanlı padişahı ile nikahlanmış olan ilk sultan Hürrem Sultan’dır.

  • Florence Nightingale

arihin Akışını Hangi Kadınlar Değiştirdi

1820 yılında doğup 1910 yılında yaşama veda eden hemşire Florence Nightingale, Kırım Savaşı sırasında eğitim göre hemşirelerin yöneticisi olmuş ve dünyada modern hemşireliğin kurucusu olmuş,  savaş döneminde yaralanmış olan askerlerin bakımında büyük rol almıştır.

  • Susan Brownell Anthony

Amerika’da köleliğin ortadan kaldırılması için çabalayan Daniel Anthony’nin kızı Susan B. Anthony, kadınlara oy hakkı verilmesi için mücadele etmiştir. 1892 ile 1900 yılları arasında Amerika Kadınlara Oy Hakkı Ulusal Derneği başkanlığını yapmış, kadınlara oy hakkının tanındığı yasanın kabulünde etkin olmuştur.

  • Coco Chanel

100 yılın en önemli 100 kişisi arasına girebilen tek moda tasarımcısı Coco Chanel, moda kavramını kadınların hayatına sokması ile kadınların giyim tarihinde büyük bir devrim yaratmıştır.

  • Rosa Parks

arihin Akışını Hangi Kadınlar Değiştirdi

Amerika’da siyahi direnişini başlatan büyük bir isim olarak tarihe geçmiştir. Rosa Park, 1930’lu yıllarda otobüste siyahlar ve beyazlar ayrı yerlerde seyahat ederken kendisinin oturduğu koltuğa oturmak isteyen beyaz bir adama karşı direnerek tutuklandıktan sonra bölgedeki siyahi hareketin başlamasına sebep olmuştur.

  • Anne Frank

Anne Frank, Almanya’daki Yahudi soykırımı süresince henüz 13 yaşındayken tutmuş olduğu günlüklerle yaşanmış olan Nazi zulmünü bütün dünyaya yaymıştır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();