Süt İçmek İçin Önemli Nedenler

Süt İçmek İçin Önemli Nedenler? Süt İçmek Öncelikle Kemikler İçin Büyük Önem Taşıyor! Laktoz Alerjiniz Yüzünden Sütü Hayatınızdan Çıkarmayın!

Bebekliğimizden beri midemize en çok girmiş sıvılardan biri hiç kuşkusuz ki süt. Hem tam bir kalsiyum kaynağı olması sebebi ile hem de faydalarının saymakla bitmez olması sebebi ile süt her yaştan insan için en gerekli besin kaynaklarından birini oluşturuyor. Yetişkinlerin günde 2 bardak süt içmesi gerekirken; çocukların, ergenlerin, hamilelerin, emziren kadınların ve menopoz dönemindeki kadınların gün de 3-4 bardak süt içmeleri gerekiyor.Süt içmek hafızamızı, zekâmızı ve konsantrasyonumuzu güçlendiriyor. Beynimiz günlük kalorimizin neredeyse %25’ini harcıyor ve süt beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretiyor. Sütün, beynin özellikle odaklanma yeteneğini ilgilendiren bölgesini güçlendirdiği biliniyor. Kansere karşı koruyor.

Süt içmek özellikle bağırsak kanserine karşı ciddi bir direnç sağlıyor. Günde 2-3 bardak kadar süt içmenin genel olarak bağırsak sorunlarını ve hatta bağırsak kanserini önlediği biliniyor. Sigara, kahve ve alkol tüketen kişilerin üzerinde bile süt içmenin ciddi faydaları bulunuyor.

Süt İçmek

Süt İçmek Öncelikle Kemikler İçin Büyük Önem Taşıyor

Özellikle doğar doğmaz aldığımız anne sütü her anlamda en faydalı besindir. Anne sütü zaman geçtikçe yerini hayvansal sütlere bırakarak büyümemizde ve gelişmemizde bize yardım etmeye devam eder. Vücudumuzdaki kalsiyum miktarının %99’u kemiklerde ve dişlerdedir. Süt sayesinde kemikleriniz ve dişlerinizin gücü artacaktır. Sütün kemik yoğunluğunu da arttırdığı bilinmekte ve özellikle kadınlarda menopoz döneminde başlayan kemik erimesi gibi rahatsızlıkların o döneme kadar içilen süt ile azaldığı anlaşılmıştır. Tam da bu sebepten ötürü özellikle kadınların menopoz dönemine kadar düzenli bir şekilde süt içmeleri ve kemiklerinin güçlenmelerini sağlamaları gerekmektedir.

Süt İçin Zayıf Kalın

Süt içmek hem midede tokluk hissi vermesi hem de sağlıklı besin maddeleri içermesi sebebi ile oldukça faydalıdır. Bir kişi kilo almaya başladığında fazla yağ hemen göbek ve karın bölgesinde birikmeye bağlıyor. Az yağlı bir diyette günlük 2 bardak süt içmek göbek yağlarının erimesinde önemli oranda fayda sağlıyor. Sütün içinde bulunan kalsiyum yağlanmayı azaltarak kilo vermeyi hızlandırıyor. Özellikle günlük beslenmesinde süt içenlerin yarattığı tokluk hissi sayesinde çok daha hızlı doyması vücutta kilo alımını yavaşlatmaktadır. Tercih ettiğiniz sütlerin az yağlı olması halinde çok daha az kalori alarak diyetinize de destek olabilirsiniz. Süt içmek göbek yağlarını yakıyor

Laktoz Alerjiniz Yüzünden Sütü Hayatınızdan Çıkarmayın

Günümüzde laktoz intoleransına sahip birçok kişi bulunuyor. Bu hassasiyet ile sütten tamamen uzaklaşan insanların maalesef sütün yerine bir şey koyabilmesi oldukça zor. Tükettiğiniz süt miktarlarını azaltarak ya da laktozsuz sütler tercih ederek hayatınıza süt ile devam etmeniz mümkün olacaktır.

Eğer Sütü Sade Olarak Tüketmeyi Sevmiyorsanız Çare Oldukça Basit

Birçok insan sütü sade olarak tüketmekten hoşlanmıyor. Eğer sizde süt tüketiminde bu sebepten ötürü yetersizlik yaşıyorsanız sütlü kahve yaparak hem sütünüzü daha lezzetli bir halde tüketebilir hem de ihtiyacınız olan günlük süt miktarını karşılamış olursunuz. Aromalı sütler tercih edebilirsiniz.

Süt İçmek

Özellikle sabah kahvaltısında süt tüketemeyen bir yapıya sahipseniz mısır gevreği ve süt karışımını deneyebilirsiniz. Özellikle spor yaptıktan hemen sonra içilen süt, kaslarınızın onarımını hızlandırmaktadır. Eğer ballı süt seviyorsanız spor sonrası ballı süt tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer diyet yapıyorsanız ve şiddetli tatlı krizleri yaşıyorsanız sıcak sütünüz içine bir miktar tarçın ekleyerek hem tatlı isteğinizi sonlandırabilir hem de tok kalabilirsiniz.