Evde Su Tasarrufu Yapmak İçin Öneriler

Evde su tasarrufu nasıl yapılır? Bulaşığı elde mi yıkamalı, muslukları nasıl kullanmalı? Çamaşır yıkarken nelere dikkat etmeli, sebzeleri nasıl yıkamalı?

Geçtiğimiz gün haberlerde verilen bilgiye göre Türkiye’de ki barajlarda son doluluk oranı % 50 olarak ölçülmüş. Yani bu da demek oluyor ki eğer bu kış yeterli yağış alınmazsa yaz aylarında su sıkıntısı yaşama ihtimalimiz var. Peki evde su tasarrufu nasıl yapılır?

Hatırlarsanız daha önce ki yıllarda da benzer bir sıkıntı yaşamış, ne yapacağız diye kara kara düşünürken yağış olmuştu da barajlarımız dolmuştu. Aslında ne yapacağız diye düşünmektense , bireysel olarak yapacağımız su tasarrufu planları ile hem susuz kalmayız hem de ev ekonomisine katkı sağlamış oluruz.

Peki su tasarrufu nasıl yapılır ?

Banyoda:

AAA sınıfı duş başlığı takmak gibi basit bir değişiklik, her yıl evinizde ciddi su ve enerji tasarrufu sağlayabilir.

 • Banyo yerine duş yapın: Banyo yaparken 120-150 litre su tüketilirken, duş alırken bunun 40- 60 litre arasında değişiklik meydana gelir.
 • İyi püskürten duş başlıkları kullanın: Suyu daha iyi püskürten, ekonomik duş baslıklarını tercih etmek de bir başka önlem. Klasik duş baslıkları dakikada ortalama 15-20 litre su akıtırken, düşük akımlı duş başlıkları dakikada 9-10 litre su tüketir. Böylece 5-6 dakikalık duş esnasında 90-120 litre yerine 45-60 litre su kullanmış olunur. Ayrıca klasik musluklar yerine kolay açılıp kapanan musluklar kullanmak da su tüketimini yüzde 25 azaltır.,
 • Tıraş olmak: Tıraş bıçağınızı durulamak için, tıpası kapatılmamış bir lavaboda akarsuyun altına tutmak yerine, tıpalı lavaboya biraz su koyun. Eğer bir kişi günde bir kez ortalama uç dakika boyunca suyu kapatmadan tıraş olursa, yılda 10 m3 su harcar.
 • Dişlerinizi fırçalamak: Fırçalarken musluğu acık tutmanız gerekmez. Başlamadan önce diş fırçanızı ıslatın ve ağzınızı çalkalamak için bir bardak su kullanın. Bir kişinin günde iki kez bir dakika boyunca suyu kapatmadan diş fırçalaması yılda 8 m3 su israfına neden olur.
 • Tuvaletler: Tuvalet rezervuarınızdaki su sızıntılarını mutlaka önleyin ve gereksiz yere sifonu çekmeyin. Günde bir kez amacı dışında sifonu çekmeniz halinde yılda 4 m3 su harcamış olursunuz. Tuvaletin su deposundaki suyun sadece yarısını akıtmayı seçebilmek için AAA sınıfı çift hazneli su deposu taktırın. AAA sınıfı tuvaletler standart tekli su depolarından yüzde 67 oranında daha az su kullanır. Sızıntı yapan su depoları ve akıtma sistemleri, her gün binlerce litre suyu boşa, harcayabilecekleri için, derhal tamir edilmelidir. Depoya koyulan yiyecek renklendirici, tuvalette sızıntı olup olmadığını gösterecektir.
 • Musluklar: Su randımanı yüksek AAA sınıfı musluklar takın ve manivelalı ve sıcak ve soğuk suyu karıştırabilen modellerini göz önüne alın. AAA sınıfı muslukları standart musluk teçhizatından %50 oranında daha az su kullanır. Sızıntı yapan contaları daima değiştirin ve contaların ömrünü uzatmak için muslukları yumuşak bir şekilde kapatın.
 • Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır

Çamaşır Yıkarken Su Tasarrufu

Çamaşır makinesi satın alırken daha az enerji harcayan A sınıfını tercih edin. Haftada bir kez daha az çalışan çamaşır makinesi kullanımıyla yılda 9 m3 su tasarrufu sağlanabilir.

 • 4A sınıfı bir çamaşır makinesi alın: Bir dahaki çamaşır makinenizi satın alırken, en az 4A sınıfı bir makine almayı düşünün. Bunlar, eski üstten doldurmalı makinelerden daha az su, enerji ve deterjan kullanırlar.
 • Elbiselerinizi yıkamak: Yük ayarlaması olan çamaşır makineleri, çamaşır yüküne uyacak şekilde ayarlanmalıdır. Makinenizi ayarlayamıyorsanız, mümkünse çamaşırlar makineyi dolduracak miktarda birikinceye kadar bekleyin. Mutfakta: Evlerde tüketilen suyun %10’u mutfakta kullanılır. Kişi basına ortalama 35 litreyi bulan günlük su miktarını dikkatli kullanarak büyük oranda düşürmek mümkündür.
 • Otomatik bulaşık makineleri: Su ve enerji tasarruf etmek için bulaşık makineniz dolana kadar bekleyin. Daha yeni ve AAA sınıfı modeller eski bulaşık makinelerinden %64 oranında daha az su kullanır ve enerji tasarrufu sağlar.
 • Bulaşıkları elde yıkamak: Bulaşıkları akarsuyun altında değil, tıpası kapalı bir lavaboda durulayın.
 • Sebzeleri temizlemek: Sebze ve meyveleri önce yarısına kadar su dolu kaba koyup temizleyip sonrasında akar musluk suyunda yıkayın.
 • İçme suyu: Suyu, içilecek kadar soğuması için bolca akıtmanıza gerek kalmaması için buzdolabında bir kap soğuk su saklayın.

Bahçede Su Tasarrufu

 • Ciminizi biçmek: Cimleri çok kısa kesmekten kaçının ve çimen kesiklerini, nemi yerde korumak üzere koruyucu tabaka olarak kullanın.
 • Bahçenizi sulamak: Sabah erkenden veya öğleden sonra geç saatlerde sulayarak suyun buharlaşarak israf edilmesini azaltabilirsiniz. Yağmur suyu depoları çok sıcak günlerde bahçeniz için su sağlayabilir.
 • Verimli şekilde sulamak: Sadece ihtiyaç duyulan yerleri sulamak için süzgeç veya hortumun ucuna takılan tetikli püskürtücüler kullanın.
 • Arabanızı yıkamak: Bir kova kullanın. Arabanızı, durulama suyunun çimene akacağı şekilde park edin. Bu şekilde ciminizi sulayıp verimini artırabilirsiniz. Araba şampuanları, birçok gübreye benzer şekilde, cimler için yararlı olabilen fosfatlar içerir.
 • Temizlik: Yaya yollarını, araba girişlerini ve taşlıkları temizlemek için hortum yerine
  süpürge kullanın.

 

No more pages to load

No more pages to load