Bugün Kaç Litre Su İçtiniz? Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su, sağlıklı yaşam için çok büyük bir öneme sahiptir. Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Peki günde kaç litre su içmemiz gerekiyor biliyor musunuz?

Su, sağlıklı yaşam için çok büyük bir öneme sahiptir.  Ancak bir kişinin günlük su ihtiyacı pek çok farklı etkene bağlıdır. Kişinin sağlık koşulları, günlük aktiviteleri, yaşadığı iklim ve daha bir çok etkene göre değişmektedir. Soğuk bir iklimde daha durağan bir çalışma tarzı olan biri ile sıcak iklimde kas gücü ile çalışan bir kişinin günlük su ihtiyacı çok farklıdır. Peki su içmenin faydaları nelerdir?

Su içmenin faydaları

Günlük aktiviteleri yerine getirirken sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla vücuttaki su sürekli olarak eksilmektedir. Yaz aylarında, sıcaklarda vücut her zamankinden daha çok terler ve normalde günde yaklaşık 2.5 litre sıvı kaybetme oranı 3 - 4 misli artabilir. Terlemeyle birlikte insan birçok değerli mineral de kaybeder. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için eksilen su miktarı kadar su ile takviye edilmelidir. Bu kayıp bol sıvı içilerek telafi edilmediği takdirde ise kişilerde konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, kaslarda kramp veya mide bulantısı gibi rahatsızlıklar görülebilir.

 

Su içmenin faydaları

 

Su ihtiyacımızı susama belirtileri ile gidermemeliyiz. Günde kaç litre su içmeliyiz sorusu burada devreye giriyor. Genellikle 2,5 ile 3 litre arasında su tüketilmesi söylenir. Bu yaklaşım yanlış sonuçlara da neden olabilir. Vücut hacmi arttıkça suya olan ihtiyacımızda o derece artış gösterir. Çünkü 50 kilodaki bir insanla 100 kilo olan biri aynı su tüketim ihtiyacını duymaz. Bu nedenle herkes kendi kilosuna ve ihtiyacına göre su tüketmelidir. Örneğin 60 kiloluk bir insanın günde 2 litre kadar, 100 kiloluk birisinin ise 3,5 ile 4 litre arasında su tüketmesi gerekir.

Herşeyde olduğu gibi su içerken de abartıya kaçmamak çok önemli. Çünkü böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Su atma kapasitesinin üzerinde su alındığında ise böbreklerimizi yorarak vücudumuza yarardan çok zarar verecektir.

 

Su içmeyle ilgili ufak ipuçları;

- Sabahları kalkar kalkmaz içilen bir bardak su vücudumuzdaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar

- Vücudumuzun yeterli miktarda su alıp almadığını idrarımızın renginden anlayabiliriz. İdrarımız koyu ise vücudumuzun suya ihtiyacı vardır. İdrarın rengi her zaman açık renk ve berrak olmalıdır.

- Su oturularak içilmelidir.

- Yemeklerden önce içilen bir bardak su midemizi tıkayarak bizim daha az yemek yememizi sağlar.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();