Stresle Başa Çıkmak İçin 10 Teknik

Stresle Başa Çıkmak İçin Yardımcı 10 Teknik ! Stresle başa çıkmak mümkün mü? Sağlıklı ve huzurlu bir hayat için öneriler!

Hayatın her döneminde herkese mutlaka uğrayan, bazılarında daha uzun kalan bazılarında ise çabucak atlatılan stres, kişinin kendi kendine aşabileceği bir durumdur. Uzmanlar, stresle başa çıkmak için ilk yolun kişinin beynini yoran soruları halletmesi ile başlayacağını belirterek sürecin hızlanması için bazı önerilerde bulunmaktadır. Sizler için bu önerileri derleyerek yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

Stresle Başa Çıkmak Nasıl Mümkün?

  • Uyku Düzeninizi Bozmayın

Günün yorgunluğunu kahve içerek değil, uyku saatiniz geldiğinde uyumayı ertelemeyerek atmaya çalışın. Uyku bozukluğu ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır ve rahatsızlık evreleri ilerledikçe ilaç kullanma zorunluluğu başlayabilir. Eğer her gün aynı saatte uyanıyorsanız; her akşam aynı saatler içerisinde uyumaya gayret edin. Bu şekilde vücudunuz uyuduğu süreçte dinlendiğini beyninize aktararak stresle başa çıkmanız için yardımcı olur.

Stresle Başa Çıkmak İçin Yardımcı 10 Teknik

  • Yaşadığınız Stresi Çevrenizdekilere Yansıtmaktan Kaçınmayın

Gün içerisinde herhangi bir olaya canınız çok sıkılmış olabilir. Her gün her insanın başına gelen ve kendini strese sokmasını sağlayan durumlar yaşadığı göz önüne alınırsa, yaşanılan oldukça normal bir durumdur. Burada anormal olan; yaşanan problemin ya da stresin susarak, kişinin kendi içinde bastırarak çözmeye çalışmasıdır. Eğer bir konu hakkında yorumunuz farklı ise ve ortada olan yorum sizi strese sokuyorsa, kendi fikrinizi savunmaya devam edin.

  • Sevdiğiniz Her Şeye Vakit Ayırmayı İhmal Etmeyin

Eğer şarkı söylemekten ya da Pazar günleri gezmekten çok hoşlanıyor ve kendinizi mutlu hissediyorsanız kesinlikle bunları ertelemeyin. Çok önemli durumlar olmadıkça mutlu olduğunuz eylemleri gerçekleştirmeniz stres ile baş etme yolunu kendinizin öğrenmesine yardımcı olur. Stresli anlarınızda stresinizi yok eden çözümler varsa, bunu kendinize çok görmeyin ve hemen harekete geçin.

Her derde deva "Su"

  • Su İçmeyi Asla Unutmayın

Günlük hayatta belli bir miktarda su tüketen kişilerin, stresle başa çıkma yolunda büyük bir adım attığı bilinmelidir. Su tüketmek hem cildi gençleştirir hem de kişinin beyninde strese yola açan düşüncelerin aktifliğini yok ederek hayata daha iyi bakmasını sağlar. Örneğin, kişi kendini daralmış hissettiğinde bile su tüketerek kendine gelebileceğini düşünüyor. Çünkü beyinin buna ihtiyacı var ve bu anlamda sinyal göndererek su tüketimi gerçekleştiğinde sakinleşmeye başlıyor.

Stresle Başa Çıkmak İçin Yardımcı 10 Teknik

  • Olmadığınız Biri Gibi Yaşamayın

Olmak istediğiniz kişilere dönüşmeden kendi benliğinizi kazanmaya çalışın. İnsanların arkanızdan başka birinin kopyası olduğunuzu değil, orijinalliğinizden bahsetmesini istemez misiniz? Bunun için her zaman kendi fikirlerinizi savunun ve olmadığınız biri gibi yaşamayın. Bu şekilde karşı taraf sizin ne zaman strese girdiğinizi ya da ne zaman sinirlendiğinizi anlayarak buna göre davranır.

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için karbonhidrattan uzak durun

  • Karbonhidrat Tüketmeyi Bırakın

Bazı insanlar sinirlendikleri andan itibaren kendini yemek yemeye adar ve stresinin bu şekilde geçeceğini düşünür. Fakat durum aslında böyle değildir ve yemek yemek sizi stresli olduğunuz durumdan çekip kurtarmayacaktır. Sadece kendinizi buna şartlandırdığınız için yemek yediğiniz anda stresinizin geçeceğini inanmış durumdasınız. Stresle başa çıkmak için özellikle karbonhidrat içeren besinleri tüketerek stresten kurtulacağınızı düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz.

  • Stres Anında Alkol ya da Sigara İçmeyi Düşünmeyin

Günümüzde ne yazık ki sigara ve alkol tüketimi oldukça fazladır. Sigara ve alkol tüketimi en çok kişilerin stresli anlarında gerçekleşir. Sigara ve alkol, stres anında size yardımcı olmaz. Sadece kendinize zarar vererek stresinizi dışarıya attığınızı düşünürsünüz. Sigara ve alkol tüketen herkes bu maddelerin zararlarını ve sonuçlarını bilmektedirler. Bu nedenle de stresin bu şekilde çözümlenemeyeceğini  düşünmemelidirler.

  • Terapi Görmekten Çekinmeyin

İnsanların kendilerini kötü hissettikleri anlarda kendilerine itiraf edemeselerde birileri ile konuşmaya ve içinde bulunduğu durumu anlatmak isterler. Uzmanlar, yıllardan beri ileri gelen psikolog ya da terapi görme şanslarını reddeden kişilerin stres ile kendi başlarına savaşamayacağını belirtmektedirler. Psikologlar, ulaşabildikleri kişiler için değil ulaşamadıkları kişiler için bu şekilde yorumlamalar yapmaktadırlar. Hiç tanımadığınız birine kendinizi anlatmanız size her zaman iyi gelecektir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Yardımcı 10 Teknik

  • Kendinizi Önce Kendinize Anlatın

Psikolojik problem yaşayan kişilerin çoğu aslında kişilik problemi yaşamaktadır. Kişilik bozukluğu veya farklı şekilde adlandırılan hastalıkların tek çözümü stresli ortamlardan uzak durarak kişinin kendini duymasına ve kişinin kendiyle konuşmasına izin vermek olacaktır. Eğer sorun yaşıyorsanıza ve stresli bir hayatta olduğunuzu düşünüyorsanız, sadece bir saat aynada kendinize bakarak itiraf etmeniz gerekenleri konuşmakla geçirin. Stres yaptıran temel faktör ne yazık ki kişinin kendine itiraf edemediği ve bir yerden bir şekilde patlak veren duygularıdır.

Stresle Başa Çıkmak İçin Kendinizi Sevin!

  • Önce Kendinizi Sevin

Sevgilinizden ya da eşinizden ayrılabilirsiniz. Gün içerisinde binlerce kişi sevdiği kişilerden ayrılmak zorunda kalıyor ve sadece bir taraf daha fazla stres yaşıyor. Stres yaşayan taraf sizseniz, hiçbir şeyin kendinizden önemli olmadığını kendinize sürekli itiraf edin ve kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin. Stres yaptığınız her türlü durumun bir gün son bulacağına inanın ve buna göre davranın. Pişman olacağınız değil pişman olmayacağınız şeyler yapın.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();