Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili İçin Öneriler! Kayakseverler için yurtiçinde/yurtdışında pek çok harika pist bulunmakta.

Bu hafta sömestr tatili başlıyor. Çocukken ve ilk gençlik yıllarımızda yaz tatilinden sonra yılın en iple çekilen dönemiydi. Sömestr, biz gibi öğrencilik hayatlarını yıllar evvel tamamlayanlar için artık bir heyecan yaratmıyor da olsa, eminim günümüz öğrencileri tarafından da iple çekiliyordur.  Uzun ve yorucu bir eğitim döneminin ardından soluklanacak olan gençler, kış dönemine gelen bu tatilde haliyle eğlenmek, dinlenmek ve güzel vakit geçirmek istiyorlar.

Nedense insanın aklına kış tatili deyince direk kar tatili geliyor. En azından benim için hep öyle idi, nasıl şartlanmış isem halen daha öyle. Aslında böyle bir yarıyıl tatilinde yapılabilecek pek çok farklı opsiyon bulunsa da, 2 gram kar görmek için nasıl dua ettiğimi, tek kanallı dönemde hava durumundaki kar haberlerini nasıl beklediğimi dün gibi hatırlarım. Hele hele 1985, 1987 yıllarındaki 2 adet uzun kar tatili biz öğrencilere 1’er kere daha yarı yıl tatili yaşatmış ve bizleri çok mutlu etmiş idi.

Ortaokul ve lise yıllarında ise kayak sporuna merak sardığımdan yarı yıl tatili 2,3 gün için bile olsa bir kayak merkezine gitmek demekti benim için. Ki o zamanlar kayak merkezi olarak tek bildiğim yer Uludağ idi.  Onun dışında yakın mesafeli olarak sadece Kartalkaya mevcut idi. Sonraki yıllarda ise hem kayak merkezlerinin sayısı hem de ulaşım olanakları artınca insanların yarıyıl tatillerini değerlendirebilecekleri kayak merkezi opsiyonları fazlalaştı.

Bu kadar kardan ve kayaktan bahsetmişken sömestr arifesindeki bu kısa yazımda, Türkiye’deki ve kara ulaşımı ile rahatlıkla gidilebilme şansı olduğundan Bulgaristan’daki popüler kayak merkezlerinden kısaca bahsetmek istedim.

Kayakseverler için yurtdışında pek çok harika pist bulunmakta. Fakat ben İstanbul merkezli biri olarak ulaşım kolaylılığı ve hesaplılığı temel alıp Bulgaristan’da yer alan kayak pistlerini sıralamaya aldım.

Sömestrda kar ve kayak tatili için yurtiçinde ve yurtdışında önereceğim kayak merkezleri;

Uludağ

Türkiye’de kayak denince akla ilk gelen yer. Ülkenin ilk kayak merkezi olan Uludağ, İstanbul’a olan yakınlığı ile her daim popüler. Uludağ’da kayak haricinde eğlence hayatı da çok renkli.

Uludağ

 

Kartalkaya

Köroğlu Dağları üzerindeki Kartalkaya, İstanbul ve Anakara’nın ortasında yer alan konumu, sevilen pistleri ve modern tesisleri ile bir diğer popüler kayak merkezi.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

 

Kartepe

İstanbul’a olan yakınlığı sayesinde konaklamasız, günübirlik kayak olanağı sunması ile popülerleşen kayak merkezi.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

 

Palandöken

Erzurum merkeze çok yakın bir konumda yer alan Palandöken, 2011 Kış Oyunları için yapılan düzenlemelerden sonra Türkiye’deki en uzun kayak pistlerine sahip. İstanbul’dan 2 saatlik bir uçuşla Erzurum’a, ordan da 20 dakkikalık bir transfer ile pistler bölgesine ulaşabilirsiniz.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

 

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri’ye 25 kilometre mesafede yer alan Erciyes, Türkiye’nin en yüksek beşinci dağı ve son yıllarda kayakseverler arasında oldukça popüler.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

 

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kar kalitesi ve pistleri ile kayakçılar tarafından beğenilen Sarıkamış Kayak Merkezi’ne Kars’a yapacağınız uçuşun akabinde 40 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

 

Davraz Kayak Merkezi

Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi, kar kalitesi ve pistleri ile kayak severler tarafından son yıllarda tercih edilmeye başladı.

 Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

Pamparovo

Sınır geçiş süreci hariç İstanbul’dan 6 saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Pamporovo, Rodop dağlarında yer alıyor. Yeni başlayanlar için de çok uygun pistlerin yer aldığı Pamporovo’da konaklama, kayak malzemesi ve özel ders fiyatları çok uygun.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

Bansko

İstanbul’a sınır geçişi hariç 7 saat civarı bir mesafede yer alan Bansko, son yıllarda kayak haricinde eğlence hayatı ile de çok popüler. Pistler konaklamaların yapıldığı kasabada yer almadığı için kendinizi direk dağ ortamında hissetmeyebilirsiniz. Fakat Pamporovo kadar olmasa da uygun fiyatları, hızlı eğlence hayatı ile Bansko, Avrupalı ve Türk gençler arasında son yılların yükselen değeri.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

Borovets

İstanbul’a sınır geçişi hariç 6 saat civarı mesafede yer alan Borovets’e Sofya’dan da geçebilirsiniz. Bulgaristan’ın en eski kayak merkezi olan Borovets’de hem kayağı hem de eğlenceyi uygun fiyatlara yakalayabilirsiniz.

Sömestrda Kar ve Kayak Tatili

 

 

Deniz Silistre

Deniz Silistre

Deniz Silistre profesyonel yaşamının yanı sıra tutkusu olan seyahati yıllardır yurtdışında ve yurtiçinde yaşamaya çalışıyor. Bu tutkusunu, uzun seyahatlerin yanı sıra yaşadığı ve çok sevdiği şehir olan İstanbul'da da günlük yaşamın akışı içerisinde izlemeye gayret ediyor. Deniz Silistre hem seyahatlerine hem de İstanbul'a dair yazılarını paylaşmak üzere Kadin.com'da.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();