Solak Çocuklar

Solak Çocuklar . Solaklık tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Çocuğunuz solak ise onu sağ el kullanmaya zorlamamanız gerekir.

Alışılagelmişin dışında olan her şey bizleri korkutur hale geldi. Çoğunluktan farklı olan her şeyin yanlış ya da düzeltilebilir olduğu kanısında olsak da aslında durum hiç de öyle sanıldığı gibi değil. En basit örneği olarak ellerin kullanımında ön plana çıkan sağlaklık ve solaklık kavramlarını verebiliriz. Sol elle her işini halleden veya yazı yazmak için sol elini kullanan bir çocuk görüldüğünde hemen sağ tarafa alıştırılırsa böyle olmazdı denebiliyor. Oysa solaklık tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil. Bilinen solak ünlüleri saydığımızda eminiz ki sizler de keşke solak olsaydım diyeceksiniz. Einstein, Picasso, Goethe, Julia Roberts, Fidel Castro gibi ünlülerin hepsi solak. Bu durumda uzun zamandır dile getirilen solaklık ve zekâ teması hemen aklımıza geliveriyor.

Dünya Nüfusunun %10’u Solak

Bu orana bakıldığında çok düşük bir oranmış gibi görünse de aslında bazı çocukların küçük yaşta sağlak olmak zorunda bırakıldıklarını sağ ellerini kullanma baskıları sonucunda bu özelliklerini yitirdiklerini biliyoruz. Peki o halde anne babanın solak çocuklar üzerindeki etkisi nasıl olmalı?

Solak Çocuklar

Çocuğunuzun Solak Olduğunu Anlamak

Çocuğunuz 1 yaşına gelmeden bu kanıya varmak oldukça güç. Bazı uzmanlara göre başın sola doğru dönük olarak yatılması ve sol baş parmağının emilmesi gibi işaretler solaklık belirtisi sayılsa da bazı uzmanlara göre bunlar asla solaklık belirtisi değil. 4 yaşına geldiğinde çocuğunuzun hangi eli baskın olarak kullandığını görebilir, sağlık mı yoksa solak mı olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat o yaşa gelmeden de bazı belirtiler size bu konu hakkında ipucu verici olacaktır.

 • Çocuğunuza uzattığınız bir şeyi hangi eliyle aldığını dikkatlice gözlemleyebilirsiniz. Bu size çocuğunuzun hangi eli kullanacağına dair ipucu verecektir.
 • Çocuğunuzun hangi elle yemek yediğine, hangi elle diş fırçasını tuttuğuna ve hangi eller saçını taradığına dikkat ederseniz size sağlak mı yoksa solak mı olduğunun sinyallerini verecektir.
 • Herhangi bir şeyi karıştırırken saat yönün tam ters hizasına doğru karıştırıyorsa çocuğunuz yüksek ihtimalle solak olabilir.
 • Tek ayak üzerinde durması istendiğinde sağ ayağının değil, sol ayağının üzerinde durma ihtiyacı duyuyorsa solak olma ihtimal oldukça yüksektir.
 • Herhangi bir şeyi döndürürken saat yönünün tersine döndürüyorsa çocuğunuz solak olabilir.
 • Pantolonunu giyerken önceliği sağ ayağına verip sol ayağı ile destek almaya çalışıyorsa bu çocuğunuzun solak olduğunun bir işareti olabilir.
 • Çocuğunuzun sağlak mı yoksa solak mı olduğunu anlamak için ona bir el kuklası vererek hangi eli ile bu kuklayı oynattığını gözlemleyebilirsiniz.

Çocuğunuz Solak İse

 • Asla sağ elini kullanması için ona baskı yapmayın.
 • Eğer çocuğunuz solak ise ona ayakkabı bağlamayı öğretirken eğer sağlaksanız yanından değil bu işlemi karşısına geçerek göstermeniz gerekecektir. Böyle ayna etkisi yaratacaksınız ve çocuğunuz bu işlemi kendi yeteneğine göre kolayca öğrenebilecektir.
 • Eğer çocuğunuz sağ eline verdiğiniz makası kullanamıyorsa gelişim problemi olup olmadığını sorgulamadan önce makası mutlaka bir de sol eline vermelisiniz.
 • Çocuğunuzun özellikle sol elle oyun hamuru oynamasını sağladığınız takdirde, sol elindeki kasların gelişimi için olanak sağlamış olacaksınız.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();