Sokak Stili Modası

Sokak Stili Modası, Sokak Stili Modasında Öne Çıkanlar, Trenler, En Şık Kyafetler, Hippi Modası

Son yıllarda moda dünyasında ki en etkili akımlardan biri Sokak modası. Modacıların , tasarımcıların koyduğu kuralların dışında kendi kurallarını, stilini özgürce ifade etmenin moda da ki tanımına “sokak modası” diyoruz. Uyumsuzlukların uyumu olarak özetlemek mümkün bu akımı ama en önemli özelliği modanın tüm kurallarına gülümseten bir hınzırlıkla  kafa tutmasıdır. Büyük kent merkezlerinin sokaklarına hakim gençlik kültürüyle yakından ilişkili bir akım.  Sokak modası artık o kadar popüler bir hale geldi ki; moda haftalarında defilelerden ve tasarımcılardan çok defile öncesi sokaklar  daha fazla dikkat çekiyor. İlgi odağı haline geliyor. Hal böyle olunca da sokak fotoğrafçıları da çoğalmaya başlıyor. İnsanlarda böylece sokak modasını bu fotoğrafçıların resimledikleri görsellerden takip edebiliyorlar. Ve günümüzde çoğu moda tasarımcısı ,ihamının sokak modası olduğunu ifade etmekten çekinmiyor.  Moda trendleri sokak stiline, sokak stili de trendlere göre ayak uyduruyor. Eskiden birbirlerinden tamamen farklı olan bu iki grup; birbirlerinin içinde harmanlanmaya devam ediyorlar.Aslında biraz tirajikomik bir durum modayı umursamayan sokak modacıları , modaya yön veriyor ilham oluyor ..  Sokak modası farklı zamanlarda ortaya çıkmış moda hareketlerinden aynı anda beslenebilen çok yönlü bir moda akımı. En etkili 4 tanesini özetleyecek olursak...

 

Sokak Stili Modasında Öne Çıkanlar

Hippi: Kotlar, tişörtler, uzun saçlar, çiçekli-etnik desenler, İspanyol paça renkli pantolonlar, otantik takılar, bandana, gözlük gibi aksesuarlar.

Sokak Stili

Punk: Yırtık kıyafetler, çengelli iğneler, deri kıyafetler, kışkırtıcı tişört sloganları, skinny pantolonlar, zımbalar, asi görünümlü saçlar, bez ayakkabılar.

Gotik: Siyah veya koyu renkli kıyafetler, uzun koyu renk saçlar, danteller, tüller, kadifeler, gösterişli gümüş takılar, deriler ve koyu renk makyaj.

Hip Hop: Bol ve düşük bel pantolonlar, bol tişörtler, kapüşonlar, şapkalar, zincir aksesuarlar, spor ayakkabılar.

Dünya da bu akımı en güçlü uygulayanlar Japonlar…Moda olmayan bir moda yaratmanın tüm çılgınlığını Japonya da sokaklarda – özellikle Tokyo- görmeniz mümkün. Aklınızda kalmaz ama Japon sokak modasının bir de adı var harajuku . Stockholm de aynı şekilde iddialı bir sokak modası başkentidir.

Sokak Stili 2Sokak Modası Stilinizin Güçlü Bir Anahtarı Olabilir

1-Sizin renklerinizi belirleyin saçınıza, teninize ve hatta makyaj tarzınıza uygun renkler nelerdir bunlar için zaman harcayın ve o renkleri bulun.. Alışveriş yaparken “sizin renklerinizi” seçmeye özen gösterin. Sadece bir renk moda diye almayın. Size ve stilinize yakışıp yakışmadığını bilerek alın. Diyelim ki bir renk çok moda ama asla size uymuyor moda olan renkli daha az kullanıp kendi renklerinizden biri ile kombinleyebilirsiniz.

Sokak Stili

2- Sokak stili özgürlük demek.. Ayakkabı değiştirerek günün farklı saatlerine uyarlamanız mümkün. Çok sık  gördüğümüz dantel etek spor ayakkabı kombinleri buna en güzel Örnek . Kim demiş dantel etek ile spor pabuç giyilmez diye. Spor ayakkabı markalarıda artık gece kıyafetleri Çin bile model üretmeye başladılar. Sokak modasında rahatlık ön planda ama şıklıktan özgünlükten taviz vermeden .

3-Aksesuarlar önemlidir. Şapka özellikle .. Tabi yüz şeklinize uygun olan bir şapka .Yüzünüz küçük ve minyonsa illa moda diye şu kocaman ponponlu yün bereleri takmak zorunda hissetmeyin kendinizi.

4- Kendinizi nasıl tanımlarsınız ? Hiç düşündünüz mü ? Hadi bir düşünün kendinizi bir çiceği, bir müziği bir resmi tanımlar gibi tanımlayın ve buradan elde ettiğiniz ip uçları ile stilinizi tanımlayın. Sokak modasıyla haşır neşir olan insanlar kendi düşüncülerini, kendi tavrını, müzik zevkini, kültürel birikimini hayatta duruşunu yansıtır kıyafetlerine. Gerekirse o kıyafetlere kendini daha iyi yansıtabilmek için küçük dokunuşlarda bulunur. Yani herkes kendi kurallarını koyuyor. Oyunun en önemli kuralı az önce de belirttiğim gibi özgürlük ve bireysellik. .

5- Vintage bir çanta ile pazardan alınan bir tshirtün çılgın uyumunu sokak modasında bulursunuz . Önemli olan kendini ve stilini tanımak . Ve bu işe zaman harcamak .

Yelda İpekli

Yelda İpekli

Stratejik pazarlama ve marka yönetim uzmanı.
Hayatın tüm renklerine markacı gözüyle bakış . Stil; bir yaşam tarzının tamamını kapsar diyerek hayata dair yazılarını kadin.com'da paylaşıyor.