Siyah Mercimek Mucizesi

Siyah Mercimek Mucizesi ,Siyah Mercimek Yararları, Pişirme Ayrıntıları, Zengin lif kaynağı siyah mercimek ve daha fazlası kadın.com'da

Mercimeğin sarısı olur, yeşili olur, kırmızısı olur da siyahı olur mu demeyin. Bal gibi de olur, hem de öyle bir sağlıklı olur ki sormayın. Son zamanlarda hem lezzetli hem de sağlıklı beslenmek isteyenlerin sofralarında yer almaya başlayan siyah mercimek ile yapabileceğiniz birçok yemek mevcut. Bu mercimeği dışarıda Beluga mercimeği veya siyah mercimek olarak bulabilirsiniz.

Siyah Mercimek Faydaları Saymakla Bitmiyor

Öncelikle bu mercimek türünün baya zengin bir lif kaynağı olduğunu söylemek gerekiyor. Bir günde sadece 120 gram  tükettiğinizde günlük lif ihtiyacınız karşılanmış oluyor. Ayrıca bünyesinde antosiyanin diye bir madde bulunduruyor ki bu maddenin neden önemli olduğuna hemen değinelim. Antosiyanin gün içerisinde maruz kaldığınız radyasyon, çevre kirliliği gibi sebeplerle vücudunuza giren serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesinin engelleyen bir madde. Serbest radikaller de kanser gibi çok ciddi hastalıklara sebep olmalarıyla bilinirler. Yani buradan çıkaracağımız sonuç siyah mercimeğin kanser olmanızın önüne geçmeye yardımcı olduğudur.

Siyah Mercimek Mucizesi

 

Normalde yemeye alışık olduğumuz mercimeklerde olduğu gibi siyah mercimekte de birçok vitamin, mineral ve protein vardır. Ancak bunların yanı sıra demir, fosfor ve folik asit de içermektedir. Diyet yapanlar için de oldukça rahat tüketilebilecek bir besindir. Eğer siyah mercimek bulmakta sıkıntı çekiyorsanız diğer mercimekler arasında siyah mercimeğe besin değerleri olarak en yakın olan yeşil mercimeği tercih edebilirsiniz.

Pişirme Ayrıntıları

  • Siyah mercimeği pişirmeden önce ayıklamanız gerekiyor.
  • Daha sonra bir tencereye dökün ve üzerini az miktarda aşacak kadar su ekleyin. 15-20 dakikada mercimekler kaynamış olacaktır. Ancak siyah mercimeğin diğer mercimeklerde olduğu gibi pişirince lapa gibi olmasını beklemeyin.
  • Pişirdiğinizde siyah mercimek formunu kaybetmeyecektir. Bu nedenle mercimek pişmedi bir türlü diye saatlerce mercimeği kaynatmaya sakın kalkmayın.
  • Lapa bir kıvam almadığı için siyah mercimek ile çok çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Çorba olarak da tüketebilirsiniz, meze olarak da hazırlayabilirsiniz. Salatalarınıza siyah mercimek katarak besin değerlerini arttırabilirsiniz. Siyah mercimeğin yanında güzel gideceği bir diğer besin ise somon olacaktır. Somonu veya kırmızı eti servis ederken siyah mercimekli sunumlar hazırlayabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();