Kadınların Korkulu Rüyası Sistit Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sistitten kurtulmak için neler yapılması gerek? Tüm merak ettikleriniz ve daha fazlası yazımızın devamında.

Kadınların hayatları boyunca yaşadıkları en büyük sorun belki de sistit hastalığıdır. Bu hastalıktan muzdarip olan kadınlar günlük hayatlarına devam etmekte oldukça zorluk çekerler. Peki, sistit nedir? Sistit Belirtileri nelerdir? Neden olur?

Sistit aslında idrar yollarının enfeksiyon kapmasıdır. Her 5 kadından biri hayatları boyunca en az bir kere sistit olmuştur. Bu hastalık kesinlikle ihmale gelmemesi gereken bir hastalıktır. Çünkü ihmal ederseniz ve üzerine düşmezseniz kronikleşir. Bu kronikleşme daha sonra mesane ve böbreklerde geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet verebilir.

Sistit Nedir? Kendini Nasıl Belli Eder?

En başta idrar yapıldıktan sonra kadınlarda vajinal yanma hissi oluşur. Sürekli idrara çıkma isteği gelir ancak bu ihtiyacı aslında yoktur. Az miktarda idrar ihtiyacı giderilse dahi idrar sonrası yanma hissedilir. Bu his tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra da devam eder.

Sistit kadınların cinsel hayatını da oldukça olumsuz yönde etkiler. Vajina hassaslaştığı için cinsel ilişki sonrası yanma yaşamak oldukça muhtemeldir. Bu nedenle çoğu kadın bu rahatsızlığa sahipken ilişkiye girmek istemez.

İdrar sonrası yanma belirtisinin yanı sıra kötü kokulu ve bulanık idrar da sistit belirtileri arasında yer alır. Kasıklarda ve göbek altında oluşan ağrı sistitin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. İdrarda kan varsa bu sistitin ilerlediği anlamına gelir.

Sistit Nedir? Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistitin Oluşma Nedenleri

Genital temizliğinizi yanlış veya eksik yapıyorsanız sistit hastalığına çok rahat yakalanabilirsiniz. Çünkü sistit bir bakteri hastalığıdır ve vajinal bölgeniz bu hastalıkları kapabilecek hassasiyettedir.

İdrar kanalının kısa olması, şeker hastalığına sahip olmanız da sistite yakalanma sebepleri arasında yer alabilir.

Düzenli bir seks hayatı oluşturmadıysanız sistit size de uğrayabilir. Özellikle yeni evli çiftlerde kadınlar sistit olurlar, buna halk arasında balayı sistiti de denilmektedir. Üriner sisteminizde taş, tümör gibi durumlar mevcutsa idrar akımınız engellenir. Hamilelik, yaşlılık ve menopoz dönemi de sistite sebep olur. Eğer partnerinizde prostat ve üretra hastalıkları var ise sistite yakalanmanız oldukça kolaydır.

Sistitten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu vajinal yanma ve idrar sonrası yanma durumu canınıza tak ettiyse hayatınızda uygulamanız gereken ve asla vazgeçmemeniz gereken bazı alışkanlıklar edinmeniz gerekir. Öncelikle günle mutlaka 2 litre su tüketmelisiniz. Bu es geçemeyeceğiniz bir zorunluluktur.

Alkol, kahve ve demli çay tüketiminizi en aza indirmeniz gerekmektedir.

Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve mutlaka her gün değiştirilmedir. Dar çamaşırlar giyerek vajinal bölgenin nemli kalmasına fırsat veren giyeceklerden kaçınılmalıdır.

Cinsel ilişkiden sonra mutlaka idrara çıkılmalıdır. Bu bakterilerin yayılmasını önlemek için çok önemli bir durumdur.

Menopoz sonrasında östrojen kremleri kullanarak sistit olmaktan kaçınabilirsiniz.

Yaz aylarında mümkün oldukça temizliğinden şüphe edilen havuzlardan uzak durulmalıdır. Sadece sistit için değil birçok bakteriyel hastalık için havuzlar yuva olmaktadır.

Sistitinizin asıl tedavisi doktor tarafından verilen bazı antibiyotikler ile yapılır. Ancak bu antibiyotiklerin ne kadar süre ile kullanılacağı mutlaka doktor tarafından belirlenmelidir. Aksi takdirde vücudunuz antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanır ve sistit hastalığından kurtulmanız için çok zorlu yollardan geçmeniz gerekebilir.