Sigara İçmeyi Bıraktıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Sigara İçmeyi Bıraktıktan Sonra Yapılması Gerekenler, Sigara İçmeyi Bıraktıktan Sonra Vücudumuzdaki Değişimler

İnsan sağlığını büyük ölçüde tehdit eden sigara tüketimi, bırakıldıktan sonra dahi eski sağlığa kavuşmayı engeller. Sigara içerdiği kötü maddeler ve tütün nedeni ile insan sağlığına geri dönüşü olmayan zararlar verir. Bu nedenle de, sigara tüketen biri en kısa zamanda hızlı bir şekilde sigara kullanımını bırakmalıdır ve sigarayı bıraktıktan sonra da güçlü bir iradeye sahip olup verdiği karardan dönmemelidir.Peki sigara içmeyi bıraktıktan sonra vucüdumuzda neler değişir?

Sigara İçmeyi Bıraktıktan Sonra Vücudumuzdaki Değişimler

Sigara kullanımını bırakan kişiler, ilk zamanlarda oldukça zorlanacaklardır. İnsan beyni, her şeye oldukça kolay alışır ve bir şeye sürekli maruz kalırsa o zaman o şeye bağımlı olur. İnsanların sigaraya olan bağımlılıkları da bu şekilde açıklanabilir. Pek çok insan, sigarayı bırakmanın imkansız olduğunu belirtirken, pek çok insan istediği an bırakabileceğini söyler. Fakat, sigarayı istediği an bırakabileceğini söyleyen kişilerin çok azı söylediklerini gerçekleştirebilir. Sigarayı bırakmak, yavaş yavaş değil; bir anda bırakılması gereken bir eylemdir.

Sigarayı bırakma kararı alan bir kişi, ilk olarak sigara içmemek için sürekli yemek yemek isteyecektir. Bu da oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Aslında, sigarayı bırakmak sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte sadece kişilerin beyinlerini yönebilmesi ile de alakalıdır.

 

Sigara yüzünden bozulmuş vücut sağlığını yerine getirebilmek adına, bol bol su içmekle işe başlanmalıdır. Sadece sigarayı bırakanlar değil, tüm insanlar sağlıklı bir vücuda kavuşmak için bolca su içmelidir. Sürekli yemek yemeyi düşünmek yerine de oyalanacak başka şeyler bulmak daha faydalı olacaktır. Örneğin, kitap okumaya başlamak, yürüyüşe çıkmak, yeni bir dizi takip etmeye başlamak, alışveriş yapmak gibi aktiviteler sigarayı akıllara getirmeyecektir.

Sigarayı bıraktıktan sonra, akciğerlerin de temizlenmeye başlaması gerekmektedir. Vücut kendi kendine bunu çok fazla halledemeyeceği için dışarıdan desteklenmelidir. Örneğin, yoğurt tüketmenin akciğerlere etkisi bu anlamda oldukça iyi ve faydalıdır. Günde bir kase yoğurt yemek akciğerlerin temizlenmesini destekleyecektir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Neler Yapılabilir?

Sigara İçmeyi Bıraktıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Eğer sigarayı bırakan kişinin kilo problemi varsa, sigarayı bıraktıktan sonra ilk birkaç ay kilo almaya devam edebilir. Fakat bu süreç, bedeninin geri kalan ömrü için oldukça önemlidir. Hemen diyete ve spora başlamalı, sağlıklı beslenmelidir. Bu sayede, metabolizmasını daha hızlı çalıştırabilir ve kilo alımını durdurarak kilo verme adımına geçebilir. Sporun bu süreçteki faydaları da yadsınamaz ve oldukça önemlidir. Kişiler, ister spor salonlarında isterlerse kendi başlarına spor yapabilirler. Bu noktada önemli olan, sporun yorulmak olduğunu düşünmeden belirli setler halinde hareketleri yapabilmektedir. Daha da açıklayıcı olmak gerekirse, sadece bir hareketi 50 kere yapmaya çalışıp, yorulunca sporun yeterli olduğunu düşünmek yerine; farklı hareketleri toplam 50 kere yapıp, sporu bitirmek daha faydalı olacaktır. Farklı hareketler, vücudun her yerini çalıştıracağından; oldukça önemlidir.

Akciğerlerin Temizlenebilmesi İçin Nasıl Beslenilmeli?

Sigara bırakıldıktan sonra, kişiler kendilerini hasta hissedebilirler, iştahı kesilebilir ya da iştahı açılabilirler. Bu nedenle aslında her duruma hazırlıklı olmak ve sigarayı bıraktıktan sonra pes etmeden durumu kalıcı hale getirmek gerekir. Eğer, kişiler iştahtan kesildiyse; yiyebildikleri meyve ve sebzeleri tüketmeli; spor yaparak kemik ve kas erimelerinden korunmalıdırlar.

Sigarayi-Biraktiktan-Sonra-Sagligi-Tekrar-Kazanmak-Icin-Oneriler

Eğer, tam tersi şekilde iştahları açıldıysa, o zaman zararlı gıdaları ve yemekleri tamamen kaldırarak daha sağlıklı sofralara oturmayı alışkanlık haline getirmeleri gerekir. Başlarda oldukça zor olan bu durum, akciğerlerin temizlenmesi için önemlidir. Bol bol yeşillik yemek, yoğurt ve su tüketmek; akciğerlerin sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();