Sevgi Dilenmek

Sevgi Dilenmek! Sevgi hayatta en önemli şeylerden biridir. Bir insanı sevebilmek, bir insan tarafından sevilmek gibisi yoktur.

Sevgi herkesin hayatında bir ihtiyaç. Bir çok türü var. Aile sevgisi, arkadaş sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, özel bir insana duyulan sevgi. Hepsinin ayrı ayrı verdiği keyifler var. Ama bir de sevgisizliğin olduğu bir dünya var ki işte tam da burada işin içine bir çok faktör giriyor.

Sevgi Hakkında Hiç Bilmedikleriniz

Sevgi genetik midir yoksa öğrenilir mi? Sevginin olmazsa olmazları nelerdir? Eğer genetik olsaydı gazetelerin 3. sayfasında ailesini doğrayan çocukları, bebeklerini çöpe atan anneleri, çocuklarına tecavüz eden babaları okumazdık. Diğer taraftan bilim diyor ki annelik öğrenilmez. Zaten hamilelik döneminde salgılanan prolaktin enzimi anneyi anne olmaya hazırlar. O zaman sokağa bırakılan bu çocukların annelerinde bir hormon eksikliği mi var?

Peki ya baba olma durumu? Kendinden olan bir parçayı sevmemek mümkün mü? Babaların anneler gibi bir hormon artısı da yok üstelik. Çocuğunu sevmemek doğal olarak bir çok insana garip gelecektir. Günümüzün koşuşturma ile geçen dünyasında ne zaman ki insanlar birbirlerine zaman ayıramamaya başladı işte o zaman her şey mekanikleşti. Tam da bu noktada sevgi dilenen insanlar çıkmaya başladı karşımıza. Sürekli ben yanlızım, neden arkadaşım yok, neden aşık olamıyorum diye yakınan insanlar.

Sevgi Dilenmek

Yanıt aslında çok basit her şeyi karşıdan beklemek yerine önce sevmeyi öğrenmek gerek. Neden sevilmiyorum demek yerine önce insanın sevmeye başlaması gerek ki karşılıklar alınmaya başlasın. Beni seviyor musun diye sormak yerine belki de önce sevgiyi hissettirmek lazım ki karşılığında sevilelim.

Sevmenin Yolları

Sevgi çok zor bir konu. O kadar çok bileşeni var ki… Anlaşacaksın, fikir alışverişinde bulunabileceksin, sosyal olmayı becerebileceksin, beraber gülmeyi, ağlamayı başarabileceksin, fiziksel olarak hoşlanacaksın, gerektiğinde kırmadan tartışmayı bileceksin, karşındakini değiştirmeden olduğu gibi kabul etmeyi öğreneceksin. Bu maddeleri çoğaltmak mümkün. Ama bir insanı sevmeye başlamak, ya da bir hayvanı ya da bitkiyi, herşeyden önce kendini sevmekle, kendini tanımakla başlar. Kendimizde hoşnut olmadığımız şeyleri değiştirmekle daha sempatik daha kolay iletişim kurulan bireyler haline gelmek hiç de zor değil. İşte asıl zorluk da burada başlıyor. Kendini tanımak ve sevmek. Bu zor ve uzun süreçte yardım istemenin, aile ile daha çok kaynaşmanın, bencilliği kırmanın ise gerçekten yararı olacaktır.

Maslow hiyerarşisinin ilk basamağı fiziksel ihtiyaçlardır. Nefes alma, yemek yeme, uyumak gibi. 2. Basamağı ise güvenliktir. 3. Sırada ise sevgi ve aile olma ihtiyacı gelir. 4. İhtiyaç saygı ve sonuncusu da kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır. Yani sevgi bireyi birey yapan temel ihtiyaçlardan biridir ve sevilmeye başlamanın yolu da kendini sevmekle başlar.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();