Sen Hiç Yedin Mi Dört Peynirli Makarna?

Sen Hiç Yedin Mi Dört Peynirli Makarna? Dört Peynirli Makarna Tarifi, Malzemeler, Tarifler, Yapılışı, Lezzetli Tarifler

Pizza çeşitleri artık İtalya’da ilk ortaya çıktığı haldeki gibi değil. Pizza öyle bir lezzet ki neredeyse herkesin damak tadına göre bir tarif üretilebiliyor. Zeytinli, mantarlı, salamlı, sucuklu, deniz ürünlü derken son olarak dört peynirli pizza hayatımıza girdi. Son çıkan dört peynirli pizza aslına bakılırsa çok da sevildi. Pizza gibi alternatif ve tarif esnekliği taşıyan diğer bir yemek ise makarna.

Her iki pizza ve makarna aynı ülkeden doğduğu için mi yoksa başka bir sebepten midir bilinmez makarna için de yüzlerce tarif ortaya çıkarılabilir. Fesleğenli, mantarlı, Napolitan olarak da bilinen kıymalı, patlıcanlı ve tabi ki deniz ürünlü gibi daha pek çok makarna tarifi geliştirilebilir. Peki, bu zamana kadar hiç dört peynirli makarna yemiş miydiniz? Belki yediniz diyelim. Peki ya yapmış mıydınız?

Hem evinize gelen misafirlerinize değişik, sıradan görünmeyen hem de sizin için çok da zorlayıcı olmayacak bu lezzetli tarifimizi bir yere not alın; Çünkü bir gün mutlaka işinize yarayacak. Kalemi kâğıdı hazırlayın işte huzurlarınızda dört peynirli makarna tarifimiz…

Dört Peynirli Makarna Tarifi

Tarife başlamadan önce bilinmesi gereken bir konu var ki o da sonuç itibariyle bir makarna yapıyor olduğunuzdur. Elbetteki lezzet ve görüntü önemlidir. Ancak dört peynirli makarna yapmak için ana malzemede de olduğu gibi evinizde bulunan arta kalmış peynirlerden de gayet lezzetli ve bir o kadar güzel görünümlü makarna yapmak mümkün. Dolayısıyla bu tarifimiz için ayrıca peynir almanıza gerek kalmadan kendi evinizdeki peynirlerle de kendi dört peynirli makarnanızı yapabilirsiniz. Şimdi hem doyurucu hem lezzetli hem de yapması çok pratik tarifimize geçebiliriz.

Dört Peynirli Makarna

Malzemeler

  • 500 gr. Makarna
  • 1 kase eski kaşar
  • 1 kase mozerella peyniri
  • 1 kase dil peyniri
  • 4/1 oranında su bardağında parmesan peyniri
  • 1 su bardağı ceviz
  • 3 su bardağı galete unu ya da ekmek içi tercih edilebilir
  • Yarım su bardağı kadar jambon tercihinize göre sosis ekleyebilir ya da tamamen tarifinizden çıkarabilirsiniz.
  • Bir buçuk yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı

Öncelikli olarak her standart makarna tarifinde olduğu gibi kaynayan tenceremize önce bir tutam tuz ve sonra da makarnamızı ekliyoruz. Makarnamız haşlandıktan sonra makarnamızı süzüp çok kısa soğuk sudan geçirip dört peynir karışımımızı yapmak üzere makarnamızı haşladığımız tencerede tercih edilirse başka bir tencerede tereyağımızı eritiyoruz.

Tereyağı eridikten sonra jambonları ekleyerek tereyağı jambon karışımını 2-3 dakika kadar soteliyoruz. Jambonlar sotelendikten sonra sırayla peynirleri tencereye ekliyoruz. Sadece parmesanı bırakıyoruz; çünkü parmesan peynirini makarnamızı servis ederken üzerine serpmek üzere ayırıyoruz.

Diğer üç peynirimizi ekleyip eritiyoruz. Peynirler eridikten sonra süzülmekte olan makarnamızı peynir jambon karışımına ekliyoruz. Erimiş peyniri makarna ile karıştırmak zor olacağından karıştırmayı kolaylaştırması için bir miktar yaklaşık bir su bardağı kadar su ekliyoruz.

Dört Peynirli Makarna

Karışımımızı iyice karıştırdıktan sonra bir tutam tuz ekleyip karışımı fırın kabına aktarıyoruz. Ardından önce parmesan peynirini sonrasında ise galeta unu ya da ekmek içini iyice serpiştiriyoruz. Ardından küçük parçalar halinde cevizleri serpip üzerine de zeytinyağı ekliyoruz.

Buarda fırınımızı 180 derecede beş dakika kadar ısıttıktan sonra makarnamızı fırına koyuyoruz. Peynirler eriyip cevizlerle birlikte kızarınca makarnamız da pişmiş olacak. Ortalama 20 dakika kadar pişme süresi olan dört peynirli makarnamızı üzeri kızarmış bir görünüm aldığını gördükten sonra fırında alıp isteğe bağlı olarak üzerini maydanoz gibi yeşilliklerle süsleyebiliriz.

Tarifimizin en son ve en güzel yeri olan merakla beklenen o lezzeti tatmak üzere servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!