Selülit Neden Oluşur, Selülitle Nasıl Baş Edilir?

Selülit Neden Oluşur, Selülitle Nasıl Baş Edilir? Pürüzsüz bir cilt , sağlıklı bacaklar ve güzel bir görünüm için selülitlerden kurtulma yolları sitemizde

Bazıları selülitin normal bir süreç olduğuna inanır. Bu nedenle vücudun doğal işleyişine karışmak istemezler. Ancak gerçek göründüğü gibi değildir. Selülit aslında sadece estetik bir sorun değil aynı zamanda bir metabolizma sorunu ve cilt rahatsızlığıdır. Selülit, yağ hücrelerini birbirine bağlayan dokuda sıvı ve toksin madde birikmesiyle cilt üzerinde pürüzlü görünüme neden olan bir sorundur. Selülitle Nasıl Baş Edilir, sağlıklı bir görünüm nasıl elde edilir tüm detaylar yazımızda...

Selülitle Nasıl Baş Edilir

Selülitin nedeni

Selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız öncelikle selülitlerinizin neden oluştuğunu öğrenmeniz gerekir. Uzmanlar selülitleri oluşturan faktörler arasında stres, dengesiz ve yetersiz beslenme, hormonal rahatsızlıklar, kötü alışkanlıklar ve yetersiz vücut bakımını gösteriyor. Bu nedenle selülit sadece kilolu değil çok zayıf kadınlarda da görülebiliyor.

Selülit tedavisi

Selülitten kurtulmak için öncelikle dokulardaki sıvı değişimini normale döndürmeniz gerekir.  Bunun için de mümkün olduğu kadar fazla su içmeli ve tuzu azaltmalısınız.

440-selulitle-nasil-bas-edilir

Selülite karşı beslenme düzeni

Dikkat edilmesi gereken ikinci konu ise beslenme düzeninizdir. Fast food, kızartmalar, cipsler, gazlı içecekler, çikolata ve sosları mümkün olduğu kadar azaltmanız gerekir. Eğer sigara içiyorsanız da vitamin takviyesi alabilirsiniz. Lahana, antep fıstığı, ananas ve pirinç gibi lifli yiyecekler de selülitle mücadele etmenize yardımcı olabilecek yiyeceklerdir.

Selülit kremleri işe yarar mı?

Selülitin bir hastalık olduğunu unutmayın. Bu nedenle selülit, kozmetik süreçlerin de kullanılabileceği karmaşık yöntemlerle çözülebilir. Anti-selülit kremleri bu konuda oldukça etkilidir. Bilimin gelişmesiyle birlikte üretilen ürünler selüliti hücre bazında tedavi edebilmektedir. Ayrıca bu tür kremler deriye elastikiyet kazandırarak tamamen yok etmese de selülitli görünümü azaltabilir.

Kozmetik uzmanları bu kremlerin gece daha etkili olduğunu belirtmektedir. Çünkü geceleri vücut depolama işiyle meşguldür. Hücreler aktif olarak besin maddelerini geceleri emer ve kullanır. Bu nedenle akşam duş aldıktan sonra bir havlu ya da sünger ile vücudunuzu ovun. Ardından kremi selülitli bölgelerinize uygulayın.  Bu şekilde cildinize yapacağınız masaj, kan akışını hızlandırarak selülit oluşumuna karşı yardımcı olacaktır.