Selülit Diyeti

Selülit Diyeti, Selülit Diyeti Yapmanın Püf Noktaları, Selülit Diyeti Nasıl Yapılır? Selülitlerden Kurtulma Yolları, Mucizevi Diyet

İster zayıf ister kilolu olsun hiç fark etmez hemen hemen her kadının kâbusu olan selülit özellikle yaz aylarında başımıza büyük dertler açıyor. Sahilde güneşlerinken ya da mini bir etek giyildiğinde güzelliği perdeleyen selülit, deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan, bacak, kalça ve kollarda toplanan görünümü itibarı ile portakal ile özdeşleştirilmiş bölgesel bir dolaşım bozukluğuna verilen isimdir ve tedavi edilmesi için selülit diyeti yapılması şarttır. Selülit ile obezite asla birbirine karıştırılmamalıdır. İdeal kiloya sahip bayanlarda da selülit oluşumu vardır. Östrojen seviyesinin yükselmesi selülit oluşumunu tetiklediği için erkeklerde kadınlara oranla selülit oluşumu çok daha azdır.

Selülitli bölgede kan dolaşımı yavaşlar, yavaşlayan bu bölgede damardan doku sıvısı sızar. Vücudumuzun savunma mekanizması bu sıvının bağ dokusu ile sarılmasına sebep olur.

Selülit Diyeti

Bu sarılma deri altında kesecikler oluşturur. Keseciklerin etrafında zamanla yağ dokusunun da artması ile düzensiz yerleşimler meydana getirerek portakal görünümünü oluşturur. Görüntü olarak rahatsızlık veren selülit için diyet ve spor mutlak çareler arasındadır. O halde şimdi yüzünü güldürecek bir selülit diyeti ile plajlara hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Selülit Diyeti Yapmanın Püf Noktaları

 • Selülit diyetinde önceliği hayatınızdan tuzu çıkartarak ya da çok az miktara indirgeyerek verebilirsiniz. Az tuz kullanımı vücudunuzun su tutmasını engelleyecektir.
 • Bol miktarda su tüketmelisiniz. Bol sıvı tüketimi selülitlerinizin yok olması kadar kilo vermenize ve cildinizin sağlıklı görünmesine de imkan tanıyacaktır.
 • Kahve, çay ve özellikle de gazlı içecekler gibi kafein miktarları yüksek olan içeceklerin vücudunuza girişini engellemelisiniz.
 • Dar kıyafetler giymekten kaçınmalısınız. Özellikle dar pantolonlar tercih etmek dolaşımınızda sıkıntıya sebebiyet vereceğinden bol giysileri tercih etmeniz selülit oluşumunu engelleyecektir.
 • Dolaşım bozukluğunun bir diğer sebebi olan topuklu ayakkabıları sık kullanmak selülit oluşumunu tetikleyecektir.
 • Zararlı alışkanlıkların başında gelen alkol ve sigara türevi maddeleri mutlaka hayatınızdan çıkartmalısınız.
 • Tek bir besin grubuna ağırlık vermeden bütün besin gruplarını düzenli bir şekilde tüketerek dengeli beslenmiş ve selülitlerinizden kurtulmuş olacaksınız.

Selülit Diyeti

 • Bol limonlu salata tüketmeniz fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda bol limonlu salata kilo verimini de kolaylaştıracaktır.
 • C vitamini tüketimi selülit diyetinde oldukça büyük öneme sahiptir. C vitaminin hem var olan selülitlerin giderilmesinde hem de oluşmasını engellemede büyük bir katkı sağladığı kanıtlanmıştır.
 • Haftada 2 kez kırmızı et, 2 kez tavuk eti ve en az 3 kez balık tüketimi gerçekleştirerek dengeli beslenilmeli, her besin grubundan eşit miktarlarda faydalanılmalıdır.
 • Sakatat tüketmeyi seviyor olabilirsiniz ama selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız sakatat tüketiminizi mutlaka sonlandırmanız gerekmektedir. Sakatat tüketmek vücudunuzdaki bağ dokularına hasar vererek selülit oluşumunu tetikleyerek mevcut selülitlerinizi fazlalaştıracaktır.

Sabah

Tuzsuz peynir,2 dilim kepek ekmeği ve yeşillikler ile kahvaltınızı tamamlayabilirsiniz.

Öğle

Sebze yemeğini mutlaka tüketmelisiniz. Yanında yoğur, 2 dilim kepek ekmeği, bol limonlu bir salata yiyebilirsiniz.

Ara

C vitamini bakımından zengin olan kivi ya da portakal gibi meyveleri tercih edebilirsiniz.

Akşam

Dengeli et tüketiminin yanında 1 tam buğday ekmeği, salata tüketebilirsiniz.

Ara

Yine C vitamini bakımından zengin meyvelerden tercihinizi kullanabilirsiniz.