Sapanca’da Muhteşem Bir Kahvaltıya Ne Dersiniz?

Sapanca’da Muhteşem Bir Kahvaltıya Ne Dersiniz? Alaşara Restoran, Maja Kırkpınar, Natürköy, Sapanca’da Kahvaltı Yapılabilecek Yerler.

İstanbulluların hafta sonu kaçamak merkezi kimliğinden sıyrılarak her gün gidilebilecek güzellikte bir yere dönüşen Sapanca Gölü, eşsiz doğası ve göl kenarında güzel bir kahvaltı deneyimi için için hizmet veren tesisleriyle bizi bekliyor.

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca Gölü:

Marmara Bölgesi’nin çarpıcı güzelliklerinden biri. Uzunluğu 16 kilometredir. Yemyeşil bir doğa harikası olan bu göl kaynağını dağlardan gelen kar suyundan almaktadır. Gölde alabalık türleri yoğundur. Kıyısında piknik yapmak, hamakta uyumak, kitap okumak ve kuş seslerini dinlemek istiyorsanız Sapanca Gölü tüm bu güzellikleri önünüze sermeye hazır.

Maşukiye:

maşukiye

Sakarya Sapanca’nın en göz alıcı beldelerinden biri olan Maşukiye’nin ismi ‘aşık’ anlamına gelen maşuktan gelir. Ağaçların göğe kadar uzandığı, rengarenk kır çiçeklerin çayırı çimeni kapladığı, tertemiz havanın tüm hücrelerinizi ele aldığı bir yerdir burası. Buraya geldiyseniz mutlaka ama mutlaka ‘Kirazlı Yayla’ya çıkmalısınız. Sadece manzara izlemek için bile gelinebilir buraya çünkü tüm Sapanca’yı kuş bakışı izleyen bir manzarası vardır. Doğanın en güzel renklerine ev sahipliği yapan Maşukiye’de tüm sokak isimleri çiçek isimlerinden oluşmaktadır. Birçok caddeye papatya, oya ağacı sokak, küpe çiçeği, menekşe caddesi gibi sevimli isimler verilmiştir.

İstanbuldere:

istanbul dere

Ağaçlar içinde yemyeşil bir yer. Dere kenarında, kuş seslerinin ruhunuzu yıkadığı, temiz havanın tüm hücrelerinizi ele geçirdiği harikulade bir köşe burası. Sapanca’ya 10 kilometre uzaklıkta.

Vecihi Kapısı:

Net bir bilgi olamamakla birlikte Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı düşünülür. Tam bulunduğu alandan İpek Yolu’nun geçtiği rivayet edilir. Birkaç kez onarım gördüğü için günümüzde sadece ana gövdesi tarihi eser niteliğinde bulunur.

Sapanca Yaylaları:

sapanca yaylaları

Sapanca’nın güzellikleri saymakla bitmez ama özellikle oksijen deposu yaylalarını mutlaka görmek için zaman yaratın. Karagöl Keremali, Çiçekli, Dikmen, Çiğdem ve Sultanpınar yaylaları en dikkat çekenler arasında gelir.

Gezi listenize eklemenizi önerdiğimiz yerlerden biri de Bizans Devri Lahit ve Mezar Taşları. Bizans döneminden günümüze kadar gelen lahitler, Sapanca hükümet konağı önünde yer alır. 2 tanesi 1976 yılında İlmiye Köyü’nde, diğer ikisi 1987 yılında Tem Otoyolu’nun yapım çalışmaları sırasında bulunmuştur.

sapanca

Sapanca’da Kahvaltı Yapılabilecek Yerler

Sapanca geziniz sizi epey acıktıracak! Sapanca kahvaltı yerlerinin organik ve taptaze lezzetleri ile gezinizi doyumsuz kılabilirsiniz. Sapanca Gölü kenarındaki kahvaltı tesisleri ve kafelerde yöresel kahvaltılıkların tadına bakacak, geziniz için güç toplayacaksınız. Sapanca’da kahvaltı yapabileceğiniz başlıca mekanlar:

Vadi Restoran

sapanca vadi restoran

Sapanca çıkışından çıkıp, Maşukiye tabelalarını takip ederek ulaşabileceğiniz Vadi Restoran, bölgedeki en geniş açık hava alanına sahip restoranlardan biri. Çocuk oyun alanı da olan restoranın ağaçlar altında ve dere kenarındaki oturma alanları, balık havuzları ve şelaleleri oldukça keyifli. Klasik kahvaltı malzemelerinin yanı sıra sahanda yumurta, patates kızartması, sigara böreği ve sınırsız çay sunulan Vadi restoran kahvaltısında kiremitte mantar ve erilmiş peynir de mutlaka denenmeli. Serpme kahvaltı ücreti kişi başı 35 TL.

Natürköy

sapanca Naturkoy

Sapanca’da, ağaçların arasında, şırıl şırıl akan bir şelalenin yanı başında, huzur içinde bir kahvaltıya ne dersiniz? Otobandan Sapanca Arifiye çıkışından çıktıktan 5 dakika sonra ulaşabileceğiniz Natürköy Sapanca’da serpme kahvaltı sınırsız çay da dahil olmak üzere kişi başı 40 TL.

Maja Kırkpınar

sapanca maya

Kırkpınar mevkiinde bulunan Maja Kırkpınar, Sapanca Gölü’nün üzerinde, sazlıklarla neredeyse iç içe bir kahvaltı keyfi sunuyor. Bölgedeki diğer mekanlara göre daha şık ve nezih bir ambiyansı olan Maja Kırkpınar, Sapanca kahvaltı mekanları arasında bu anlamda bir adım öne çıkıyor. Kahvaltı ücreti kişi başı 50 TL.

Alaşara Restoran

sapanca alcara

Adapazarı’ndaki Kayalar Memduhiye Köyü’nde bulunan ve aynı zamanda Sapanca Kırkpınar’da da şubesi olan Alaşara Restoran’da abaza kahvaltısı servis ediliyor, çaylar soba üstünde demleniyor. Serpme olarak sunulan kahvaltıda, baştan serpiştirilen soğuklardan sonra fırından çıkmış puf ekmekler ve sıcaklar hazır oldukça dumanı üzerinde iken servis ediliyor. Havuç tarator, patlıcan kızartma, güveçte abaza peyniri, patatesli omlet, menemen, peynirli pişi her şey azar azar sıcak sıcak, ağzınıza layık…

Dilerseniz Sapanca otellerinin sunduğu kahvaltı imkanlarından da yararlanabilirsiniz. Göl çevresinde bulunan işletmelerin restoranlarında açık büfe ya da alakart lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.