Sanat Üzerine En Güzel 15 Film

Sanat Üzerine En Güzel 15 Film, Bay Turner, Artemisia, Crumb, Sol Ayağım, Filmler ,Film Önerileri

Hayatınıza renk katacak 15 sanat filmi önerisi ile karşınızdayız. Sadece izlemekle yetinmeyeceğiniz, izlerken kendinize de bir şeyler katma imkanı bulabileceğiniz bu filmler ile zamanınızı çok daha kaliteli bir şekilde geçirmeniz mümkün olacak.

Farkındalığınızı Arttıracak Sanatı Konu Edinmiş Filmler

1-Frida

Kimler Frida Kahlo’nun hayatını konu alan bu başyapıtı izlemedi?  Ressamların ressamı olan Kahlo’nun hayatını konu alan bu filmi, Salma Hayek’ten başka kim oynayabilirdi ki? Meksikalı ressam ve sürrealizm dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk isim olan Frida Kahlo’nun hayatını merak ediyorsanız, iyi seyirler dileriz…

2-İnci Küpeli Kız

Sanat Üzerine En Güzel 15 Film,

Kuzeyin Mona Lisa’sı olarak bilinen inci küpeli kız tablosunu bilmeyen yoktur. Hollandalı barok ressam Johannes Vermeer’in evinde çalışmaya başlayan bir hizmetçi kız ile ilişkisini konu alan bu film, birçok ödül almış ve üç dalda Oscar’a aday olmayı başarmıştır.

3-Picasso’nun Gizemi

Dünyaca ünlü ressam Picasso’nun hayatını konu alan bu film, biyografi-belgesel türünde bir filmdir. Fransız yönetmen Henri-Georges Clouzot tarafından çekilen bu filmde, Picasso’yu resim yaparken izleme şansını yakalayabilirsiniz.

4-Ölmeyen İnsanlar

Ölümsüz eserleri olan Van Gogh’un hayatını konu alan birçok film olmasına rağmen, bu film diğerlerinden bir adım öne geçerek kendisinden daha çok söz ettirmiştir.

5-Büyük Gözler

Sanat Üzerine En Güzel 15 Film,

Yönetmeninin Tim Burton olması ile dikkatimizi çeken bu film, büyük gözlü çocuk resimleriyle tanınan Margaret ve Walter Keane’in hayatlarını konu almıştır.

6-Büyük Budapeşte Oteli-The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel filminde, ünlü bir Avrupa otelinde çalışan kapı görevlisinin, genç bir çalışanla arkadaşlığı anlatılıyor. Hikayede bir hırsızlık, paha biçilemez bir Rönesans tablosu, inanılmaz büyüklükteki bir aile serveti için verilen mücadele ve 20. Yüzyılın ilk yarısında Avrupa’yı sarsan ani ve yavaş değişimler anlatılıyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında.

7- Modigliani

Amedeo Modigliani’nin hayatını konu alan bir sanat filmidir. Çizdiği resimlerin gözlerini boş bırakarak sanat dünyasına farklı bir bakış getiren Modigliani’nin neden boş gözlere yer verdiğini ise filmi izlediğinizde anlayacaksınız.

8-Amedeus

Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin hikâyelerinin anlatıldığı filmde klasik müzik hayranı değilseniz bile bu filmi izledikten sonra ilgi alanınıza girebileceğini unutmayın.

9-Sol Ayağım

İnsan dünyaya engelli gelse bile o engeli aşmasının ve imkânsız denilen her şeye ulaşmasının mutlaka bir yolu vardır. Christy Brown kendi hikâyesini konu alan filmde imkansızı nasıl başardığını ve imkansız diye bir şey olmadığını anlayacaksınız. Eğer romanını okumadıysanız bu filmi izledikten sonra mutlaka okuyacağınıza emin olabilirisiniz.

10- Van Gogh(2010)

Sanat Üzerine En Güzel 15 Film,

Ünlü ressam Vang Gogh’un trenle yaptığı gezi sırasında yaşadıklarını konu alan bir filmdir. Tanıştığı güzel bir kızın tablosunu yapmaya başlayan ünlü sanatçının en büyük sorunu günden güne tükenmeye başlamasıdır.

11-Crumb

Çizgi roman dünyasında ismi kazınmış ve ilginç bir karaktere sahip olan Robert Crumb ’un hayatını konu edinmiş, izlemeniz gereken bir film. Eğer ilginç bir sanatçının kafasının içindeki şeyler merak ediyorsanız bu filmi zaman kaybetmeden mutlaka izleyin.

12-Acı ve İlham

1965 ABD yapımı olan bu film, dünyaca ünlü Michelangelo‘nun kalıcı bir eser bırakmak amacıyla heykeltıraşını yapmasını konu alıyor.

13-Caravaggio

Başka bir Michelangelo filminden de bahsetmeden geçmek istemedik. Bu film Michelangelo‘nun hayatını ve eserlerini konu almış, 1986 yılında yayınlanmış olan bir filmdir.

14-Bay Turner

İngiliz ressam olan J. M. W. Turner’in hayat hikayesini anlatan bu film, öldükten 163 yıl sonra çekilmiştir. Ressamın hayatını anlatan en detaylı film diyebiliriz.

15-Artemisia

Sanat Üzerine En Güzel 15 Film,

Bilinen kadın ressamlarının ilki olan Artemisia’nın hayatını çocukluk yıllarından itibaren konu alarak bizlere izleten güzel bir filmdir.

No more pages to load

No more pages to load