Sağlıklı Konserve Tarifleri İle Kışa Hazırlık

Sağlıklı Konserve Tarifleri İle Kışa Hazırlık, Közlenmiş Patlıcan KonservesiTarifi, Taze Fasulye Konservesi Tarifi, Malzemeler.

Diyet yapalım, forma girelim, tatile gidelim, balkon keyfi sürelim derken işte bir yaz mevsimini daha geride bıraktık. İyisi ile kötüsü ile üç aya sıkıştırılan tadına doyulmaz anılar, fotoğraflardaki yerini alırken tadı damakta bırakan yaz mevsiminin birbirinden lezzetli tatları neden kavanozlardaki yerini almasın! Her ne kadar dört mevsimi aynı anda yaşatan bu bereketli topraklarda yaşıyor olsak da yaz mevsimindeki meyve ve sebzelerdeki lezzet ve çeşitliliği kış mevsiminde bulmak pek mümkün olmuyor. Bu durumda bir Türk mutfağı geleneği olan ev yapımı konserveler devreye giriyor.

Marketlerde ne şekilde yapıldığını bilmeden alınan konserveler yerine evinizde kendi ellerinizle hazırladığınız sağlıklı ve lezzetli konserveler ile yaz mevsiminin lezzetini sofranıza taşıyabilirsiniz. Tabi ki hem doğal ve sağlıklı hem de uzun ömürlü konserveler yapabilmek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Dikkat edilmesi gereken konular arasında belki de en önemlisi ise steril olmak. Konserve hazırlarken bakteri oluşumuna olanak sağlayacak bir ortam kesinlikle yaratılmamalıdır. Aksi takdirde tehlikeli boyutta gıda zehirlenmeleri yaşanabilmektedir. Her sebze ve meyvenin konserve yapımında az çok farklılıklar olsa da genel olarak dikkat edilmesi gereken adımlar bellidir.

Bunun için konserve yapımında izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Konserveler kesinlikle cam kavanozlarda muhafaza edilmelidir.
  • Kavanoz ve kapaklar 15 dakikadan az olmayacak şekilde ortalama 20 dakika kaynar suda steril edilmelidir.
  • Kapak ve kavanozlar kaynayan sudan alınırken el teması olmadan mutfakta kullanılan tutacak yardımı ile tezgâhta temiz bir bez üzerinde kurutulmalıdır.
  • Kavanoz kapaklarının yeni olduğundan emin olun
  • Kavanoz tamamen doldurulmamalı 2-3 cm boşluk bırakılmalıdır.
  • Kapaklar yine temas etmeden temiz bir bez yardımı ile sıkıca kapatılmalı ve kavanozun hava almayacağından emin olunmalıdır.
  • Kavanozlar ters çevrilip 24 saat bekletilmeli ardından güneş ışığı görmeyecek bir ortamda tutulması gerekmektedir.
  • Konservenin tüketilmeden önce mutlaka 10 dakika kadar bir süre pişirilmesi gerekmektedir.
  • Tüketmek için konservenizin kapağını açtığınızda köpürme, yoğun koku ya da kapakta şişme olması durumunda konservenin tüketilmemesi gerekmektedir.

Bu önemli noktalara dikkat ederek yaz mevsiminin lezzetini bütün bir yıl boyunca sofranızda tutmanız mümkün. İşte sizin için yazın vazgeçilmez tatları arasından yapılabilecek konserve tarifleri…

Sağlıklı Konserve Tarifleri

Domates Konservesi Tarifi

Sağlıklı Konserve Tarifleri

Yemeklerin olmazsa olmazı konservelerin en popüleri domates konservesi için en ideal zaman, Ağustos ile Eylül zamandır.

Ortalama 10 kilo domatesi, dilerseniz doğrayarak dilerseniz blender yardımı ile kıyın.

Ardından domatesleri tencereye alıp orta ateşte pişirmeye alın.

Domatesler suyunu bırakıp kaynamaya başlayınca ortalama 5 dakika kadar bekleyip koyu bir kıvam yakalayınca ocağın altını kapatın.

Bu arada başka bir tencerede kaynayan su içerisinde ortalama 15-20 dakika boyunca kaynatılan kavanoz ve kapaklarını tutaç yardımı ile tencereden alıp kavanozları bez ile tutup domatesleri içine boşaltın.

Üzerine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin.

Kavanozda 2-3 cm kadar bir yer bırakarak yine bez yardımı ile kavanozu sıkıca kapatıp ters çevirerek beklemeye bırakın.

Konservenizin olup olmadığını kapakların hafif çukurlaşmasından anlayabilirsiniz.

Kavanozları bir gün boyunca ters halde bekletip ardından sıcak ve gün ışığı olmayan bir noktada muhafaza edebilirsiniz.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ: Eşsiz Lezzette 9 Domatesli Yemek Tarifi

Taze Fasulye Konservesi Tarifi

Sağlıklı Konserve Tarifleri

Olmazsa olmazlarda ikinci sırada taze fasulye konservesi var.

Domates konservesinden farklı olarak ortalama 2-3 kilo kadar ayıklanmış taze fasulyelerimizi yine ortalama 2 kilo kadar doğranmış ya da blenderdan geçirilmiş domatesler ile 20 dakika kadar koyu bir kıvam elde edinceye kadar pişirin.

Ardından yine domates konservesinde olduğu gibi kaynatılmış kavanozları bez yardımı ile tutarak tahta kaşık yardımı ile kavanozlara boşaltın.

Kavanozlarda boşluk bırakmaya özen gösterin.

Sonrasında yine bez yardımı ile kavanozları sıkıca kapatın ve ters çevirerek beklemeye alın.

Közlenmiş Patlıcan Konservesi Tarifi

Olmazsa olmazlarda üçüncü sırada ise közlenmiş patlıcan konservesi var.

Mevsiminde yapımı zaman ve emek isteyen bu yemek için konserve hayat kurtarıcı nitelikte olacaktır. Közlenmiş patlıcan konservesini patlıcan salatası dışında aynı zamanda hünkârbeğendi ya da alinazik yemeklerinizin yapımında da kullanabilirsiniz.

Malzeme olarak bostan patlıcanını kullanıyoruz.

Bir litrelik kavanozların her biri için 4 adet patlıcan kullanmanız gerekmektedir.

Ocak üstünde ya da közmatik kullananların patlıcanlar üzerinde bıçak yardımı ile delikler açarak közlemesi gerekmektedir.

Tercih edenler için aynı işlemi ortalama 250 ila 300 derecede ısıtılmış fırında, patlıcanları dikey olarak ikiye ayırıp iç taraflarını zeytinyağı ile yağlayıp yağlı kâğıt ile kaplanmış fırın tepsisine kabuklu tarafları üste gelecek şekilde dizip fırınlayın.

Közlenmiş patlıcanları kabuklarından ayırdıktan sonra yarım limon suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar tuz (limon ve tuz miktarını kullanacağınız patlıcan sayısına göre değiştirebilirsiniz.

Bu miktar adet patlıcan için verilmektedir) ekleyip karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı diğer konserveleme işlemlerinde olan adımları izleyerek konserveleme işleminizi tamamlayın.

Ev yapımı ve sağlıklı konservelerinizle kış boyunca yaz tadında tüketeceğiniz yemekleriniz için şimdiden afiyet olsun!