Sağlıklı Kilo Vermek ve Yiyerek Zayıflamak

Hayatınız boyunca sürekli rejim yapıyor ama hala kilo veremiyorsanız sağlıklı kilo vermek için ipuçlarımızın yer aldığı yazımıza göz atın.

Siz de kilo vermek için aç kalanlardan mısınız? O halde sağlıklı kilo vermek için yazımıza bir göz atın. Kilo fazlalığı ve şişmanlık sorunu ile ilgilenen araştırmacıların şaşırtıcı bir gözlemi var. Kilolu olan insanların çoğu zayıf olanlardan daha az yiyor, hatta neredeyse aç geziyor; ama yine de kilolarından kurtulamayıp depresyona giriyorlar.

Sağlıklı kilo vermek için yöntemler

Sorun, az yemekte değil, metabolik ve davranışsal bozukluklarda. Kilolu insanların çoğu az miktarda yiyecek tüketmelerine ve özellikle öğünlerde normalden az besin almalarına rağmen kilo sorunları sürüp gidiyor. İşin kötüsü bu “az yiyen” ve genelde “aç gezen” insanlar, bir türlü çözemedikleri kilo sorunları nedeniyle kendilerini suçlu ve beceriksiz hissediyorlar. Sosyal çevrenin onları kilolarını kontrol etme yeteneğinden yoksun, zayıf karakterli, dikkatsiz, özensiz ve obur kişiler olarak gördüğünü düşünüp üzülüyorlar. Kilo sorununa olan kayıtsızlıkları veya sorunu çözmedeki yeteneksizlikleri nedeniyle de ayıplandıklarını sanıp depresyona giriyorlar...Gerçekte ise bilinenin tam tersi bir durum söz konusudur. Fazla kilolu insanların ‘düşük kalori alımına uyum sağlamış bir vücut kimyaları’ vardır. Hormonal ve metabolik süreçleri, kalorileri yeteri kadar yakamaz. Azalmış bir metabolizma hızı öncelikle kalorilerin yakılmasında daha az gayretli, tembel bir vücut ile kendini gösterir. Metabolik hızları zaten düşük, kalori yakma yetenekleri zaten sınırlı olan bu şanssız insanlar, zaman zaman küçük kaçamaklar yapmakta, bazen yemek konusunda aşırıya kaçabilmektedir.

Bazı hastalarda diyetler ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor. Kendini yememe konusunda olağanüstü sınırlayıp birkaç yüz gram verince bayram eden, en ufak kaçamağında ise bir kaç kiloyu hızla alıp depresyona giren pek çok insan var. Kısacası, diyetler tek başına sağlıklı kilo vermek için çoğu zaman işe yaramıyor, etkili ve yeterli olmuyor. Özellikle etrafta dolaşan şok diyetler çoğu zaman tehlikeli bile olabiliyor.Bunun en büyük kanıtı neredeyse her gün yeni bir diyet programı yayınlanırken, kilolu veya obezlerin sayısında yüzbinleri bulan artışların yaşanmasıdır. Kilo fazlalığı ve şişmanlık salgınının önü bir türlü alınamıyor. Sorun bir salgın hastalık değil, ‘çılgın bir sağlık sorunu’ haline geliyor.

Diyet tek başına yeterli olmuyor

Diyetler hiç şüphe yok ki, sağlıklı kilo vermek için yardımcı oluyorlar; ama her zaman ve koşulsuz çözümler olmaları asla mümkün olmuyor. Sorun tedavinin eksik ve etkisiz olmasından kaynaklanıyor. Bilinen bu örnekle; kilo sorununu çözmede sadece diyetle yetinmek, ayağı kırılmış bir hastayı ağrı kesici verip eve göndermekten pek farklı değildir. Ağrı kesicinin etkisi kısa bir süre sonra geçecek fakat siz sorunla yeniden baş başa kalacaksınız. Problemin çözümü kırılan ayağınızın alçıya alınması veya ameliyatla onarılmasındadır. Soruna geçici çözümler bulmak pek sonuç vermez.
Diyet programını eksiksiz uygularsanız, belki de bir miktar kilo verebilirsiniz. Fakat kilo almanıza neden olan metabolik sorununuz veya kilo almaya hormonal-genetik yatkınlığınız ise çözülmez ve şikayetiniz devam eder. Diğerlerinden daha kolay ve daha hızlı kilo almanıza neden olan davranışsal, metabolik veya hormonal sorun varlığını sürdürmeye devam eder.

Sorunun medikal çözümü, ikinci ve üçüncü derece tedavi unsurlarının da devreye aynı anda sokulmasındadır. “Yeme davranışındaki bozukluk” çözülmedikçe altta yatan hormonal veya metabolik sorun tedavi edilmedikçe sadece diyet yaparak verilen kiloları aynı hızla ve fazlasıyla geri almanız kaçınılmazdır.

sağlıklı kilo vermek

Kahvaltı Şart

Uyanıldığında vücudumuzun yakıtı olmaz bu yüzden eğer kahvaltı yapılmazsa metabolizma çok daha yavaş çalışır. Metabolizmanızı hızlandırmak için özellikle kahvaltıda mutlaka protein tüketmek gerekiyor. Kas kitlemizin artması, yeterli karbonhidratla beraber protein bakımından zengin gıdalarla sağlanır. Böylelikle öğünlerde alacağınız protein sizi hem tok tutar hem de kaslarınızın büyümesine yardımcı olur. Çok erken kalkıyor ve zaman sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda akşamdan az yağlı peynirli bir sandviç yapabilir veya bir bardak yine az yağlı sütle yüksek lifli tahıl gevrekleri tercih edebilirsiniz.

Ara öğünlere, kahvaltılara uygun miktarlarda meyve ve sebze eklemelisiniz. Yemeğinizin yanında çok yağ eklenmemiş, bol yeşillikli bir salata tüketebilirsiniz.
Hem sağlığımız hem de formumuzu korumak için spor tabiki olmassa olmazlarımız arasında olmalı. Metabolizmanızı az ve sık yiyerek hızlandırırken, spor yaparak da desteklemelisiniz. Egzersizden bir saat önce karbonhidrat ve protein içeren bir ara öğün yapın. İsterseniz bir meyveyle süt içebilir veya ceviz tüketebilirsiniz. Kas yapımının maksimum seviyede gerçekleşmesi için egzersiz bitiminde de uzun süre aç kalınmamalıdır.