Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermek

Sağlıklı hızlı kilo vermek için en temel egzersizler ve kilo vermenin püf noktaları!

Bu Pazartesi kesin diyete başlayacak olanlar, her daim 5 kilo fazlası olanlar, bu aralar şişkinliği olanlar... Yani tüm kadınlar... Günümüzde “Ben ideal kilomdayım” diyecek kadın sayısı yok denecek kadar azdır, herkes her zaman sağlıklı hızlı kilo vermek, bunu da yapabileceği en hızlı şekilde yapmak istiyordur. Bundan yola çıkarak sağlıklı hızlı kilo vermek çağımızın en büyük sorunlarından biridir diyebiliriz. Peki hızlı kilo vermenin zararlarından haberdar mıyız? Hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde nasıl kilo verebiliriz? Bu soruların cevabını sizin de merak ettiğinizi biliyoruz, o yüzden bu yazımızda sizin için bu soruların cevabını derledik.

Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte hepimizi bir telaş sarar, mağaza vitrinleri bize kilo vermemiz gerektiğini hatırlatır, televizyonlar hızlı kilo vermenin yolları hakkında bas bas bağırır, her şey bize geçen yaz ne kadar zayıf olduğumuzu hatırlatır.

İşte tam bu dönemlerde son yılların trendi haline gelmiş olan şok diyetler devreye girer. Peki nedir bu şok diyet? Az zamanda hızlı kilo verdiren  diyetlere şok diyet denilmektedir, evet böyle okunduğunda kulağa hoş geldiğinin farkındayız ancak şok diyetlerin yararından çok zararı vardır ve metabolizmayı mahvettikleri gerçeğini “hemen kilo vermek istiyorum” diyen neredeyse hemen herkes gözden kaçırmaktadır. Şok diyetlerin en önemli özelliklerinden biri de günlük olarak alınması gereken kalorinin çok altında kalori alınmasıdır, bu da son derece sağlıksızdır.

Sağlıklı hızlı kilo vermek

Her gün her mecrada karşımıza az zamanda çok kilo kaybettiren şok diyetler çıkıyor: Dukan Diyeti, Renk Diyeti, İsveç Diyeti, Hollywood diyeti, Elma diyeti vs... Bu tip diyetlerin çoğu başlangıçta kısa sürede hızlı kilo vermeyi sağlasa da bir süre sonra bu kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır. Örneğin, günde 1800 kalori alırken bunu bir anda 800 kaloriye düşürürseniz bir süre sonra metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Bunun sonucunda hem verdiğiniz kiloları çok hızlı bir şekilde alır, hem de metabolizmanızı yavaşlattığınız için daha sonrasında kilo vermek istediğinizde zorlanırsınız. Yavaşlayan metabolizma nedeniyle kilo verebilmek için daha az kalori almanız gereken bir kısır döngüye girersiniz.

Ayrıca sık sık yapılan şok diyetlerin sonucunda midenizin yanı sıra damarlarınız da bir küçülüp bir büyümeye başlar. Damar tahribatına bağlı olarak kalp hastalıkları baş gösterebilir. Şok diyetlerin fiziksel olduğu kadar ruhsal zararları da bulunmaktadır. Şok diyetlerin vücudunuzda yarattığı aşırı halsizlik (almanız gereken kaloriyi almadığınız için) sinirlilik haline ve aşırı strese neden olur. Hatta zaman zaman şok diyetlerin ölüme neden olduğunu bile duyarız. Bütün bunların sonucunda şok diyet yapmanın sağlığa zararlı ve aynı zamanda da kalıcı bir yöntem olmadığını söyleyebiliriz. Peki o zaman hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde nasıl kilo vereceğiz?

Öncelikle “sağlıklı kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım?” sorusunun doğru bir soru olmadığını bilmenizi isteriz. Bu metabolizma hızınıza, yaşınıza, fiziksel aktivite durumunuza ve kilonuza bağlı olarak değişebilir ancak sağlıklı orta yaşlarda bir kadının kilosunu koruması için günlük olarak alması önerilen kalori miktarı 2000’dir. Öyleyse günlük aldığınız kalori miktarını 2000 kalorinin altına düşürmelisiniz.

En büyük yanlış anlaşılmalardan biri de diyet yapmanın kalori azaltmak sanılmasıdır. Kalori azaltmanın yanı sıra, bu kaloriyi hangi yiyeceklerden aldığınız daha önemlidir ve sağlıklı kilo vermenin ilk şartı budur. Daha çok sebze ve meyve yemek, tam tahıllı gıdalar tüketmek, ara sıra et, tavuk, mümkünse balık yemek, paketlenmiş gıda yememek, şekeri hayatınızdan çıkarmak sağlıklı kilo vermek için atacağınız ilk adımlar olabilir.

Hızlı kilo vermenin temel şartlarından biri sağlıklı beslenmektir. İkinci ve bir o kadar da önemli şartı ise hareket etmektir. Sağlıklı hızlı kilo vermek için egzersizleri hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Sağlıklı Hızlı Kilo Vermek İçin Egzersizler:

1.Yürüyüş/Koşu: Sağlıklı hızlı kilo vermek için uygulanan en eski ve en temel egzersizler yürümek veya koşmaktır. Bütün vücudunuzu çalıştırması ve yağ yakımı sağlaması nedeniyle özellikle açık havada yapılan bu egzersizler son derece etkili olacaktır.

[caption id="attachment_1701" align="aligncenter" width="611"]Hızlı Kilo Vermek Hızlı Kilo Vermek[/caption]

2.Squat: Ayaklarınızı omuz hizasında açarak dik durun. Nefes verirken kalçanızı dışarı doğru çıkarın ve ağırlığı topuklarınıza verin. Kalçanız yere paralel oluncaya kadar çömelin. Yere doğru alçalırken dizlerinizin ayak parmak uçlarını geçmemesine dikkat edin. Hareket sırasında bel bölgesindeki doğal kıvrımı koruyun. Göğsünüzün açık, başınızın karşıya bakacak şekilde olmasına özen gösterin. Nefes alırken başlangıç pozisyonuna doğrulun. 15 tekrardan üç set yapılabilir.

3.Şınav: Eller omuz hizasında yerde, kollar vücuda yakın, parmaklar ileri bakacak şekilde şınav pozisyonu alın. Dirsekleri yana açmadan bükerek göğsü yere yaklaştırın. Ellerle yeri itip kolları düzleştirerek başlangıç pozisyonuna dönüp tekrarlayın. 15 tekrardan üç set yapılabilir.

[caption id="attachment_1729" align="aligncenter" width="575"]Sağlıklı hızlı kilo vermek Kilo vermek İçin Egzersizler[/caption]

4.Crunch: Bu mekik hareketi tüm karın kaslarını çalıştırdığından karın bölgesindeki yağları eritmek için idaldir. Ellerinizi ensenize alın, boynunuzu oynatmadan gövdenizi yerden yavaşça kaldırın. Gövdeyi hafif öne doğru büküp karın kaslarınızı hissettikten sonra yavaşça aşağı doğru dönün ve ikinci tekrara başlayın. 15 tekrardan üç set yapılabilir.

5.İp atlama: Sağlam bir ip seçip çift ayak ip atlama da kilo vermek için yapılacak egzersizlerden biri olarak seçilebilir. İpi el bileğinden seri bir şekilde çevirmeye başlayıp zamanla çok tekrar ede ede istediğimiz tempoyu yakalayabiliriz. Yoruluncaya kadar bir dakika ip atlayıp iki dakika dinlenerek devam edebiliriz. Bu hareket vücudumuzdaki bütün kasları çalıştırırken baldır ve bacak kaslarını özellikle geliştirir. Kadınlara selülit problemlerinin giderilmesi, kalçalarının sıkılaştırılması ve bacakların biçime girmesi açısından yardımcı olur.

Bu yazımızdan yola çıkarak, hızlı kilo vermek için yapılan şok diyetleri hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini, oturmuş bir beslenme düzeni ve günlük yapılan egzersizlerle hem hızlı hem de sağlıklı bir biçimde kilo vermenin çok kolay olduğunu söyleyebiliriz.