Saçlarınız Çabuk Yağlanıyorsa Bu Önerilere Kulak Verin

Kadın erkek fark etmeksizin bazı insanların saçları diğerlerine göre daha çabuk yağlanmaktadır. Bu durum zaman zaman sosyal hayatlarında zorlanmalara sebep olurken başkalarının gördüğünün aksine kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Böyle günler saçlarınızı yıkamaya vaktiniz yoksa yapılabilecek en iyi şeyin bir şapka takmak olduğuna inanırsınız. Ancak tüm gün şapka ile dolaşmak neredeyse imkansızdır. Eğer siz de saçınızın çok yağlı olduğuna inanıyorsanız, yağ üretimini kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Bu yöntemler, hem kısa hem de uzun vadede saçlarınızın daha az yağlamanıza yardımcı olurken, mevcut alışkanlıklarınızı tam olarak değerlendirip anlamanız için de önemlidir. Böylece yağlı saçlardan nasıl kurtulabileceğinizi bilirsiniz. İşte dengeli saçlara sahip olmak için atabileceğiniz sekiz adım!

Yağlı Saçlardan Kurtulmak Sandığınızdan Daha Kolay

1-Saç Kremlerinizi Doğru Şekilde Uygulayın

Duş sırasında saçlarınızı beslemek ve kolayca tarayabilmek için krem kullanmanız oldukça normal. Ancak bu kremi uygulama biçiminiz saçınızın yağ dengesi için önemlidir. Saçlarınızın tamamına krem uygulamanız saç derinizde yağlanmalara sebep olur. Bu sebep ile kremi yalnızca orta ve uç kısımlara uygulayın.

2-Bebek Pudrası Kullanın

Oldukça eskiye dayanan bu yöntem günümüzde hala işe yaramaktadır. Sabah kalktınız, saçlarınız çok yağlı ve duş almak için vaktiniz yok. Yapılacak şey oldukça basit. Derhal banyoya gidin ve bebek pudrasını saç derinize uygulayıp tarayın. Eğer saçlarınız koyu renkte ise ve pudra saç renginizde açılmaya sebep oluyorsa pudra ile bir miktar kakaoyu karıştırmayı deneyebilirsiniz. 

3-Kuru Şampuan Kullanın

Günümüzde kullanılan en yaygın yöntem kuru şampuanlar. Modern dünyanın bize sunduğu en güzel inovatif fikirlerden biri de kuru şampuanlar diyebiliriz. Kuru şampuan saçlarınızı yağdan emer ve saçlarınızın daha az yağlı görünmesini sağlar. Bu sayede uzun süreli duşlardan da kaytarmış olursunuz.

4-Sürekli Saçlarınızı Yıkamaktan Vazgeçin

Bunun tamamen mantıksız geldiğinin farkındayız. Fakat kafa derisi sürekli olarak yağlardan arındırılırsa, bu yağları yok etmek için daha zor olur. Saçlarınızı sürekli olarak yıkamak kısa sürede saçlarınızı daha yağlı hale getirir. Yani eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız, üç dört günde bir yıkamayı deneyin.

5-Saçlarınızı Dengeli Şekilde Tarayın

Saçlarınızı yeterli miktarda taramak, doğal yağların dağılmasını önler ve sadece kafa derisinde birikmesini sağlar. Sürekli olarak taramak ise yağ üretimini canlandırabilir. Bu yüzden saçlarınız için sağlıklı bir denge bulmaya özen gösterin.

6-Saç Bakım Ürünlerinizi İyi Seçin

Yağ oluşumuna neden olabilecek çok fazla köpük ve jel kullanmayın. Ayrıca saçları parlaklaştıran ürünlerden de kaçınmaya çalışın, çünkü bunlar yağ eğilimli saçları daha da yağlı yapar. Eğer yapabiliyorsanız, mümkün olduğunca şekillendirici üründen kaçının. 

7-Saçlarınıza Dokunmamaya Çalışın

Sık sık saçlarınızla oynamak ve yüzünüze temas etmesini sağlayacak modeller kullanmak saçlarınızın kısa sürede yağlanmasına sebep olur. Bu sebep ile saçlarınıza dokunmamaya çalışın.

8-Saçlarınızı Düzleştirmeyin

Saçlarınız saç derinize ne kadar yakın bulunursa, o kadar fazla yağ ile temas eder. Kıvırcık saçlar ister doğal olsun ister olmasın, saç köklerinin çok çabuk yağlanmasını engeller ve saçınıza biraz daha fazla hacim verir.

No more pages to load

No more pages to load