Saçların Elektriklenmesi ve Başlıca Nedenleri

Saçların Elektriklenmesi ve Başlıca Nedenleri? Saçların Elektriklenmesini Önlemek İçin Yapılacaklar ?

Belki de bizi en bakımlı gösteren yerimiz saçlarımızdır. Şöyle hafif bir fön ile makyajsız bile olsak oldukça bakımlı görünmemiz mümkün. Oysa yine de en çok hasarı saçlarımıza veririz. Yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı işkenceler ile onları kırarız. Saçlarımızı oldukça bakımsız olarak gösteren bir durum daha var ki ne yapsak eski haline getiremeyiz. Saçların elektriklenmesi eğer bizim kadar sizi de rahatsız ediyorsa buyurun yazının devamını birlikte okuyalım. Saçlar neden elektriklenir ve bu elektriklenme nasıl giderilir sorularının cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

Saçların Elektriklenmesi ve Bunu Engellemenin Yolları

Saç Nem İhtiyacı Giderilmeli

Elektriklenen saçların genellikle nemsiz ve kuru saçlar olduğu düşünüldüğünde saçtaki elektriklenmenin bir sebebinin nem dengesi olduğunu rahatlıkla söylememiz mümkün olacaktır. Özellikle su ihtiyacının karşılanamadığı vücutlarda saç elektriklenmesi gibi sorunlar sıkça görülmektedir. Düz saçlara göre daha kuru olan kıvırcık ve dalgalı saçlar, elektriklenmeye çok daha fazla maruz kalarak size hayatı işkenceye çevirebilirler. Sadece bunlar da değil, saç bakımınızı eğer hayatınızda düzenli bir yere oturtamamışsanız bu sebepte saçınızın elektriklenmesine neden olacaktır.

Saçların Elektriklenmesi ve Başlıca Nedenleri

Saç bakımının pahalı olduğunu ya da vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız eğer, evde hazırlayacağınız ve kendiniz yapacağınız doğal bir bakım ile saçınıza ihtiyacınız olan besinleri sunmuş olacaksınız. Bazı zamanlar ise havadaki nemi toplayan saç telleri kabararak size kötü bir görünüm kazandırabilir. Duş sonrası ritüellerinizi gözden geçirmenize sebep olacak saç elektriklenmesi, havluyla bastırarak saç kuruluma ve metal tarak kullanımından doğan sebeplerden ötürü de oluşabilir.

Saçların Elektriklenmesini Önlemek İçin Yapılacaklar

  • Saçlarınızı çok sık yıkıyor oluşunuz saçlarınıza nem kazandırdığınız anlamına gelmez. Aksine saçın nem dengesi ile çok fazla oynadığınız için saçlarınız elektriklenebilir, daha da fazlası canlılığını yitirebilir. Oysa 3 günde bir yıkanan saçlar ile saç kendi içindeki nem dengesini sağlayacağından saçınızda elektriklenme sorunu olmayacaktır.
  • Saçlarınızı sık dişli taraklar yerine, geniş dişli taraklar ile taradığınız takdirde hem kırılmasını önlemiş hem de elektriklenmesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Saçların Elektriklenmesi ve Başlıca Nedenleri

  • Saçlarınızı duştan hemen çıktığınız anda sert hareketlerle kurulayıp taramak saçınıza zarar vereceğinden duştan 2 ya da 3 saat sonra saçınızı şekillendirmek koruyucu bir önlem olarak yerini alacaktır.
  • Her saçın ihtiyacının farklı olduğu düşünüldüğünde, herkesin kendine en uygun şampuanı seçmesi ile saçınız için doğru bir karar vermiş olacaksınız.
  • Saçınızı çitileyerek değil, aksine dairesel ve yumuşak hareketler ile masaj yaparak yıkamalısınız.
  • Duşa girmeden önce saçınızı taramanız hem gözenekleri harekete geçireceğinden hem de saçınızın fazla karışmamasına imkân sağlayacağından oldukça faydalı bir yöntem olabilir.
  • İster evde yapabileceğiniz isterseniz dışarıdan satın alabileceğiniz nem maskelerini haftada 1 gün uygulayarak saçınıza ihtiyacı olan bakımı sunmuş olacaksınız.
  • Saçınızı düzleştirmek ya da dalgalandırmak için kullandığınız aletlerin ısısını çok yüksek değil, daha düşük ısılarda kullanmanız saçlarınızın yıpranma riskini yarı yarıya düşürecektir.

Nem ihtiyacının vücudunuzdaki etkisini asla göz ardı etmeden karşılamalısınız. Bol bol su içtiğinizde kendinizdeki değişimin siz de farkına varacaksınız.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();