Saçkıran Kabusunuz Olmasın

Saçkıran Kabusunuz Olmasın ! Saçkıran Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Saçkırana Bitkisel Tedavi Yöntemleri, Saçkıran Neden Olur?

Saçların bir bölümünün veya tamamının dökülmesi ya da vücuttaki kılların tamamen dökülmesi rahatsızlığı "saçkıran" olarak adlandırılır. Saçkıran rahatsızlığının birkaç temel nedeni vardır fakat en önemli nedeni bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi vücudun dış etmenlere karşı korunması için görevlidir ve herhangi bir sorunda bazı reaksiyonlar göstererek sinyal vermeye çalışır. Saçkıran da bu reaksiyonlardan biridir ve her insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Tedavisi mümkündür.

Saçkıran Neden Olur?

- En önemli sebebi bağışıklık sisteminin zarar görmesi kaynaklıdır.

- Genler yoluyla kişiden kişiye aktarılabilir ve ortaya çıkması uzun vakitler alabilir.

- En önemli bir diğer sebebi ise stresli olma durumudur. Stresli olmanın sonucunda pek çok rahatsızlık yaşanabildiği için, saçkıran da stresin sonuçlarından biridir.

Saçkıran Bulaşır mı?     

Bu hastalık asla bulaşıcı bir hastalık değildir. Yalnızca genler yoluyla taşınabilir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

- Bir bozuk para büyüklüğünde saç derisinde açılmış boşluklar görülüyorsa, rahatsızlığın adı saçkırandır.

- Saçlarda zayıflama, çok çabuk kırılma hatta kopma şeklinde problemler yaşanıyorsa saçkıran belirtileri olarak belirtilebilir.

Bu rahatsızlık sırasında herhangi bir acı, başlangıç belirtisi, yanma ya da kaşınma gibi belirtiler yer almadığından kişiler yalnızca gözlerine çarptığında saç derisinin açılmış olduğunu görebilirler.

Saçkıran Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

- Bu problem  ile karşılaşan kişiler vakit kaybetmeden doktor kontrolü altına girmelidir ve gerekli tedaviyi en kısa sürede başlatmalıdır. İlk olarak doktorun saçkıran teşhisinden sonra vereceği ilaçları kullanmakla tedaviye başlanır. Daha sonra saçların yeniden çıktığı görülür. Bu sorunu yaşayan kişilerin bazılarında yeni çıkan saçlar beyaz renkte olurken, bazı kişilerde direkt olarak kendi rengi olabilmektedir. Beyaz renkte çıkan saçların zamanla kendi rengini alacağı da unutulmamalıdır. Bu nedenle de çıkan saçların beyaz olması nedeniyle paniğe kapılmak yanlış olacaktır.

Saçkırana Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ne olursa olsun her hastalığın tedavisini tıbbi yöntemler çerçevesinde aramak en doğrusudur. Fakat bazı insanların özel olarak bitkisel tedavileri de tercih ettiği görülmektedir. Bu nedenle  bitkisel tedavi yöntemleri belirlenmiştir. Öncelikle,  doktor ilaç tedavisini uygun görmüş ve tedaviye başlamışsa, ekstra olarak bitkisel tedavilere yönelmek yanlış olacaktır. Bitkisel içerikli tedavilerde, tıbbi ilaçların etkilerini düşürebilecek ya da tamamen ters etkiler  yaratacak maddeler yer alabildiğinden, tercih edildiğinde oldukça dikkatli olunmasında fayda vardır.

Saçkıran Kabusunuz Olmasın

Saç ve özellikle kaş çıkardığı bilinen, kıl köklerini besleyen bir bitki olan sarımsak; tedavide de sıklıkla kullanılmaktadır. Bitkisel olarak hazırlanan bu kür belli zamanlarda belli aralıklarla kullanılmaktadır. Sarımsak tedavisinde, sarımsaklar ortadan ikiye ayrılır ve kesilen taraflar hastalık olan yere can yakıncaya kadar sürülmeye devam edilir. Bu tedavi sonucunda saçların tekrar çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bunların dışında, ekstra olarak strese kapılmak hastalık sürecini uzatacaktır. Bu nedenle yüksek motivasyonlu olmak her zaman önemlidir.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();