Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir? Saç Dökülmesi İle Beslenme Yetersizlikleri Ve Hormon Dengesizlikleri İlişkisi Nedir?

Saçlar kadınların en önemli aksesuarıdır. En sade kombin bile bakımlı saçlarla bambaşka bir havaya bürünebilir. Bu nedenle kadınlar saçlarının nasıl göründüğüne büyük önem verirler. Kadınların 50-60 yaş civarında saçlarının incelmesi ve hacminin kaybolması beklenebilir. Ancak bundan önceki dönemlerde özellikle saç dökülmesi problemi varsa bu bir hastalığa işarettir. Günümüzde gerek beslenme, gerek boya gibi işlemler gerekse stresli yaşam şartları kadınların saç kalitesini azaltmıştır. Yine de gözle görülebilecek seviyede saç dökülmesi yaşanıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almak gerekir. Saç dökülmesi nedenleri kişiden kişiye değişebilmekle birlikte bazı genel nedenleri de vardır. Saç dökülmesi nedenleri geniş bir sınıflandırmaya ayrılır. Bu nedenlerin en belirgini ise beslenme yetersizlikleri ve hormon dengesizlikleridir. Yoğun stres de saç dökülme nedenleri arasındadır.

Saç Dökülmesi İle Beslenme Yetersizlikleri Ve Hormon Dengesizlikleri İlişkisi

Şok diyetler, bazı gıdaların tamamen kesilmesi ve vücuttaki bazı vitamin eksiklikleri saç dökülmesi nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle D vitamini eksikliği saç dökülmesinin en yaygın sebeplerindendir. Kış aylarında güneşten uzak kalındığı süreç içerisinde saç dökülmesi problemi yoğunlaşabilir. Güneşlenmeye fırsat bulunamadığı takdirde D vitamini takviyesi alınmalıdır. Şok diyetler ve aşırı kilo kaybı da saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Tekrar sağlıklı beslenmeye başlanıldığı takdirde saçlar normale girecektir. Bu süreçte özellikle protein ve A vitamini eksikliğine dikkat etmek gerekir.

Saç Dökülmesi

Hormonal dengesizlikler de yüksek oranda saç dökülmesine sebebiyet veriri. Tiroit problemleri, polikistik over sendromu, hamilelik, doğum kontrol hapları ve menopoz bu sebeplerin arasında sayılabilir.

Saçların Maruz Kaldığı Ürünler ve Toplama Biçimleri

Zehirli kimyasallar içeren saç ürünleri saç dökülmesine sebep olur. SLS olarak adlandırılan bu maddeler piyasadaki hemen hemen her ürünün içerisinde yer alır. SLS bağışıklık sistemini zayıflatır ve saç köklerine zarar verir. Saç boyaları da aynı açıdan zararlıdır. Saçlarda doğal ürünleri kullanmaya ağırlık vermek ve aşırı boyadan kaçınmak saç dökülmesi problemini azaltacaktır. Bununla birlikte saçları sürekli sıkı bir şekilde toplamak da saç dökülmesini hızlandırır. Sürekli bu modelleri kullanan kişilerin saçlarını ara ara serbest bırakması saçların kendini toplamasına yardımcı olacaktır.

Çeşitli Hastalıklar

Kişinin sahip olduğu bazı hastalıklar da saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Özellikle saç derisinde sedef, saçkıran ve kıl kökü iltihabı saçların yoğun bir şekilde dökülmesine neden olur. Bu rahatsızlıkların tedavisi için mutlaka bir uzmana başvurmak ve sabırlı olmak gerekir. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler de saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Tedavi sona erdiğinde saçlar yine eskisi gibi uzayacaktır.

Son olarak yaşlanma ve kalıtım saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Kişinin genel olarak beslenmesine dikkat etmesi, kaliteli uyuması ve kendini olabildiğince yoğun stresten uzak tutması saç dökülmesi de dâhil olmak üzere pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmadan önlenmesini sağlayacaktır.