Saçlarınız Neden Sağlıksız Görünüyor?

Güzelliğinizin bir parçası olan saçlarınız için saç bakımı nasıl yapılmalı? Saçlarınızın neden sağlıksız göründüğünü merak ediyor musunuz?

Saç, güzelliğin önemli bir parçasıdır. Erkeklerde normal karşılanan seyrekleşme, incelme ya da dökülme kadınlar için güven kaybına neden olabiliyor. Her üç kadından biri hayatının bir bölümünde saçla ilgili sorunlar yaşıyor. Saç bakımı için özen göstermenize rağmen saçlarınızın sağlıksız görünümü bir türlü düzelmiyorsa bunun nedeni farketmediğiniz bir sağlık sorunu olabilir.

Genetik kökenli saç sorunları nelerdir?

Kadınlarda saç sorunlarının önemli bir kısmını, erkeklerin çoğunda saç dökülmesine yol açan “androgenetik alopesi” yani genetik kaynaklı dökülme oluşturur. Doktor kontrolünde yapılan kan testleri sonrası lokal uygulamalar, ağızdan alınan tabletler veya saç nakliyle tedavi edilebilir.

Hormonel dengesizlikler saçı etkileyebiliyor

Saç zayıflaması ve dökülmesinin önemli bir nedeni de hormon dengesizlikleri ve tedavileridir. Farklı miktarlarda hormonlardan oluşan hapların yan etkisi saçlarda ortaya çıkabilir. Dökülme, hap alımı bırakıldıktan yaklaşık altı ay sonra ortadan kalkacaktır.
Tiroid bezinin çok fazla ya da az çalışmasıyla ilgili hormon bozukluğu tedavisi sırasında da saç dökülmesi görülür. Tedavi sonrası dökülme durur ve saçların tekrar çıkması beklenir. Hamilelik ve menopoz dönemlerinde yaşanan hormonal dengesizlikler de saçları zayıflatır. Bu sorun, hekim kontrolünde kullanılacak destek tabletler ve solüsyonlarla çözüme ulaştırılabilir.

Demir eksikliği saç dökülmesine yol açabiliyor

Tahlillerle tespitinden sonra demir hapları ve besin takviyesiyle eksiklik ortadan kaldırılabilir. Uzun süreli devam eden seyrelme ve dökülmeler için reversa veya mezoterapi gibi lokal tedaviler önerilir.

Alopecia areata

Halk arasındaki adıyla “saçkıran”, bir başka saç dökülmesi nedenidir. Bazı ailelerde genetik geçişli olabilen bu rahatsızlık, saçlı deride para şeklinde sınırları iyi belirlenmiş dökülmelerle kendini gösterir. 10 kadından birinde görülen hastalığın bilinen ve kabul edilen bir tedavisi henüz yoktur.

Psikolojik kökenli saç yolma

Hasta, stres ya da depresyon sebebiyle saçlarını düzenli olarak koparır. Sorun, sosyal anlamda kişinin itiraf etmeye ya da kendinde olduğunu kabullenmeye zorlandığı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de öncelikle kişinin uzmana görünmesi tavsiye edilir.

Saç bakımı

Saç bakımı için faydalı vitamin ve mineraller nelerdir?

B, C ve E vitaminleri
Biyotin
Çinko
L-Cysteine
L-methionine

Sağlıksız diyetler saçları da inceltiyor.

Bilinçsiz yapılan diyetler ve tek yönlü beslenmelerde saç, vitamin, mineral ve proteini yeterli düzeyde alamaz. Stres kaynağı her etken, saçlarda kendisini gösterir. Yüksek ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar, antibiyotikler ve operasyonlar da saça yansıyor.

Peki sağlıklı saçlara sahip olmak için saç bakımı nasıl yapılır?

Saçın teli ve kökü arasında iletişim mekanizması bulunur. Teli zayıf olan ve uçları kırılmış bir saçın kökü, aradaki bu iletişim sebebiyle saçı “sağlıksız” olarak nitelendirerek dökme eğilimine gidebilir. Bu nedenle de sadece uçlarına olmak üzere krem uygulanması ve düzenli olarak saç uçlarının kesilmesi gerekir. Taramanın saç üzerinde yarattığı mekanik travma nedeniyle negatif etkileri olduğu biliniyor. Tarama en aza indirilmelidir.
Saçı sürekli fönlemek ya da maşa gibi aşırı sıcak şekillendiricilerle biçim vermek tavsiye edilmez.
Sürekli aynı şekilde ve sıkı sıkı bağlamak, bu bölgelerde saçların zayıflatarak dökülmesini tetikler.

Saç bakımındaki yanlışlar

Tüm bu etkenlerin yanı sıra, günlük hayatta bakımda yapılan bazı yanlışların da saçlarda dökülmeye yol açabileceği bilinmelidir. Bunlar arasında saç boyası, jöle gibi kimyasalların sık kullanımı, saçlarda mekanik travma yaratabilecek çok sıkı bağlama, fön gibi işlemler sayılabilir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();