Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun Nasıl Yapılır? Sabun Yapmak Hiç De Zor Değil! Zeytinyağı Sabunu ,Malzemeler, Sabun Tarifi

Geçmişten günümüze en geçerli hijyen seçeneği olan sabunun yapılışı sanılanın aksine hiç de zor değil. Kimyasallar ile haşır neşir olmaktan sıkıldıysanız ve her şeyin en doğal halini aramaya başladıysanız kesinlikle doğru adrestesiniz. Evde kendi sabununuzu kendiniz yaparak hem içindeki tüm maddeleri görebilir hem de kendinizle gurur duyabilirsiniz. Üstelik sabun yapımının çok masrafsız olduğunu da belirtmek isteriz. Bitkisel yağ, su, tuz ve kül kullanarak evinizde muhteşem sabunlar meydana getirebilirsiniz.

Temizlik İçin Sabun Şart

Temizliğin olmazsa olmazı sabunlar hem sağladıkları hijyen hem de muhteşem kokuları ile başımızı döndürüyorlar. Geçmişte sadece lavanta ve gül kokuları ile anılan sabunlar zaman içerisinde birçok farklı çeşide büründü. Artık sabun çeşitlerini saymak hiç de kolay değil. Asıl amacı hijyen sağlamak olan sabunlara içeriğinden ziyade şekillerine gösterilen önem arttığından beri içlerindeki kimyasal maddeler de bir hayli fazlalaştı. Cildinin sağlığını düşünen siz muhteşem kadınlar ise artık  ihtiyaçlarını evlerinde kendileri yaparak karşılıyor.

Sabun Yapmak Hiç De Zor Değil!

Evde bitkisel sabun yapmanın oldukça kolay olduğunu belirterek evde sabun yapılışının tarifini veriyoruz.

Sabun Nasıl Yapılır

Evde Sabun Yapımı:

 • Bir ölçü su içine bir miktar temiz kül koyarak ateşte ısıtın.
 • Isınan külü daha sonra ateşten alarak bir kenarda dinlendirin.
 • Karışıma ne kadar kül koyacağınızı anlamak için küllü suya ufak bir patates koyun. Eğer patates küllü suya girince batıyor ise biraz daha kül eklemeniz gerekecektir. Eğer patates tamamen su yüzeyine çıkarsa o zaman da biraz daha su eklemeniz gerekecektir.
 • Küllü karışımı ısıttıktan sonra başka bir kapta üç ölçü yağı 40-50 dereceye ısıtın.
 • Yağ ılındıktan sonra üzerine küllü sıvıyı ilave edin.
 • Karışımı kısık ateşte tahta bir kaşık yardımı ile karıştırmaya devam edin ve bir tutam tuz atın.
 • Tuz sabunun sert olmasını sağlayacaktır.
 • Yarım saat karıştırdığınızda puding kıvamına geldiğini göreceksiniz.
 • Karışımı kaplara dökerek 2 gün kapta bekletin.
 • 1 ya da 2 ay gölgede beklettikten sonra sabunlarınız kullanılabilir hale gelecektir.

Zeytinyağı Sabunu

Hem sağlığınız hem de cildiniz için harika bir yaşam kaynağı olan zeytinyağı özellikle ege bölgesinde sabun olarak sıkça kullanılıyor. Ege bölgesinde yaşayanların cilt güzelliklerini düşündüğünüzde belki de hemen evde kendiniz doğal yollar ile zeytinyağı sabunu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Düzenli kullanımdan sonra cildinizdeki parlaklığı ve yumuşaklığı fark ettiğinizde daha önce neden evde kendiniz hazırlamadığınızı düşünerek üzüleceksiniz.

Sabun Nasıl Yapılır

Malzemeler:

 • 6 litre zeytinyağı
 • 6 litre su
 • 1 kilogram kostik (klasik lavabo aç)
 • Metal olmayan kaplar

Yapılışı:

 1. Yöntem:

Soğuk su sabunu. 6 litre suyun içerisinde 1 kilo kostiği eritiyorsunuz. Erittiğiniz malzemeyi 6 litre zeytinyağının üzerine damla damla akıtıyorsunuz. Karışımın tahta bir kaşıkla sürekli olarak karıştırılması oldukça önemli. Elde edilen sabun uygun bir ortamda soğumaya bırakılır ve sonra bıçakla kesilerek kalıplanır.

 1. Yöntem:

Sıcak su sabunu. Bu yöntemde ilk yöntemden tek fark işlemin kaynatılarak tekrar edilmesidir. Sıcak su sabununda su altta kalır ve sabun üst tarafta toplanır. Ayrıca bu sabun uygun düz bir zemin üzerine konur, katılaşınca ise kesilir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();