Ben Sabah İnsanı Değilim Diyenlere Sizi Uyandıracak 8 Öneri

Kendine ben sabah insanı değilim demekten vazgeç! Sabahları Erken Uyanmanız İçin 8 Öneri, Sabah erken kalkan insanların sözlerine kulak ver.

Kendine ben sabah insanı değilim demekten vazgeç! Eğer gerçekten faydalı bir şeyler yapmak istiyorsan, alışkanlıklarını değiştirmeye başlamalısın. Sinir bozucu değil mi? Aslında erken kalmak istiyorsun.
Daha üretken olmanın en iyi yollarından birinin işlerine erkenden başlamak olduğunun farkındasın. Aynı zamanda dünyanın en başarılı girişimcilerinin de sabah insanı olduğunu da biliyorsun. Ne kadar çabaladıysanız da erken kalkmayı beceremiyorsunuz.

Daha verimli ve üretken bir hayat elde etme çabanın ellerinden kayıp gitmesine izin verme, işte bu süreç boyunca sana yardımcı olacak birkaç ufak ipucu:

1)Her gün 1 dakika daha erken kalkmaya çalış

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler Alarmını erkene kurmak her zaman erken kalkacağın anlamına gelmez. Eğer her zamanki kalktığın saate kadar alarmı erteliyorsan, vücudunun düzene uyması epey zaman alacaktır.
Alarmını direkt sabah 5’te uyanmaya ayarlamak yerine, hedefine ulaşana kadar alarmını her iki günde bir 1 dakika erkene kur.

 • Örneğin;
 • Şimdiki uyanma saatin: 6.30
 • Hedefin: 5.45
 • Yarın: 6.29
 • 2 gün sonra: 6.28
 • Diğer 2 gün sonra: 6.27 saatlerine alarmını kurarak hedefine ulaşmana yardımcı olabilirsin.
 • 1 ay içerisinde 15 dakika daha erken kalkacaksın ve bunu fark etmen epey zor olacak.
 • Hedefine ulaşmak için önünde uzun mesafeler var, fakat bunun için çaba göstermek hiçbir şey yapmadan durmaktan iyidir.

2)Küçük başarılar kovalayarak kendini motive et

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler

Sabah 5’te kalkmak size işlerinizi halletmek için ekstra zaman kazandırır. Fakat normalde 8.30’da uyanıyorsan saat 5’te kalkmak senin için zor olacaktır. Mesela bir anda iki saat önce kalkmak yerine, yarım saat önce kalkmayı deneyin. Hedefinize ulaştığınızda, küçük bir başarı elde etmiş olacaksınız.
İlk hedefine ulaştıktan sonra, tekrardan önceki uyandığın saatte uyanabilirsin. Fakat koşmaya başlamadan önce mutlaka yürümelisin.

3)Erken kalkmak için üzerinde baskı kur

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler

Çevrenizdekilerle erken kalkmak için anlaşma yapın. Bu sana bir sorumluluk katacaktır. Karşındakini hayal kırıklığına uğratmak istemezsin.
Bu sayede biyolojik saatin düzene girecek. Yapılan araştırmalara göre zamanında yapılması gereken önemli şeyler olduğunda, vücudumuz kendini o saatte kaldırmak için otomatik olarak ayarlıyor. Bu da önemli bir işimiz olduğunda neden alarmdan önce kalktığımızı açıklıyor. Eşeğini sağlam kazığa bağlıyorsun. Asla birinin gözünde itibarının düşmesini istemezsin. Çalar saatin seni uyandıran tek şey olduğu zaman emin ol sıcak yatağın daha çekici gelecektir.

4) Çevreni erken uyanmak için dizayn et

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler Eğer çevreni erken uyanmanı sağlayacak şekilde hazırlarsan, bu alışkanlığına daha rahat uyum sağlarsın. Örneğin, spor kıyafetlerin elinin altında olduğunda, spora gitmek daha kolaylaşır. Aşağıda çevreni nasıl hazırlaman gerektiğine dair birkaç örnek bulabilirsin:

 • Çalar saatini odanın ayrı bir köşesine koy, bu sayede kapatmak için ayağa kalkman gerekecek.
 • Kahve makineni önceki geceden ayarla, bu sayede uyandığında kahven hazır olmuş olacak.
 • Yatmadan önce sabahlığını/bornozunu yanına koy, böylece sabah kalkınca direk giyinebilirsin.

5) Sabah erken kalkamama sorunlarını çöz

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler

 • Hangi adımları uyguladın?
 • Nerede başarısız oldun?
 • Farklı ne yapmış olabilirsin?
 • Kendine karşı dürüst ol. Neden başarısız oldun?

6) Kendine karşı koyamayacağın bir neden belirle

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler

 • Erken kalkmayı alışkanlık haline getirdiğinde ekstra vaktinde ne yapmayı düşünürsün?
 • Ekstra kalan vaktinde yaptığın şeyi devam ettirip ettirmediğinde hayatına olacak olan etkisini düşündün mü?
 • Eğer sabah kalktığında bu ekstra vaktinde güne ilk koşmakla başlıyorsan ve koşmayı sevmiyorsan, sabah erken kalkmak senin için eziyet gibi olacaktır.
 • Sabahları sevdiğin aktiviteleri yapmaya çalış. Sabah uyandığında yapacağın aktivite öncelikle seni mutlu etmeli. Bir süre sonra uyanmak için alarma bile ihtiyacın olmadığını fark edeceksin.
 • Kendini sevmediğin bir şeyi yaparken bulursan yataktan kalkmak senin için dünyanın en büyük işkencesine dönecektir.

7) Gelişimi izle

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler

Jerry Seinfeld’in çok basit bir numarası vardı: İlerleyişini bir takvime kaydetmek. Her gün yeni bir espri yazmak istiyordu ve ne zaman bir espri/şaka yazsa takvimde o güne çarpı işareti koyuyor ve birkaç gün sonrasında sürekli bir zincir oluşturuyordu. Bu zincir Seinfeld’in motive olmasını sağlayıp, enerjisini arttırıyordu.
Sadece göz hizanla aynı yere bir takvim asmanın ne kadar motive edici olduğunu düşün, kocaman kırmızı çarpılar atman için yalvaran günler.

8) Sabah erken kalkan insanların sözlerine kulak ver

Sabah erken kalkmanızı sağlayacak öneriler

Erken kalkmanın aslında kendi öz iradenle alakalı olduğunu biliyor muydun? Kendini sabah insanı olmadığına inandırmakla iradeni sınırlandırırsın.
Kendine olan inancını ‘Ben sabah insanı değilim’ den ‘Ben sabah erken kalkabilen insanlardanım’ a çevirerek alışkanlıklarını değiştirebilirsin çünkü öz irade kendiliğinden ortaya çıkan bir ilhamdır.
İlk haftalar erken kalkmak kolay olmayacaktır. Vücudunun bu rutine alışması için zamana ihtiyacı olacak.
Bir düşünsene: Dünyanın geri kalanı uyuyor ve sen uyanıksın. Kimse seni çılgın fikirlerini ve projelerini hayata geçirirken rahatsız edemez.
Vücudun bu yeni rutine bir kere alıştığında sen de artık kulübümüzden biri olacak ve herkesin nelerden bahsettiğini anlayabileceksin.
Ve emin ol bir daha asla ‘Ben sabah insanı değilim’ cümlesini tekrarlamayacaksın.

No more pages to load

No more pages to load