Kilo vermek için denenen türlü şey vardır. Piyasa üzerinde de burçlara göre bile diyet çeşitleri çıkmıştır. Ancak aslında önemli olan sizin sağlıklı beslenerek, hangi gıdaların size gerçekten yaradığını görerek kendinize özel bir diyet hazırlamanızdır. Bu yazımızda pul biber ve acı bibere değineceğiz. Genel olarak insanların kafasında her zaman pul biber, acı biber zayıflatır mı sorusu gezer. Çevremizde zayıf insanlara baktığımızda bunların gerçekten acı tüketen insanlar olduklarını görürüz. Ancak fark etmediğimiz nokta şudur ki kilo fazlalığı yüzünden sıkıntı çekenler arasında da oldukça fazla acı biber tüketen kişi vardır.

Pul Biber Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Hiçbir besin tek başına kilo vermenizi sağlamaz. Ancak metabolizmanızın düzene girmesi için, ödeminizi atarak rahatlamanız için yardımcı olan besinler vardır. Aynı zamanda iştahınızın kapanmasını sağlayan besinler de yeme isteğinizi azalttığı için kilo vermeniz konusunda size yardımcı olurlar. Yine de yardımcı olmak kelimesini unutmamak gerekiyor. Tek bir besin asla sizin gerçekten zayıflamanıza sahip olmaz.

Pul biber, Acı Biber Zayıflatır Mı?

Gelelim pul biber ve acı biber için söylenenlerin doğruluğuna. Evet, bu acı çeşitleri diğer baharatlarda olduğu gibi sizin kilo vermenize yardımcı olurlar. Baharatlarda antioksidan oranı çok yüksektir. Bu sayede vücudunuzda biriken toksinleri çok rahat bir şekilde atabilirsiniz. Antioksidan demek vücudunuzda dolaşarak bağışıklık sisteminiz zayıfladığı anda harekete geçen ve genetiğinizi değiştirmeye çalışan serbest radikallere karşı sizi koruyan bir maddedir. Buradan ne kadar önemli oldukları sonucuna da varmış olmalısınız. Kanser gibi hastalıkların ana sebebi hep bu serbest dolaşan radikallerdir. Baharatlarda bulunan antioksidanlar sayesinde kanserden korunabilirsiniz.

Metabolizmanız Hızlanır

Kilo vermek için birçok etkenin oluşmasını sağlamak gerekmektedir. Metabolizmanızın hızlanması gerekir, iştahınız ve açlık hissinizle baş etmeniz gerekir. Kilo verdiğinizde hemen şımarmayıp buna istikrarlı bir şekilde devam etmeniz gerekir, kilo vermenizin durduğu zamanlarda yılmadan devam etmeniz gerekir. Baharat tüketimi sizin yapmanız gerekenlerin bazılarında size yardım ettiği için kilo verdiriyor diyebiliriz. Örneğin her öğünde baharat tüketirseniz metabolizmanız hızlanacaktır.

Pul biber, Acı Biber Zayıflatır Mı?

Ayrıca iştahınız da kapanacak ve normalde yediğinizden daha az yemek isteyeceksinizdir. Genelde diyet yemekleri tatsız tuzsuz olurlar, bu nedenle kimse diyet yemeklerine yanaşmak istemez. Ancak baharat takviyesi ile çirkin olacağını düşündüğünüz bir yemeği bile inanılmaz lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Lezzetli yemekler yiyerek kilo vermeniz veya kilo kontrolünü sağlamanız da baharatlar ile sağlanmış olur.

Kırmızı Biber Tüketimini Arttırın

Pul biber, hem acı hem de tatlı biberden yapılır. Kilo vermek istiyorsanız illaki acı olanını tüketmeniz gerekiyor diye bir durum söz konusu değildir. Acı çoğunlukla metabolizmayı hızlandırır. Ancak fazla acı yiyerek sindirim sisteminize de zarar verebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz tatlı olanlarından da vazgeçmemeniz gerektiği. Çünkü bunlar da metabolizmanızı hızlandırarak vücudunuzda antioksidan salınımının olmasını sağlar. Sos hazırlarken, kahvaltıda peynirlerinizin üzerine, patates püresine katacağınız ufak dokunuşlar ile kilo verme konusunda çok büyük adımlar atabilirsiniz. Bu ufak pul taneciklerinin ne kadar faydalı olduğunu gördüğünüzde siz de baharatlardan asla vazgeçmeyeceksiniz.