Psikolog Ve Psikiyatrist Farkı

Psikolog Ve Psikiyatrist Farkı, İhtiyacınız Olan bir Psikolog Mu Yoksa Bir Psikiyatrist Mi? Psikolog Nedir? Psikiyatrist Nedir?

Genel olarak sürekli karıştırılan psikolog ve psikiyatri kavramı büyük benzerlikler göstermekle birlikte belirli konularda ayrışırlar. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki beden sağlımızı korumak kadar ruh sağlımızı korumak da günden güne zorlaşıyor. Kişiler başları ağrıdığı için doktora seve seve giderken ruhsal bir açmazın içinde oldukları halde doktora gitmeyi ya da bu konuda yardım almayı reddediyorlar. Oysa ruhumuzun da bedenimiz kadar tedavi edilmeye ve ara sıra dinlendirilmeye ihtiyacı var.

İhtiyacınız Olan bir Psikolog Mu Yoksa Bir Psikiyatrist Mi ?

Sonunda ruhsal sorunlarınızın kaynağını bulup ortadan kaldırmak istediğinizde başka bir sorun ortaya çıkıyor; psikoloğa mı gidilmeli yoksa psikiyatriste mi?

Psikolog Ve Psikiyatrist Farkı

Her şeyden önce aralarında fark olduğunun bilincinde olmalıyız. Çok basit bir anlatımla psikiyatristler ilaç yazma yetkisi olan ve tıp fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun doktorlardır. Oysa psikologlar hekimlik eğitimine sahip değillerdir. İlaç yazma yetkileri yoktur.

Daha önce hiç psikolog ya da psikiyatriste gitmediyseniz ve çok ciddi bir sıkıntınızın olmadığını düşünüyorsanız bir psikolog ile ruhunuzu gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

  • Psikolog ve psikiyatristler arasındaki en önemli fark almış oldukları eğitimlerdir.
  • Psikiyatristler tıp fakültelerinden mezun olarak uzmanlıklarını alırlar, psikologlar ise psikoloji bölümünden mezun olarak psikolog unvanını alırlar.
  • Psikiyatristler ilaç yazma yetkisine sahiptirler. Psikologlar ise tıp eğitimi almadıkları için reçete yazamaz, psikiyatristler tarafından düzenlenmiş olan ilaç tedavisine müdahale yetkileri bulunmaz.
  • Psikiyatristler ve psikologların ortak bir noktası elbette mevcut. Her iki meslek dalında da zihinsel ve duyusal sorunlar yaşayan insanlar tedavi edilmektedir. Ruh sağlığı hastalıklarının temelini oluşturan bu iki alan her iki alanında ortaklaşa çalışması sonucu iyileşme meydana getirecektir.
  • Psikolog Ve Psikiyatrist Farkı
  • Eğer ciddi anlamda biri ile konuşmak istiyorsanız bu öncelikle bir psikolog olmalıdır. Psikoloğa gittiğinizde ise çok daha verimli bir sonuç almak için olayları törpülemeden, olduğu gibi ve hissettiğiniz biçimde aktarmanız oldukça önemlidir. Kendinize dahi itiraf edemediğiniz şeyleri elbette başka birine özellikle de bir yabancıya anlatmak ilk başlarda zor gelebilir. Ama zaman geçtikçe bir yabancı ve özellikle de alanında başarılı bir yabancı ile konuşmanın size kattıkları sayesinde tedavinizi kısa sürede tamamlamış olacaksınız. Kendinizi karşı tarafa ne kadar açarsanız iyileşmenizi ve kendinizi iyi hissetme sürenizi o kadar çabuklaştırmış olursunuz.
  • Eğer psikolog anlattıklarınızdan sonra ilaç tedavisi almanızı öngörürse en yakın zamanda bir psikiyatrist uzmanına gitmeli ve tedavinizi 2’li bir alanda devam ettirmelisiniz. Eğer psikoloğunuz ilaç tedavisine gerek olmadığını düşünüyorsa belirli aralıkla gideceğiniz seanslarınız psikoloğunuzun söylediği tarihe kadar devam ettirmelisiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();