Prematüre Bebek Gelişimi

Prematüre Bebek Gelişimi. Prematüre bebeklerin gelişiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

38.Haftayı tamamlamış bir bebeğin gelişimine göre çok daha farklı bir gelişim gösteren prematüre bebekler, yenidoğan bebeklerden farklı olarak gibi iç organlarının oluşumunu henüz tamamlayamamış olarak doğmaktadırlar. Özellikle prematüre bebek için kas ve sinir sistemleri 40 haftayı tamamlamış bebeklerin ki gibi olmayacaktır. Fakat bunun için asla üzülmemelisiniz. Prematüre bebekler de iyi bir bakım ile anne karnında göstermeleri gereken gelişimi hastanede tamamlayıp sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilirler.

Prematüre Bebek Gelişimi

Prematüre Bebek Gelişim Aşamalarını Düzeltilmiş Yaş İle Hesaplamalısınız

Düzeltilmiş yaş hesaplaması prematüre bebeklere özgü bir yöntemdir. Normal zamanından erken doğan prematüre bebeklerin gelişimi şuandaki yaşından (yani takvim yaşından), erken doğduğu süre çıkartılarak hesaplanmalıdır.

Bebeğin şu anki takvim yaşı: 40 hafta (10 Ay)

Bebeğin erken doğduğu hafta sayısı: 5 hafta (Bebek hamileliğin 35. Haftasında doğmuş oluyor)

Bebeğin şu anki düzeltilmiş yaşı: 35 hafta (8 ay 3 Hafta)

Çocuğunuzun dünyaya gelmesi normal bir süre içerisinde olduysa genel bir takvimden yararlanabilirsiniz. Fakat çocuğunuz prematüre olarak doğduysa gelişim süreci dışarıda devam ettiğinden gelişiminin çok daha yavaş olabileceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Bebeğinizi normal bir yenidoğanın gelişimi gibi değil, gerçek zamanı hesaplayarak o zamanın gelişimi içerisinde bebeğinizi kontrol etmeniz sağlıklı bir sonuca neden olacaktır.

Prematüre Bebek İçin 2 Yaş

Henüz tam olarak ortak bir düşünce oluşmasa da birçok uzman için prematüre bebeklerin 2 yaşında tam zamanında doğan bebeklerin gelişim aşamalarına yetiştiği düşünülür. Bazı uzmanlara göre ise bu süre 3 yaş hatta okul çağına dek sürebilir. Prematüre bebeklerin kas ve sinir sistemleri geç geliştiği için normal zamanlı doğan bebeklere göre emekleme ve ayağa kalkma gibi motor gelişimlerinde gerilik yaşanabilir. Kavramsal gelişimleri ise motor gelişimlerindeki gerilik kadar fazla değildir.

Prematüre Bebeğin Yürüme Zamanı

Prematüre bebeklerin yürüme yaşını hesap ederken düzeltilmiş yaş hesaplaması önem kazanır. 40 haftayı dolduran bebeklerde ortalama yürüme zamanı 13,5 aylıkken, prematüre doğan bebeklerde ise bu ortalama 14,5 aydır. Burada unutulmaması gereken şey ise her bebeğin gelişiminin farklı şekilde ilerlediğidir. Bütün bebekler oyun yolu ile yürümeyi öğrenirler.  Bebeğinizi heveslendiydi ve destekleyici oyunlar ile yürütmeniz mümkün olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();