Prematüre Bebek Farkındalık Ayı

Prematüre Bebek Farkındalık Ayı! Prematüre Bebek Farkındalık Ayı Kapsamında Yapılanlar, yardım ve bilinçlendirme projeleri.

Her yıl Kasım ayında kutlanan prematüre bebek farkındalık ayı, bu yıl da tüm sağlık çalışanları tarafından desteklenerek tekrarlanacaktır. Prematüre bebek, sağlıksız ya da sorunlu bebek anlamına gelmez. Prematüre bebekler olması gerekenden daha erken vakitte dünyaya gelen bebekler için kullanılan isimdir. Erken doğan bebeklerin küvezde kalması ya da yoğun bakıma alınması gerekebilir. Bu süreçte bebeklerin organ gelişimlerini tamamlaması ve sağlıklı bireyler olabilmesi amaçlanır. Ayrıca, yoğun bakım ya da küvezde kalınan süre boyunca; gerekli tetkiklerin yapılması, tedavilerin uygulanması ve prematüre bebeğin prematürlük seviyesinin ölçülmesi gerekir. Prematüre bebeklerde seviye olarak birbirlerinden ayrılırlar. Bu seviyeleri belirleyen temel ayrıntılar kilo ve boy uyumlarıdır.

Prematüre Bebek Farkındalık Ayı Kapsamında Yapılanlar

Prematüre bebek farkındalık ayında çeşitli bilgilendirme konferansları ve sempozyumları düzenlenir. Doktorlar tarafından gerekli bilgilendirmeler halka açık şekilde yapılır. Broşürler dağıtılır ve insanların prematüre bebek hakkında bilgi sahibi olması amaçlanır. Bu süreçte, erken doğum riskinin her zaman için var olduğunu ve herkesin yaşayabileceği belirtilir. Doğru tedavi ve yöntemler sayesinde prematüre bebeklerin, hayatta kalabileceği ve hiçbir sıkıntı yaşamadan hayatlarına devam edebileceği de anlatılır.

Prematüre Bebek Farkındalık Ayı

Prematüre bebeklerin yürüme bozuklukları, görme ve işitme konularında yetersizliği gibi konuların nasıl çözülebileceği, ebeveynlerin neler yapması gerektiği ve kontrol zamanlarının nasıl ayarlanması gerektiği uzman doktorlar tarafından prematüre bebek anne babalarına detaylıca anlatılır. Prematüre bebek hastalıklı ya da sağlıksız değildir, aksine doğru tedavi ve tanılarla kısa sürede yaşıtlarından farkı kalmayacaktır. Sadece normal zamanda doğan bebeklere karşın prematüre bebeklere daha yavaş ve sabırlı davranışlar sergilenmelidir. Kas ve kemik gelişimlerinden beslenmelerine kadar tüm detayların dikkatli bir şekilde araştırılarak, öğrenilerek ve doktor onayına sunularak uygulanması gerekir. Bu şekilde doğru beslenme ve doğru yaklaşım biçimleri sayesinde kısa sürede toparlanma sürecine geçiş yapacak olan prematüre bebekler, görme ve işitme problemlerini de yeneceklerdir. Görme bozukluklarında en çok göz tembelliği yaşanmaktadır. Bu problemleri çözmek için de henüz bebeklik döneminde önlem alınması ve teşhisin konulması gerekmektedir.

 

Dünyada her yıl 13 milyona yakın bebeğin prematüre şekilde dünyaya geldiğini ve çok az bir kısmının yaşama tutunamadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin hiçbir şekilde yaşama şansı yoktur gibi yanılgılara düşülmemesi önemlidir. Zira prematüre bebek farkındalık ayı içerisinde özellikle hamile kadınlara bu konu hakkında en doğru bilgiler sunulacak ve gösterilecektir.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load