Prematüre Anneleri ve Ortak Noktaları

Prematüre Anneleri ve Ortak Noktaları. Prematüre Anneleri Birbirlerine Destek Olmalı. Prematüre Bebeğinizin Olması Endişe Yaratmasın.

Dünyanın belki de tek ortak dili olan annelik... Bir bebek dünyaya getirmiş her kadın, diğer bir anneyi sezgisel olarak anlayabilir. Ortaya çıkarttıkları can onların bütün hayatlarına, hücrelerine, varoluş amaçlarına hızla yayılır. Bu sebepten ötürüdür ki bir anne başka bir annenin feryadını da sevinç çığlığını da yüreğinde hissedebilir. Yeni doğum yapmış bir anneyi ziyaret eden başka bir anne belki de onun gözlerinden akan mutluluk yaşlarını gördüğünde aynı içtenlikle ağlayabilir. Dünyanın en kutsal ve vazgeçilmez mesleği olan annelik, bazı kadınlar için ise oldukça zorlu kazanılan bir savaş haline gelmektedir. Prematüre anneleri normal bir şekilde, zamanında ve gelişimi tamamlanmış olarak doğum yapmış annelere oranla farklıdırlar. Onlar aylarca bekledikleri bebeklerini doğar doğmaz ellerine alamazlar belki ama bebekleri kuvözde nefes büyürken onlar da en sıcak duygularla içlerinde büyütürler bebeklerini.

Prematüre Anneleri ve Ortak Noktaları

Prematüre Anneleri Birbirlerine Destek Olmalı

Aynı telaşı, aynı korkuyu ve aynı heyecanı yaşayan anneler mutlaka birbirine bu zorlu ve çoğu zaman uzun süren mücadele için destek vermeli. İlk defa doğum yapmış bir anne zaten bu konuda tecrübesizdir. Üzerine bir de bebeğinin yaşadığı hayatta kalma mücadelesi eklendiğinde onu en iyi anlayacak kişi hiç kuşkusuz ki yine bir prematüre bebek annesi olacaktır.

Yaşadıkları deneyimleri ve mümkünse yüreklendirici gelişim ve hayata başlangıç serüvenlerini birbirlerine anlatmalılar. Bu zorlu süreçte yalnız olmadıklarını hissettirmek o anda ihtiyaç duyulan tek şey olabilir.

Prematüre Bebeğinizin Olması Endişe Yaratmasın

Bu hızlı gerçekleşen ve tamamlanamayan doğum sürecinin sonunda prematüre bebekleri ile karşı karşıya kalan anneler çoğunlukla şok yaşarlar. Çaresizlik, kendini suçlama, belirsizlik, yoksunluk ve derin korku duyguları ile baş başa kalmaktadırlar.

Böyle bir durumda prematüre bebek anneleri gerekli destekleri almalıdır. Hastane süreci ve bebeklerini ellerine aldıklarından sonraki süreçler için hijyen çok önemlidir. Hem hijyen hem de bebeklerinin bakımı ile ilgili konularda doktorlardan ve aynı şeyleri yaşamış olan annelerden destekler almalılar.

Prematüre bebeğe özellikle hijyen konusunda normalden çok daha özen gösterilmesi, bağışıklık sistemi henüz oluşmamış olduğu için hastalıklardan koruma açısından çok daha fazla dikkat edilmesi yapılabilecek en büyük iyiliktir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();