Pratik Ev Dekorasyon Önerileri

Pratik Ev Dekorasyon Önerileri! Pratik dekorasyon önerileri ile küçük evlerinizde kendinize yer açın.

Evdeki odaların küçük veya büyük olması her zaman dekorasyon konusunda kişileri zorlamıştır. Büyük evlerde eşyaların azlığı, küçük evlerde ise eşyaların fazlalığı sorun haline geldiği için dekorasyonda farklı çözümler de zorunlu hale gelmiştir. Küçük odalı evlerde, odaların konsepte göre oldukça sade ya da oldukça gösterişli olması bir anda evin de havasını değiştirecektir. Yalnız, konsepti belirlerken odalarda yaşanacak alanların bırakılması, kullanılan eşyaların da işlevsel olması önemli detaylar arasındadır. Pratik Ev Dekorasyon Önerileri özellikle çocuk odalarında eşyaların çok fazla yer kaplamaması, çocukların odalarında oynayabilecekleri, yürüdüklerinde bir yerlere takılmayacakları alanlar oluşturulmasında önemlidir.

Evdeki odalar için kişilerin yapabilecekleri pratik ev dekorasyon önerileri şunlardır;

Oturma Odası: Evin en çok vakit geçirilen odalarından biri olan oturma odası, olabildiğince sade ve kullanışlı olmalıdır. Genellikle köşe koltuk, orta sehpa ve tv ünitesinden oluşan oturma odasında ekstra bir eşyaya gerek duyulmamaktadır. Yalnızca, kütüphane oluşturulmak istenirse, duvar rafları kullanımı uygun olacaktır. Bunun dışında odanın içerisinde vitrin, konsol gibi çok yer kaplayan eşyaların bulunması doğru değildir.

Salon: Genellikle yemek odası ile birleşik şekilde kullanılan salonlarda, koltuk takımı daha ağır tercih edilebilir. Yalnız her salon için özellikle avangart olarak adlandırılan koltuk modelleri uygun değildir. Çünkü, salonların küçük olması ağır ve iddialı koltuk takımları ile daha kötü bir havaya bürünebilir. Salonları dizayn ederken daha çok portatif eşyaların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Örneğin, gömülü dolaplar, bazalı koltuklar ve akıllı masalar salonlarda az eşya ile çok yaşam alanının oluşturulmasında yardımcı olacaktır. Birkaç seneden itibaren de salon takımlarında vitrin seti dahil olarak bulunmamaktadır. Çünkü vitrin setleri küçük salonlar için uygun eşyalar arasında yer almamaktadır. Bu nedenle de vitrin setleri son yıllardan itibaren ayrı şekilde satılmaktadır.

Yatak Odası: Tamamen rahatlık üzerine kurulması gereke yatak odasında, yatak başlıkları dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar arasında yer alır. Başlık dışında, gardırop ve komodin gibi tamamlayıcı eşyalara da dikkat edilmelidir. Sadece görünüm değil, kullanış anlamında uygun eşyalar seçilmesi önemlidir. Gardıropların daha geniş olması, iç hacminin büyük ve kullanışlı bölümlerinin olması daha düzenli ve kullanışlı bir yatak odası sunacaktır. Aynı şekilde odada şifonyer için yeterli bir alan yoksa, şifonyer kullanma isteğinden vazgeçilmesi de alan açısından önemlidir. Makyaj masası kullanmak yerine aynalı şifonyerler tercih edilebilir. Yatak odası genişlik anlamında büyük statüsünde ise, o zaman eşyaların dizaynı konusunda kesinlikle yardımcı fikirler alınmalı ve yine yaşam alanlarının da orantılı olarak daha fazla bırakılması doğru olacaktır.

Pratik Ev Dekorasyon Önerileri

Çocuk Odası: Çocuk odalarında önemli olan çocukların oyun oynayacakları alanların genişliğidir. Odayı tamamen eşyalarla kaplamak ya da çok büyük ve geniş eşyalar seçmek bu oda için yanlış olacaktır. Yapılması gereken, çocuk dolaplarının daha çok gömülü şekilde tercih edilmesi, yatağın işlevsel hale getirilmesi ve oyun alanları için özellikle ortada yer açmak doğru olacaktır. Yatağın işlevsel hale getirilmesi konusu açılacak olursa, yatağın hem oyun oynanabilecek hem de tüm oyuncakları toplayabilecek kapasitede ve şekilde olması şeklinde değerlendirilebilir.

Pratik Ev Dekorasyon Önerileri

Banyo- Tuvalet: Banyo genişliği göz önüne alınarak küvet ya da duş kabinleri tercih edilmelidir. Son yıllarda küvetlerin kullanışsız olduğu düşünüldüğünden duş kabinleri daha sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun dışında banyo içerisinde çamaşır makinesi bulunuyorsa deterjanlar için kapakları olan bir dolap da bulunmalıdır. Bu dolapta; havlular, deterjanlar ve kirli sepeti bulundurulabilir. Bu nedenle kullanılacak dolabın duvara monte ya da banyoda yer olduğu takdirde direkt dolap olarak kullanılabilir. Yerdeki paspasların da koyu renkli tercih edilmemesi daha doğru olacaktır.

Mutfak: Özellikle yeni evlenenler ya da yeni bir eve taşınacak kişiler için tercih edilen mutfak dolap ve tezgah rengi beyazdır. Beyaz rengi mutfağın daha aydınlık ve sade algılanmasını sağlayacak tek renktir. Bunun dışında siyah ya da kırmızı gibi renkler her zaman mutfağın daha koyu, kapalı ve dar gözükmesine neden olacaktır. Bu algıyı mutfaktan arındırmak için açık renkleri tercih etmek doğru olacaktır.

Bu öneriler dışında kolayca uygulanabilecek detaylar;

  • Oturma odası küçükse ve bir yemek odasına yer yoksa kesinlikle akıllı masa kullanılmalıdır. Akıllı masa açılıp kapanabilmesi ile az yer kaplarken işlevsel olarak değerlendirilebilecektir.
  • Yine küçük evler için dolapların önemi büyüktür. Beyaz kapaklı ve özellikle dış kapı yakınlarında kullanımı değerlendirilen dolaplar, hem çok yer kaplamadan hem de çok eşya toplayabilmesinden ötürü kullanışlı olacaktır.
  • Salon veya oturma odasında genel olarak aynaların varlığı mekanın da olduğundan daha geniş algılanmasında yardımcı olacaktır.
  • Köşe koltuk kullanımında yuvarlak halı seçimleri daha uygun olacaktır.
  • Duvalarda çerçeve ve tablo kullanımı ortamın daha samimi olmasına yardımcı olacaktır.
  • Televizyonun duvara monte edilmesi, odada yer açılmasının yanında daha modern görünmesini sağlayacaktır.
  • Perde seçimleri de her zaman odanın büyüklüğü ve kullanılan eşyaların renkleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Küçük odalarda yerlere kadar uzanan perde seçimi doğru olmayacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();