Posalı Yiyecekler Hangileridir Ve Yararları Nelerdir?

Posalı Yiyecekler Hangileridir Ve Yararları Nelerdir? Bir Günde Tüketilmesi Gereken Posalı Yiyecekler? Hangi Besinler Posalıdır?

Besinlerin sindirilmeyen kısımlarına posa denir. Bunların vücutta çok önemli rolleri vardır. Örneğin suda çözünen posalı yiyecekler sindirim yavaşlatır ve tokluk hissini arttırır. Böylece kan şekerinin aniden yükselmesi gibi durumların önüne geçişmiş olur.

Suda çözünmeyen posalı yiyecekler ise sindirime yardımcı olurlar. Özellikle kabızlık çekenlerin suda çözünmeyen posalı yiyecekler tüketmeleri gerekmektedir. Sağlıklı bir sindirim sisteminiz olsun istiyorsanız ister suda çözünsün ister çözünmesin her gün posalı yiyecekler tüketmeniz gerekmektedir.

Bir Günde Tüketilmesi Gereken Posalı Yiyecekler?

Sağlıklı bir sindirim sistemi için bit yetişkinin günde 25 -30 gram kadar posa çıkaracak ürün tüketmesi gerekiyor. 1000 kalorilik bir beslenmede yaklaşık olarak 10 – 13 gram posa olması sağlıklı beslenmeniz için önerilen miktardır. Ancak bu besinlerin etkilerinin vücutta görülmesi için içilen su miktarının da vücuda yeterli gelmesi çok önemlidir.

Her gün ne kadar posalı yiyecek yediğinizin hesabını tutmak zor olabilir. Bunun hesabını yapmaya üşeniyorsanız her öğünde sebze tükettiğinizden emin olun. Birçok meyvede de posa oranı yüksektir. Öğün aralarında da meyve tükettiğiniz takdirde ortalama olarak almanız gereken posa miktarına büyük ihtimalle ulaşacaksınızdır.

Hangi Besinler Posalıdır?

Yulaf ezmesi ve yulaf gevreği lif bakımından oldukça zengindir. Genel olarak lif bakımından zengin olan tüm gıdaları posalı gıdalar arasına sokabiliriz.

Posalı Yiyecekler

 

Yulafa dair her ürün posa bakımından zengindir. Mercimek, bezelye, keten tohumu, bezelye, salatalık, kereviz ve havuç suda çözünen posalı yiyecekler olarak sayılabilir. Elma, portakal, armut, çilek ve yaban mersini de suda çözünen posalı meyveler arasında yer almaktadır.

Kepekli tahıllar, buğday kepeği suda çözünmeyen posalı yiyeceklerdendir. Mısır kepeği, arpa, kuskus, kahverengi pirinç, bulgur da bunlara arkadaşlık etmektedir. Kabak, soğan, lahana, brokoli, yeşil fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler de suda çözünmeyen posalı sebzeler arasındadır. Kuru üzüm, üzüm, badem, ceviz de suda çözünmeyen diğer posalı yiyecekler arasında yer almaktadır.

Posalı Yiyecekler

 

Eğer kabızlık çekiyorsanız ve buna bağlı olarak basur oluştuysa mutlaka posa tüketiminizi arttırmalısınız. Aşırı kilo alma durumlarında, yüksek kan şekeri ve kolesterol durumlarında da doktorunuz beslenmenizde daha fazla posalı yiyecek tüketmenizi isteyebilir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();