Portekiz - Porto Gezi Notları

Portekiz -Porto Gezi Notları. Portekiz seyahati planınız mı var? Portekiz'e gittiğinizde gezilecek yerler nereler? Porto hakkında detaylı bilgiler!

Porto ’ya Ulaşım

4,5 günlük Portekiz seyahatimizde 1 günü Lizbon merkez, 1 günü Cascais ve Belem, 1 günü de Sintra gezileri için planlamıştık ve aynen planladığımız gibi de gerçekleştirdik. Bu bölgelerden ve gezi detaylarından önceki yazılarımda bahsetmiştim.  Kalan 1 diğer tam günü ise bu kadar yol gelmişken görmemek olmaz deyip Porto’ya ayırdık.

[caption id="attachment_7797" align="aligncenter" width="806"]Porto Porto[/caption]

Tabi bu tarz gün bazlı planlamaları seyahat başlamadan yapmanızı öneririm. Bu sayede Lizbon-Porto gibi uzun mesafeli yolculuklar için dilediğiniz saatte uçak ya da tren bileti yakalama şansınızı arttıracağınız gibi bu biletleri daha uygun rakamlara temin edebilirsiniz.

Lizbon’dan Porto’ya takriben 3 saat süren tren veya otobüs yolculukları ile ulaşım olsa da, biz vakit ve enerji kaybetmemek adına 50 dakikalık uçak yolculuğunu tercih ettik ve sabah erken saatte uçuşumuzu gerçekleştirdik. Zaten iki şehir arası gün içinde pek çok uçak seferi bulunmakta.

Önceden alır iseniz, 19 Euro’luk otobüs yolculuğu fiyatına uçak bileti yakalayabilirsiniz. Ki bu otobüs yolculuğunun 3,5 saat sürdüğünü vurgulamalıyım.

Lizbon Havaalanı’nın şehrin merkezine çok yakın olduğunu ilk yazımda söylemiştim. Baixa Bölgesi’nde kiraladığımız dairemizden taksi ile 15 dakikada havaalanına ulaşılabildik. 15 Euro civarı bir rakam tutan taksi yerine havaalanı seferi yapan otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Bizim seyahat dönemimizde şehir merkezi ile havaalanı arasında işleyecek olan metro henüz tamamlanmamıştı. Tamamlandığında bu alternatif en öncelikli tercih olacaktır.

Sefer iç hat olduğu için havaalanına uçuşunuzdan 1 saat önce gelmeniz yeterli olacaktır. 50 dakikalık yolculuk sonrasında Porto’ya indikten sonra ise metro ile şehir merkezinde yer alan Trinidad İstasyonu’na geçtik. Tabi ki gene taksi ve otobüs alternatifleri mevcut. Ama ben, trafik unsurunu da göz önünde bulundurup metroyu tercih etmenizi öneririm.

 

Porto Hakkında

Porto, Douro Nehri’nin Atlantik Okyanusu’na döküldüğü bölgeye yakın olarak kurulmuş bir şehir.

[caption id="attachment_7798" align="aligncenter" width="791"]Porto Porto Eski Şehir Bölgesi[/caption]

Lizbon’dan sonra ülkenin en büyük 2. şehri. Şehrin Romalılar dönemi latin-kelt dilindeki ismi Portus Cale imiş. Günümüzdeki Portekiz (Portugal) ismi de aynı kökten geliyor.

11. Yüzyılda Moorlar’dan geri alınan şehir Haçlı Seferleri rotalarından biri olarak zenginleşmeye başlamış, keşifler çağı ile iyice zenginleşmiş, Sonrasında Baharat Yolu’nun kaybedilmesine rağmen İngiltere ile başlayan Porto Şarabı ticareti sayesinde varlıklı halini korumuş.

Şehrin tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alıyor.

Merkeze İnerken

Trinidad İstasyonu’nda indikten sonra, şehrin asıl cazibe merkezi olan Ribeira Bölgesi’ne inmeden, civarda yer alan renkli Mercado do Bolhao Pazarı’nı, hemen bunun yakınlarındaki alışveriş odaklı Santa Catarina ve Banderia Caddeleri’ni gezdik.

[caption id="attachment_7800" align="aligncenter" width="776"]Porto Mercado do Bolhao Pazarı[/caption]

Daha sonrasında Belediye Binası’nın önüne dönüp burdan Aliados Caddesi’ni izleyip nehir kenarına doğru yöneldik. Nehir yönüne dogru ilerlerken Dos Clerigos Caddesi’ne sapıp cadde üzerindeki aynı isimli güzel barok kiliseyi gezdik. Dos Clerigos Kilisesi’nin 240 merdivenli kulesine tırmanırsanız sizi harika bir manzara bekliyor.

 

Masalsı Livraria Lello

Kiliseden çıkınca az ilerde Carmelitas Caddesi’nde yer alan Livraria Lello isimli tarihi kitapçı çok etkileyiciydi. Portekiz’in 2. en eski kitapçısı olan Livraria Lello harika dizaynı ile bir müze konumunda ve sürekli dünyanın en güzel kitapçılarından biri olarak seçilmekte. Kitapçı Harry Potter Serisi’nin yazarı J.K.Rowling’e de ilham olmuş. Ziyaret için yolun karşısında yer alan noktadan bilet satın almanız gerekiyor. Kitap almanız durumunda ise bu ücret iade ediliyor.

[caption id="attachment_7801" align="aligncenter" width="757"]Porto Livraria Lello[/caption]

Kitapçı çıkışında gene bu bölgede yer alan ve dışı göz alıcı seramiklerle süslenmiş olan Do Carmo Kilisesi’ni, Cordoaria Bahçesi’ni, Porto Üniversitesi civarını ve hemen arkasında yer alan Clerigos Pasajı’nı gezdik.  Lello Kitapçısı ile Clerigos Kulesi’ni bağlayan bu pasaj modern mimari ile inşa edilmiş. Burdaki mağazalarda alışveriş yapabileceğiniz gibi gene pasajda yer alan cafelerde birşeyler içebilirsiniz. Pasajdan sonra tekrar sahile inen rotamıza yönelidik. Sao Bento İstasyonu önünde yer alan Almeida Garrett Meydanı’na gelince, bu civardaki seramiklerle süslenmiş tarihi binaları seyre koyulduk.

Porto’nun buraya kadar olan bölgelerinin çok ihtişamlı olmadıklarını vurgulamalıyım. Şehrin asıl cazibe merkezi bu noktadan sonre ziyaret edeceğimiz Douro Nehri’nin iki yakasında yer alan sahil şeridi. Şayet şehirde çok vaktiniz yok ise sahil hattına odaklanmanızı, şayet buraya kadar olan bölgelerden bir kısmını ziyaret etmek isterseniz ise Üniversite civarındaki yapılar ile başlayıp Almeida Garrett Meydanı’na ulaşmanızı öneririm.

Meydan’dan sonra Vimara Peres Caddesi’nde ilerleyrek sahile doğru ilerleyişimizi sürdürdük.

Hedefimiz bu cadde üzerinde ilerleyip Lizbon’daki asansörde olduğu gibi gene bir Gustaf Eyfel asistanı eseri olan Dom Louis köprüsünden geçerek Gaia bölgesine ulaşmak ve hem burdan Porto’nun panoramik görüntüsünün keyfini çıkarıp hem de Porto Şarabı mahzenlerinde şarap deneyimlemekti.

Köprüye doğru ilerlerken şehrin ana katedrali olan Se’yi ve ihtişamlı iç yapısı ile hemen yakında yer alan etkileyici Santa Clara Kilisesi’ni gezdik. Bu iki yapı  UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan şehrin tarihi merkezi Reiberia Bölgesi’nin yıldızlarından. Ayrıca Se Katedrali hem Porto’nun hem de tüm Portekiz’in en önemli dini yapılarından.

[caption id="attachment_7802" align="aligncenter" width="784"]porto Se Katedrali[/caption]

                         

Douro Nehri ve Eski Şehir

Tepeden yer alan Se Katedrali’nden bir süre şehir manzarısını gözledik ama asıl manzaranın 44 metre yükseliğindeki Dom Louis Köprüsü üzerinde olduğunu anlamamız gecikmedi. Köprünün arabaların giremeyip sadece tramvayın geçtiği üst kısmından geçerken, Porto’yu defalarca fotoğrafladık.

[caption id="attachment_7803" align="aligncenter" width="776"]deniz silistre Dom Louis Köprüsü, Douro Nehri ve Tarihi Riberia Bölgesi[/caption]

Karşı kıyıya ulaştığımızda finiküleri kullanıp sahil kısmına indik. Nehrin karşı tarafı büyük Porto Bölgesi’nde ayrı bir şehir olan Vila Nova de Gaia. Nehrin Gaia tarafından Porto’nun tarihi Riberia Bölgesi’nin harika görüntüsünün keyfini çıkarmak mümkün.

Burada bulunan şarap mahzenleri ve tadım lokasyonlarından 1’ini seçip hem Porto Şarabı hakkında bilgilenip, hem de şekerli bir tada sahip olan bu şarapların çeşitlerine dair anlatıları denedik.

Gaia’da sahilde ve arka sokaklarda sıra sıra pek çok şarap mahzeni göreceksiniz, Bunlardan ilginizi çeken birine girebilirsiniz.

Bu bölgede depolanan ve yıllanmaya bırakılan Porta Şarabı’nın kısa hikayesi şu şekilde. İngiliz tacirler 17. Yüzyılda Douro Bölgesi’nde üretilen şaraplara, yolculukta ekşimemeleri için brandy katarlar. Bunun sonucunda şarabın daha tatlı ve daha farklı bir lezzete ulaştığını keşfederler. Bu şekilde Porto Şarabı doğmuş olur. Yıllandıkça tadı ve değeri daha da gelişen bu şarabın ticareti halen daha İngilizlerin elinde bulunmakta.

Gaia’dan gene kısa bir yürüyüşle, bu sefer köprünün alt kısmından geçerek Porto’nun tarihi merkezi olan Riberia Bölgesi’ne ulaşılır. Bu bölgedeki sahil yolunda, rengarenk tarihi binaları gözleyerek gezindikten sonra, ara sokaklarda kaybolup, Sao Fransisco Kilisesi’ni ve içinde ihtişamlı Arap Odası’nı barındıran Borsa Binası’nı gezdik.

[caption id="attachment_7804" align="aligncenter" width="735"]porto Porto Borsa Binası, Arap Odası[/caption]

Portekiz Lezzetleri

Sonrasında Riberia Bölgesi’nin ve Porto’nun iyi restaurantlarından olan Don Tonho’ya geçtik.  Aslında şehirde daha iyi restaurant önerileri vardı fakat biz gün boyu yollarda olduğumuz için rotamızı bitirdiğimiz noktadan çok fazla uzaklaşmadan hemen yemeyi tercih ettik. Sahibi Portekizli bir rock yıldızı olan ve dünyaca ünlü pek çok ismi de ağırlamış olan restaurant Douro Nehri kenarında yer alıyor. Burda yediklerimiz içinde haşlanmış pembe karideslerin ve morina balığının gayet lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada morina balığı deyip geçmeyelim, tuzlanmış ve kurutulmuş morinadan 100’lerce farklı metodla ürettikleri Bacalhau isimli yemekleri bizim için kebap ne ise Portekizliler için aynı şeyi ifade ediyor. Denemeden dönmek olmaz.

Porto’da denemeniz gereken bir diğer lokal lezzet ise Francesinha. Fransız Kızı anlamına gelen Francesinha dünyanın en iyi 10 sandviç çeşidinden biri olarak kabul ediliyor. Porto’ya has olan bu sandviç (tost) kendine has sosu ile servis ediliyor. Şehirde pek çok farklı noktada deneyebilirsiniz.

[caption id="attachment_7805" align="aligncenter" width="708"]porto Francesinha[/caption]

Biz şehirde bir gün geçirip akşam Lizbon’a döndüğümüz için yazımda bahsettiğim yerleri gezebildik. Şehri ana hatlarıyla gezmeniz için bir gün yeterli olacaktır. Fakat Porto’da daha uzun zaman geçireceksiniz Douro Vadisi’nde yapılan günübirlik şarap turlarının çok popüler olduğunu söylemeliyim.

Alışveriş meraklıları ise yukarda bahsettiğim caddeler haricinde Boavista Bölgesi’ni de ziyaret edebilirler.

Dört yazıdır bahsettiğim Portekiz seyahatimin son durağı Porto idi. Dört gün ve üstü bir Lizbon seyahati yapıyorsanız kesinlikle Porto’yu da rotalarınıza dahil etmenizi öneririm. Şayet bir Portekiz Turu’na katılmış iseniz zaten Porto’ya uğrayacaktır.

Bizler genel olarak Portekiz’den ve sıcak insanlarından çok keyif aldık. Umarım sizler de bir gün bu güzel ülkeyi ziyaret eder ve güzel anılarla ayrılırsınız.

Bir dahaki yazımda farklı bir bölgede buluşacağız.

O yazımda buluşuncaya kadar nerede olursanız olun, yeni yerler keşfetmenin keyfini doyasıya yaşayın, sevgiyle kalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deniz Silistre

Deniz Silistre

Deniz Silistre profesyonel yaşamının yanı sıra tutkusu olan seyahati yıllardır yurtdışında ve yurtiçinde yaşamaya çalışıyor. Bu tutkusunu, uzun seyahatlerin yanı sıra yaşadığı ve çok sevdiği şehir olan İstanbul'da da günlük yaşamın akışı içerisinde izlemeye gayret ediyor. Deniz Silistre hem seyahatlerine hem de İstanbul'a dair yazılarını paylaşmak üzere Kadin.com'da.

No more pages to load

No more pages to load