Polikistik Böbrek Hastalığı Hakkında Ne Kadar Bilgiye Sahibiz ?

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir? Polistik Böbrek Hastalığına Nasıl Tanı Konulur? Hipertansiyon,Tedavisi

Böbreklerimiz vücudumuzdaki en temel organlarımızın arasında yer alıyor. Aslında tüm organlarımız başlı başına önemli olsa da özellikle böbreklerimiz işlevlerinden ötürü biraz daha fazla özen istiyorlar. Her iki böbrekte yer alan çok sayıda kistle kendini gösteren, pankreas ve karaciğer gibi diğer organlarda da kistlere neden olabilecek genetik geçişli hastalığa verilen isim olan polikistik böbrek hastalığı, başlıca 2 farklı gende gelişen mutasyonlar ile oluşur.

Böbreklerde az sayıda mevcut olan iyi huylu kistler toplumda son derece yaygın olarak gözlemlenirken her iki böbrekte ve çok sayıda kiste rastlanması ise polikistik böbrek hastalığını akla getirmelidir. PKD2’ de oluşan mutasyonlara bağlı gelişen polikistik böbrek hastalığında kist oluşumu,  buna bağlı böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar daha ileriki yaşlarda oluşurken, PKD1’de oluşan mutasyonlar çok daha erken yaşlarda hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Polikistik Böbrek Hastalığına Nasıl Tanı Konulur?

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir?

Polikistik böbrek hastalığının tanısının konulabilmesi için gerekli olan tahlil yöntemi ultrasonografidir. Eğer ailenizde bu hastalığa sahip bireyler varsa ve sizde 30 yaşınızda yapılan ultrasonda kiste rastlanılmaz ise sizde ileride PKBH gelişme olasılığı %5’in altındadır. Genetik testlerle de bu hastalığın teşhisini koymak mümkündür. Yine de hem pahalı bir yöntem olması hem de çok yaygın olmaması sebebi ile sık olarak tercih edilmemektedir.

Klinik Bulgular Nelerdir?

Böbrek Boyutları

Bu hastalığa sahip kişilerde böbrek boyutları artmaktadır. Buna sebebiyet veren şey ise her iki böbrekte de meydana gelen kistlerdir.

Ağrı

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir?

Sık sık ağrı atakları meydana gelir. Bu ağrılara enfeksiyon, taş ve kanama gibi durumlar sebep olmaktadır.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kanlı İdrar Ve Kist İçine Kanama

Hastaların %40 kadarında idrarda kanama görülmektedir. Kistlerin patlaması ya da iltihaplanması durumunda ciddi tehlikeler ortaya çıkabilir.

Böbrek Taşı

Bu hastaların %20’sinde böbrek taşına rastlanmaktadır.

Hipertansiyon

PKBH’ye en sık eşlik eden hastalık hipertansiyondur ve ileriki dönemlerde böbrek yetmezliğine sebep olur.

Polikistik Karaciğer Hastalığı

Sessiz bir seyir izlemesine rağmen bu hastalığa yüksek oranda eşlik etmektedir.

Kafa İçinde Anevrizmalar

%8’inde saptanan bu durum hayati tehlikeye sebep olabilecek kanamalara neden olabilir.

Kalp Kapak Hastalıkları Ve Diğer Organlarda Kistler

Çeşitli kalp kapak hastalıkları ve diğer organlarda sık olarak PKBH’ye eşlik etmektedir.

Tedavisi

PKBH tedavisi günümüzde genel olarak bu hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan durumların tedavi edilmesinde işe yaramaktadır. Ayrıva PHKB hastalığı tespit edilen hastaların yakınlarına da ultrasononografi ile tarama yapılması oldukça önemlidir. Hipertansiyon mutlak suretle kontrol altına alınmalıdır. Böylelikle kistlerde gelişebilecek durumların yakın bir takibi sağlanırken böbrek yetmezliğinin gelişimi de önlenebilecektir. Bu hastalığın tedavisi için yöntemler son dönemlerde hız kazanmıştır. Son dönem böbrek yetmezliği gelişen hastalarda ise diyaliz tedavisi ya da böbrek naklinin gündeme gelmesi en doğru tercihler arasında yer almaktadır.