Tüm Dünyayı Sallayan Pokemon Go Çılgınlığı

Pokemon Go nedir? Nasıl oynanır? Neden kadar büyük bir hayran kitlesine sahip? Tüm dünyayı sallayan Pokemon Go Çılgınlığı!

Teknolojinin çığ gibi büyüdüğü günümüzde teknolojik aletlere olan düşkünlük ve bağımlılık da hızla artıyor. Çok küçük yaşlardan itibaren cep telefonları yıllar içerisinde bireylerin bir organı haline geliyor ve onlarsız bir hayatı adeta imkansızlaştırıyor. Bu durumu fırsata çevirmeyi bilen oyun firmaları ise gelişen teknolojiye ayak uydurarak, her yıl yatırımlarıyla yeni oyunları piyasaya sürüyorlar ve inanılmaz boyutlarda kazanç elde ediyorlar. Tıpkı yakın bir zamanda başlattıkları ve tüm dünyayı sallayan Pokemon Go çılgınlığı gibi..

Pokemon Go Çılgınlığı

1990’ların sonu ve 2000’li yılların başında tüm dünyayı etkisi altına alan Pokemon efsanesi, günümüze Nintendo ve Niantic'in ortak yapımıyla Pokemon GO mobil uygulaması olarak geri döndü. Oyun beta sürümüyle 6 Temmuz’da piyasaya sürüldü. Arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle karakter oluşturarak gerçek harita üzerindeki Pokemon karakterleri yakalanmaya çalışılıyor ve yakalanan pokemonlar evrimleştirilebiliyor. Pokemon avlamanın dışında bir de GYM denilen belli bölgeler yer alıyor. GYM noktalarında elde edilen pokemonlar başka kullanıcıların pokemonlarıyla savaştırabilir ve GYM bölgesinin liderliği alınabilir. Bunu yapabilmek için oyunda 5. Seviyeye gelinmesi gerekiyor.

Tüm Dünyayı Sallayan Pokemon Go Çılgınlığı

Pokemon Go Hakkkında

Pokemon Go Nasıl Oynanır?

Pokemon Go’da pokemonları avlamak için dışarıda oyun açık bir şekilde gezmeniz ve karşınıza her hangi bir yerden pokemon karakterlerinin çıkmasını beklemeniz gerekiyor. Oyun esnasında beliren  ayak sayıları. pokemonların size ne kadar uzaklıkta olduğunu gösteriyor. Eğer ayak izi yoksa pokemon size çok yakın demektir. Onları yakalayabilmek için poke topunun üzerilerine doğru isabetli bir şekilde atılması gerekiyor.

 

Yakalanan Pokemonlar Geliştirilebilir

Oyunda yakaladığınız pokemonlarınız seviye atladıkça gelişiyor. Gelişmeleri için bir diğer çözüm ise 'Stardust' adı verilen güç iksirleri. Bu iksirleri pokemonlarınıza içirerek de onları geliştirebilirsiniz. İksirleri elde edebilmeniz için ise çok fazla dışarıda gezinmek, puan toplamak ve pokemon yakalamak gerekiyor.

Pokemon Go Türkiye

Pokemon Go Türkiye’de Ne Zaman Çıkıyor?

Pokemon Go çılgınlığı tüm dünyada hızla yayılmasına rağmen henüz Türkiye’deki AppStore’da ve Google Play’de yerini almadı. Oyun şu an da sadece Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de resmi olarak oynanabiliyor. Oyunun en yakın zamanda Türkiye dahil tüm ülkelerde yerini alması bekleniyor.

 

Pokemon Go Nasıl İndirilir?

Oyun henüz Türkiye’ye gelmedi ancak Pokemon tutkunları oyunu oynamanın bir yolunu buldu.

Android için PAPK dosyası ile yüklenebiliyor.

iOS için indirmek biraz daha karışık gibi görünüyor. iOS telefonlarında oyunu indirebilmek için AppStore kimliğindeki bölgenin değiştirilmesi gerekiyor.

Ayarlar> iTunes ve AppStore Apple kimliği kısmına tıklayıp daha sonra Ülke>Bölgeyi değiştir kısmında ABD’yi seçtikten sonra adres kısmında yer alan bilgilerin Türkçe karakter içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Pokemon Go Oynarken Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Oyunun yapımcıları telefon bataryası için kullanıcılara bir çözüm önerisi sunmuş. Oyunun ayarlarında Setting>Battery Saver denilen ayar etkin hale getirildiğinde oyun hala açık haldeyken telefonun ekranını kapatıyor ve arka planda çalışmaya devam ediyor. Böylece hem yakınınızdaki pokemonlar için bildirim alabiliyor ve şarjınızın çabuk bitmesini önlüyor.

 

Pokemon Go Oyunu Nasıl Bu kadar İlgi Uyandırdı?

İnsanlar sürekli teknolojik açıdan gelişen bir dünyada yaşıyor ve sürekli bir yenilik istiyor. Pokemon’un çizgi filminin yayınlandığı zamanlar daha çok 1980-1995 arasındaki kesime hitap ettiği için Pokemon Go oyununu da daha çok bu yaş aralığı oynamaya başlamıştır. Ancak yeni nesil de Pokemonları çok sevdi ve tüm dünyada virüs gibi yayıldı. Pokemon “X ve Y” nesli için bir efsaneydi ve Nintendo günümüze bu efsaneyi mobil oyun şeklinde insanların karşısına çıkarması oyunun çok fazla ilgi görmesini ve tutunmasını sağladı.

Pokemon Go Oynarken Dikkat Edin

Pokemon Go dışarı çıkıp yürüyüş yaparak ve çeşitli yerlere giderek pokemon karakterlerini bulmak amacıyla oynanan bir oyun. Bu sebeple kendini oyuna kaptıranlar ve dikkatsiz olan bireyler için oldukça tehlikeli olduğu, meydana gelen kazalar sayesinde şimdiden ortaya çıkmış durumda.

Olası büyük tehlikelerden biri de kuşkusuz oyunu trafikteyken oynamak. Oyun keyfinizin bir felakete dönüşmemesi için araç kullanırken kesinlikle oynanamaması gerekiyor.

Bu oyunun sadece trafikte değil daha başka olası kazalara da sebebiyet verdiği çok açık. Tıpkı San Diego, California'da oyunu oynarken dalgınlıkla uçurumu farkedemeyerek aşağı düşen ve ölümden dönen 2 kişi gibi.

 

 

No more pages to load

No more pages to load