Peynir Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peynir Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Beyaz Peynirin Rengine Dikkat Edin! Kokusuna Mutlaka Bakın Ve Daha Fazlası Kadin.com'da.

Her besinde olduğu gibi peynir seçerken de tabii ki dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Rengi bile oldukça önemlidir. Bazı peynirlerin özellikle küflü olanları tercih edilir ancak beyaz peynir için küflü olması gibi bir seçenek kesinlikle aranmamalıdır. Klasik Türk kültüründe yer alan çoğu peynirin küflü olmaması gerekir. Ayrıca peyniri kokladığınızda peynirden başka yabancı koku içermemesi de önemli bir noktadır.

Genel olarak peynirin nasıl özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsettik. Şimdi daha ayrıntılı inceleyelim bakalım peynir alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Peynir Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bir peyniri satın alırken mutlaka tadına bakın. Peynirin tadının ekşi veya keskin olmaması gerekmektedir. Tadında böyle bir keskinlik sezerseniz kesinlikle o peyniri almayın. Hayvansal ürünler çok çabuk bozulabilmektedir. Ayrıca bitkisel gıdalara göre üzerlerinde daha fazla hastalık taşımaya müsait bir yapıya sahiplerdir. Bu nedenle en ufak bir tereddütte bulunursanız onu satın almayın.

Peynir Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peynirlerin en doğalı sadece süt, doğal peynir mayası ve tuzdan oluşmaktadır. Eğer peynirin içinde bundan başka bir ürün var ise onu almamanızı tavsiye ederiz. Diğer katılan her madde peynirlerin doğallığını ve haliyle tadını bozmaktadır. Özellikle marketlerde kapalı kutularda satılan peynirler raf ömürlerinin uzamasını sağlamak amacıyla kimyasal karıştırılarak hazırlanmaktadır. Ayrıca peynirlerin bir mayalanma ve olgunlaşma süreci vardır. Üreticiler bu süreci en aza indirmek için de kimyasallar kullanmaktadırlar.

Beyaz Peynirin Rengine Dikkat Edin!

Beyaz peynir satın alıyorsanız rengi tamamen beyaz olmalıdır. Ayrıca bu beyaz da canlı ve parlak bir beyaz olmalıdır. Herhangi bir yerinde yeşerme, sararma, pas gibi bir iz var ise o peyniri satın almamalısınız.

Peynir Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz peynirleri yapısı homojendir. Üzerinde herhangi bir pürüz ve leke olmaması gerekir. Bunun yanı sıra peynirin yüzeyinde veya içerisinde deliklerin olmaması gerekir. Gözenekler var ise ve çatlaklar oluşmuşsa o peynir de satın alınmayacaklar listesine girmeye hak kazanmış demektir.

Kaşar peynir alacaksanız onların renklerinin sarıya doğru olduğunu söyleyebiliriz. Peynirden peynire göre renkler ve gözenek çeşitliliği değişebilmektedir. Bizim bahsettiğimiz peynirler klasik Türk sofralarında görmeye alıştığımız beyaz peynirlerdir. Özellikle yurtdışında üretilen bazı peynirlerde küf olması onların fiyatlandırılmasını bile arttıran bir özellik olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle almayı düşündüğünüz farklı cinste bir peynir var ise önce bunun araştırmasını yapmanız gerekmektedir.

Beyaz peynirlerin fazla sert olmaması gerekmektedir. Çok yumuşak da olmamalıdır. Ayrıca kolay ufalanabilir veya kırılgan özelliklerinden yoksun olması gerekir.

Bu özelliklere uyan bir peynir bulduğunuzda tadını da sevdiyseniz direkt olarak alabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken nokta yörelere göre bile peynirlerin üretilişleri itibari ile yapılarında farklılık gösterdiğidir. Ezine peyniri ile keçi peynirinin aynı özelliklere sahip olmasını bekleyemezsiniz. Ancak hangi peyniri alırsanız alın önceliğiniz kötü bir koku yaymıyor olmasıdır. Kokusu hoşunuza gitmezse büyük ihtimalle tadı da hoşunuza gitmeyecektir.