Pazartesi Sendromu Ve Kurtulma Yolları

Pazartesi Sendromuna Son, Pazartesi Sendromu Nedir? Pazartesi Sendromu Nasıl Geçer? Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın Yolları.

Özellikle son yıllarda sadece Türkiye’yi değil bütün dünyaya bir virüs bulaşmış durumda. Pazar akşamından etkisini göstermeye başlayan ve neredeyse Salı’ya kadar devam eden bu virüsümüz tabii ki “Pazartesi Sendromu”! Eğer siz de Pazartesi sendromu yüzünden hafta sonunu dahi keyifli bir şekilde geçiremeyenlerdenseniz, bu sendromdan kurtulmak için biraz ipucu almanızın vakti gelmiş demektir. Vereceğimiz tüyolarla kim korkar artık Pazartesi’nden?

Pazartesi Sendromu Nedir?

Pazartesi sendromu, tıpça açıklanmış bir psikolojik sendrom olmasa da, özellikle çalışan ya da okula giden kişiler tarafından yoğun olarak hissedilen bir duygu durumudur. Pazartesi sendromu hissi Pazar günü öğleden sonra saatlerinden itibaren kendini hissettirmeye başlar. Aslında genel sebebi, kişinin özgürlük hissinin elinden alındığı düşüncesidir. Bu sendrom Pazartesi-Cuma ya da Pazartesi-Cumartesi günleri arasında çalışan kişilerde kendisini daha yoğun olarak hissettirir.

Pazartesi sendromu, özellikle uykuyu seven kişiler için daha ağır geçer. Hafta sonu günlerinde alarm kurmadan rahatça uyanan kişiler, Pazartesi sabahı erken kalmak zorunda oldukları düşüncesi ile strese girmeye başlarlar. Bu stres Pazar akşamı uykunun kaçmasına bile sebep olabilir. Uykusuz başlanan bir Pazartesi sabahı ise insanın haftaya yorgun başlamasına neden olur.

Pazartesi sendromunun en önemli sebebi, kişinin sevmediği bir işte çalışıyor olmasıdır. Hafta sonu geldiğinde ailesi ve sevdikleri ile dilediği şekilde vakit geçiren kişi, Pazartesi sabahı sevmediği bir işe gideceği için yoğun bir mutsuzluk hisseder.

Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın Yolları

Pazar Sabahı Önemli

Pazar sabahları kesinlikle çok geç kalkmayın. Tamam, 7’de kalkın demiyoruz ama öğlene kadar da uyumayın ve aktivitelere katılın. Pazartesi’ne girerken bütün gün miskinlik yapmamış olmanız size iyi gelecektir.

Genel Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Pazartesi Sendromuna Son

Sadece Pazar sabahları değil, bütün hafta boyunca ortalama olarak aynı saatlerde uyuyup uyanın. Hafta sonu ile hafta içi uyanma saatleriniz arasındaki uçurum sizi sarsabilir.

Kıyafetinize Dikkat Edin

Pazartesi günü işe en şık iş kıyafetinizle gidebilirsiniz. Ofise giderken dış görüşünüze önem vermeniz sizi güne başlarken motive edecektir.

Pazartesi Eğlencesi

Pazartesi iş çıkışı için arkadaşlarınızla, sevgilinizle, eşinizle kısacası beraberken keyif aldığınız biriyle bir program ayarlayın. İşten çıkıp doğruca eve gitmeyecek olmak bütün gün sizi mutlu kılmaya yetecektir.

Planlar Yapın

Evet, bugün Pazartesi olabilir, ama bu sizin gelecek hafta sonu için plan yapamayacağınız anlamına gelmez. Yapacağınız planlar moralinizi de yüksek tutacaktır.

Pazartesi Sendromuna Son

Pozitif Olun

Siz sendromluysanız, Pazartesi’nin suçu ne? Olaylar hakkında olumlu düşünmek ve tek bir güne anlam yüklememek size yardımcı olacaktır.

Pazartesi Sendromu Nasıl Geçer?

Pazartesi sendromundan kurtulmanın en kesin çözümü, kişinin sevdiği insanlarla birlikte sevdiği işte çalışmasıdır. Günümüzde iş hayatı neredeyse tüm günümüzü alıyor. İnsanlar, ailelerinden ve eşlerinden daha fazla ofis arkadaşlarını görüyor. Ofisinde sevmediği işi yapan ve ofis arkadaşlarıyla geçinemeyen kişiler pazartesi sendromunu daha yoğun olarak yaşıyor. Sevdiği işi yapan kişiler ise adeta pazartesi gününün gelmesini iple çekiyor. Günümüzün yaşam koşullarında, doyurucu ve mutlu bir iş, mutlu bir hayata sahip olunmasını sağlıyor.

Eğer iş değiştirecek durumunuz yoksa da hali hazırda sahip olduğunuz işinizle daha mutlu olmayı deneyebilirsiniz. Bunun için pazartesi sabahı kendinize motive edici küçük bir ödül verebilirsiniz. Bu ödül ofise gelmeden önce kısa bir yürüyüş yaparak stresinizden arınmak ya da kendinize en sevdiğiniz kahveyi alarak güne başlamak olabilir. Pazar günü lezzetli bir kek hazırlayıp pazartesi günü ofis arkadaşlarınıza ikram ederek de ofisteki kişilerle bağ kurabilir ve ofisteki zamanınızın daha keyifli geçmesine yatırım yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();