Paraben Nedir ? Zararları Nelerdir?  

Paraben Nedir ? Zararları Nelerdir? Paraben Cilt Tarafından Emilir Mi? Kadınlarda Erkeklerde Oranla Tehlike Çok Daha Büyük!

Son dönemlerde aldığımız şampuanlardan ıslak mendillere kadar aklınıza gelecek birçok ürünün üzerinde büyük ve renkli yazılarla paraben içermez yazısını eminiz ki sizde görüyorsunuzdur. Özellikle bebek ürünlerinin hepsinde itina ile yazılan bu yazının ne anlama geldiğini biliyor musunuz? İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen paraben nedir ve sağlığımıza etkileri nelerdir? gelin hep beraber inceleyelim.

Paraben Nedir ?

İlaç ve kozmetik sektöründe kullanılan, koruyucu özelliğe sahip olan paraben kimyasal bir maddedir. İçinde paraben mevcut olan ürünlerin raf ömrü diğer ürünlere göre çok daha uzun süreli olur. Oldukça yaygın olarak kullanılmasının asıl sebebi ise maliyetinin çok düşük olmasıdır. Özellikle meme kanserine yakalanmış hastalarda yapılan araştırmalarda dokularda yüksek miktarda parabene rastlanmıştır.

Paraben Cilt Tarafından Emilir Mi?

Parabenin cilt tarafından emildiği ve dokulara işlediği, kan ve idrarda da saptanabildiği ortaya çıkmıştır. Yani bu demek oluyor ki mantar ve bakterilerin ölmesine sebep olan, ciddi oranda kimyasal içeren bu madde insan vücudunda rahatça gezinebilme gibi bir özelliğe sahip.

Paraben Nedir

Kadınlarda Erkeklerde Oranla Tehlike Çok Daha Büyük

Özellikle kozmetik sektöründe oldukça fazla kullanılan paraben anlaşılacağı üzere kadınlarda erkeklere oranlara çok daha büyük hasarlar bırakıyor. Kremlerden toniklere kadar aklınıza gelebilecek birçok üründe mevcut olan paraben, özellikle kadınların kullanım alanlarının erkeklere oranla çok daha geniş olması sebebi ile kadınlarda daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Çocuklarda uzuvların gelişimi gibi konularda olumsuz yönde etki ettiği savunulan parabenin bu yöndeki etkileri hala araştırılıyor.

Paraben Nedir

Parabenin Zararlarından Korunmak İçin

Aldığınız ürünlerin kalitesine dikkat ederek alabileceğiniz zararı en alt düzeye indirgemeniz mümkün olacaktır. Sağlıksız ve ucuz ürünleri kullanmak hem cildinize hem de sağlığınıza oldukça sonuçlar doğurabilir. Her alanda olduğu gibi kozmetik ürünlerini seçerken de organik ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Paraben Nedir

Ürünleri Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

  • Alacağınız ürünün içeriğine mutlaka göz gezdirip paraben olup olmadığına bakmalısınız.
  • Krem sürmeden önce ellerinizi yıkamalısınız.
  • Üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edin.
  • Organik ya da az işlem görmüş ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Cilt bakımınız için kullandığınız ürünlerden seçmeli, çok miktarda kullanmamalısınız.
  • Uzun süredir kullanmadığınız kozmetik ürünlerinizi atmalısınız.