Pandemi Döneminde Lazer Epilasyon

Yeni bir lazer epilasyon seansına girmeden önce biraz daha beklemek gerekli mi? Bu yazıda; COVID-19 döneminde lazer epilasyon uygulamalarının nasıl devam ettiğinden ve uyulması gereken hijyen kurallarından bahsedeceğiz!

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde, hepimiz günlük yaşam alışkanlıklarımızdan uzak kaldık. Ancak, uzak kaldığımız şeyler arasında seansları devam eden bakım ve güzellik uygulamalarımız da vardı.

Salgının ortaya çıktığı ve tüm dünyayı tehdit ettiği ilk günlerde, tabi ki vücudumuzdaki tüyler önceliğimiz değildi. Ancak, birkaç ay geçtikten ve bizler hem fiziksel hem de ruhsal olarak tekrar toparlanmaya başladığımızda, bu bakım ve güzellik uygulamalarına nasıl devam edebileceğimizi düşünmeye başladık. Kademeli normalleşme süreci tüm dünyada devam ederken, kalan lazer seansları konusunda nasıl bir yol izlemek gerekiyor? Yeni bir lazer epilasyon seansına girmeden önce biraz daha beklemek gerekli mi? Bu yazıda; COVID-19 döneminde lazer epilasyon uygulamalarının nasıl devam ettiğinden ve uyulması gereken hijyen kurallarından bahsedeceğiz!

Yalnız Değilsiniz!

“Lazer epilasyona devam etmeli miyim? Yoksa, biraz daha beklemeli miyim?” “Gittiğimde virüs kapar mıyım?”, “Hijyen kurallarına uyuluyor mu”? Lazer epilasyona ya da diğer tüm güzellik uygulamalarında, kaldığınız yerden devam etmeye karar verdiğinizde kafanızı bu soruların kurcalaması son derece normal ve kesinlikle yalnız değilsiniz!

Akne ve leke bakımından dolgu uygulamalarına, PRP tedavilerinden lazer epilasyona, en başarılı sonuçlara ulaşılabilmesi için tedavi başında belirtilen seans sayılarına ulaşılması gerekir. Kişisel ya da bugün yaşadığımız gibi dışsal bir faktöre bağlı olarak bu tedavi planına bağlı kalmadığınızda, sonuçların ne olacağını merak edebilirsiniz.

Lazer epilasyon da dahil olmak üzere, herhangi bir estetik uygulama kesinlikle ucuz değildir ve başa döneceğinizi düşünmek hem yorucu hem de maliyetli gelebilir. Ancak, genel olarak, bir lazer epilasyon sürecinde, araya giren birkaç ay, başa dönmenize neden olmayacaktır. Ve bu, aslında diğer pek çok estetik uygulama için de geçerlidir.

Normalde, bir lazer epilasyon seansını geciktirmek için 2 temel faktör vardır; tedavinin sonuçlarını görmeyi beklemek ya da mevcut bir yaranın iyileşmesini beklemek. Ancak, söz konusu COVID-19 salgını olduğunda, dünyanın herhangi bir yerindeki tüm estetik uygulamalara ara verilmek zorunda kaldı.

Söz konusu lazer epilasyon olduğunda ise; iki seans arasındaki sürenin uzaması, büyük bir farka ya da başa dönmenize neden olmaz. Normal şartlarda, bir sonraki lazer seansına gelmek için ortalama 1-1.5 ay beklemeniz gerekir. Bu süreçte, tüyler aktif bir büyüme evresinden geçmektedir. Burada amaç; tüylerin yeniden uzamasını beklemek ve beklenen hedefe hazırlanmaktır. Tüy uzaması belirgin olduğunda bir sonraki seans gerçekleştirilirse, tedavi de daha başarılı olacaktır.

Bazı kişilerde, tüy yoğunluğuna bağlı olarak 1-2 seans daha fazla uygulama yapılması gerekebilir. Ancak, bu durum herkes için aynı değildir. Salgın döneminde lazer epilasyon seanslarına geçici bir ara verilmiş olsa da, daha önceki seanslar, tüy yoğunluğunda belirgin bir azalma görmeye devam etmenizi sağlayacaktır.

Ancak, bir hastanın normalden çok daha yoğun bir tüylenmesi varsa ve tedaviye henüz yeni başladığı bir dönemdeyse, geçici aranın ardından yeniden seanslara başladığında, ekstra 1-2 seans daha ihtiyacı olabilir. Normal tüy yoğunluğuna sahip kişiler, evde kaldığı süreçte, muhtemelen tüy yoğunluğunda azalma görmeye devam edecektir. 

Yaz Döneminde Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon ve diğer pek çok estetik uygulama, genellikle bahar ve kış aylarında yapılmaktadır. Burada, hastanın güneşe maruz kalması ve bronzlaşma seviyesi tedavinin ilerleyişinde etkili olabilir.

Son lazer epilasyon seansına Şubat ya da Mart ayında giren bir hasta, kademeli normalleşme sürecinde, yaz aylarında lazere devam etmek isterse, ciltte belli bir bronzlaşma seviyesine bağlı olarak melanin seviyesinde artış olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Hasta bronzlaşmasına rağmen lazere devam edilecekse, daha düşük enerji seviyeleri ile çalışılması gerekir. Ayrıca, seanstan minimum iki hafta önce güneşten kaçınması son derece önemlidir. Bununla birlikte; lazer uygulamalarının, kontrast bir tüy ve cilt renginde daha iyi sonuçlar verdiği unutulmamalıdır. Yani; açık tenli ve siyah tüy rengine sahip bir hastaysanız, tedavi sonuçları çok daha etkili olacaktır.

Lazer Epilasyon Planlaması

Üç ay gibi, uzunca bir duraklama döneminden geçtik ve pek çok kişi, yarım kalan lazer seansları ile ilgili endişe duyuyor. Ancak, bir lazer epilasyon, yalnızca aktif büyüme aşamasında olan tüyleri hedefliyor.

Yani; lazer yapılırken zarar verilen kıl foliküllerinin yeniden uzama yeteneği azalıyor. Burada, pandemi döneminde bir hastanın seans aralığının uzamasının bir önemi kalmıyor. Yani, basitçe söylemek gerekirse; iki lazer seansı arasındaki sürenin uzaması, tedavinin genel sonuçlarında belirgin bir olumsuzluğa neden olmayacaktır.

Evde kaldığınız süreçte uzayan tüyleriniz, muhtemelen bir önceki seansta henüz yeteri kadar uzamayan ve lazer cihazının görmediği tüylerdi. Ayrıca, tedavi planlamasının hangi aşamasında olduğunuza bağlı olarak; tüylerinizin yoğunluğu da başlangıç aşamasına göre azalmış olacaktır.

Pandemi Döneminde Lazer Epilasyon Merkezleri

Uyulması Gereken Kurallar

Normalleşme süreci devam ederken, yarım kalan ve geciken lazer seanslarınıza devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak, bunu yaparken kafanızda bazı soru işaretleri ve endişeler olması son derece normal. Bununla birlikte, endişelerinizde haksız değilsiniz. Çünkü, gerçekten de hijyen kurallarına her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Burada, kliniklere ve estetik merkezlerine büyük bir iş düşüyor. Mümkün olduğunca hastaları birbiriyle karşılaştırmamak, maske kullanmak, enfeksiyon riskine neden olabilecek herhangi bir durumdan kaçınmak ve hijyene ekstra özen göstermek son derece önemli.

Gündelik yaşantımızda maske takmaya, yanımızda kolonya ve dezenfektan taşımayı öğrendik. Ancak, normal hayatımıza ve alışkanlıklarımıza yavaş yavaş dönerken, yarım kalan işlerimize de devam ediyoruz. Tüm güzellik merkezleri ve kliniklerin, dikkat etmesi ve gözden kaçırmaması gereken bazı hijyen kuralları, bu noktada hayati bir önem taşıyor.

Evde kal! çağrılarının ardından, bu kademeli normalleşme sürecinde lazer uygulamalarınıza devam ederken, sizin alacağınız bireysel önlem ve korunma uygulamalarının yanı sıra, lazer merkezlerinin dikkate alması gereken bazı hijyen kuralları da mevcuttur:

  • Her seans öncesinde, kullanılacak lazer cihazının başlığı mutlaka özel bir solüsyon ile dezenfekte edilmelidir.
  • Her hasta için mutlaka tek kullanımlık örtüler tercih edilmelidir
  • Uygulamayı yapan kişi, maske takmaya ve eldiven kullanmaya dikkat etmelidir.
  • Yüzeye çıplak elle temas etmemelidir.

Lazer merkezlerinin uyacağı bu basit ama etkili hijyen kuralları, pandemi döneminde virüsten korunmak adına oldukça önemli adımlardır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();