Osteopati Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Osteopati Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Osteopati Tedavi Yöntemi, Hangi Rahatsızlıklarda Osteopati Yöntemi Kullanılır?

Osteopati bir tıp metodudur. Kas ve iskelet sisteminin etkinliklerini temel alan tamamlayıcı bir metodtur. Genel olarak omuriliğe gelen bir sinirin ya da bir sinir hücresinin herhangi bir sebepten dolayı etkilenmesiyle organlarda, özellikle de eklemlerdeki fizyolojik sorunların getirdiği hareket zorluklarını tedavi eder. Fonksiyon bozukluklarını ya da eklemlerde oluşan ağrıları yok etmekte kullanılabilir.

Bu yöntem ilk olarak 1874 senesinde Amerika’nın Missouri eyaletinde çalışan bir doktor olan Andrew Taylor Still tarafından geliştirimiş ve tedavi yöntemi olarak ugulanmaya başlamıştır. Osteopati doğal bir tedavi yöntemidir. Amerikalı doktor daha sonra 1892 yılında American School of Osteopathy’i yani Amerikan Osteopati okulunu kurmuştur. Bu sayede çağımıza kadar gelen modern ve sistematik bir tedavi yöntemi oluşabilmiştir.

Osteopati Tedavi Yöntemi

Amerikada uygulanmaya başlasa da tedavi yöntemi, Avrupa kıtasında kullanılmaya başlaması biraz geç olmuştur. 1917 yılında John Martin Littlejohn adlı bir doktor tarafından Avrupa kıtasına getirilmiştir. Bu konu hakkında bir okul açılması ise 1951 senesini bulmuştur. Fransa’nın başkenti Paris’te açılan okul Ecole Francaise d’Osteopathie adını taşımaktadır. Okul sonraki İngiltere’ye taşınmıştır. 1965 yılında Fransa’dan İngiltere’ye taşınan osteopatio okulu, dört yıl sonra 1969’da European School of Osteopathy (Avrupa Osteopati Okulu) adını almıştır. İngiltere de birkaç yıl öncesine kadar osteopati branşı yüksek öğrenim dalı olarak kabul edilmemekteydi. İç organların tedavisinde bilimsel ilkelerin oluşmasını sağlayan kişi de daha önce Time Dergisi tarafından yirminci yüzyılın en önemli yüz araştırmacısdan biri olarak gösterilen Fransız osteopat Jean Pierre Barral’dır.

Birçok ülkede uzun yıllardır tedavi yöntemi olarak kullanılan bu yöntem, ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak varlığını sürdürmektedir. Dünya Sağlık Örgütü de bu yöntemi bilimsel bir tedavi ve tanı yöntemi olarak tanımaktadır.

Hangi Rahatsızlıklarda Osteopati Yöntemi Kullanılır?

Osteopati yalnızca eller kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Temel olarak bu tedavi yönteminde vücudun sorunu yalnızca ağrı bulunan bölgede aranmaz. Tüm vücuda tedavi uygulanarak lokal olarak da tedavi uygulanması sağlanır. Bu anlamda bütüncül bir tedavi yöntemidir.

Osteopati Nedir

Vücudun kendi kendini iyileştirmesi için hareket sistemi, dolaşım sistemi, organlar ve sinir sistemi uyarılır. Yani yalnızca vücuttaki ağrının geçirilmesini değil aynı zamanda ağrıya sebep olan faktörlerin de tedavisi sağlanmış olur. Rahatszlığı bulunan eklemlerin dengelenmesi, kas sistemi ve iskelet sistemi arasındaki koordinasyo sorunları da osteopati uzmanlarının uyguladığı tedaviler arasındadır. Vücuttaki duruş bozuklukları, denge problemi de yine bu yöntem ile tedavi edilebilir. Genel olarak bu  tedavi yöntemi ile çözüm bulunan sorunlardan birkaçını sayarsak boyun ve bel fıtığı, kırık sonrası rehabilitasyon, kas yırtılmaları, tendon yırtılmaları, dokularda oluşan sertleşme, spor yaparken zorlanmadan dolayı meydana gelen yumuşak doku zedelenmeleri ve kaslarda meydana gelen yırtılmalardır. Fiziksel sebepler dışında stres sebebiyle de boyun bölgesinde kasılmalar ve baş ağrıları görülebilir. Bu sorunların tümünde osteopati tedavisi kullanılabilir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();