Organ Bağışı İle Hayat Kurtarın

Organ Bağışı İle Hayat Kurtarın. Kimler Organ Bağışı Yapabilir? Herhangi Bir Hastalığa Sahip Olanlar Organ Bağışı Yapabilirler Mi?

3-9 Kasım tarihlerinde kutlanan organ bağışı haftası son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz bir harekete dönüştü. Günümüzde hala organ bağışı için onay vermeyen milyonlarca kişi olsa da herkesin bir gün organ nakline ihtiyaç duyabileceği gerçeğini asla göz ardı etmemeliyiz. Organ bağışının oldukça az seviyede olmasının en büyük sebebi sanırız ki bizim ve sevdiklerimizin asla buna ihtiyaç duymayacağına olan sonsuz inancımızdır. Oysa hayat hepimiz için her şeyi önümüze sunabilir.

Organ Bağışı İçin İzniniz Şart

Organ bağışındaki en önemli husus, kişinin izni olmadan asla bağışın gerçekleşemeyecek olmasıdır. Eğer sağlığınızda organ bağışı işlemini yapmadıysanız fakat ölüm anında organlarınızın bağışlanmasını istediğinizi birinci derece yakınlarınıza söylediyseniz, bu şartlar içinde organ bağışı yapılabilir. Eğer organ bağışını sağlığınızda kabul edip işlemlerinizi gerçekleştirdiyseniz organ bağış kartınızı mutlaka yanınızda taşımanız gerekmektedir. Kartınızı yanınızda taşımak, herhangi bir acil durumda yetkililere bu konuda kolaylık sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organlar asla bir bedel karşılığı tarafından satılamaz. Bunun yapılması aynı zamanda ülkemiz kanunları içerisinde de suç olarak sayılmaktadır.

Organ Bağışı İle Hayat Kurtarın

Herhangi Bir Hastalığa Sahip Olanlar Organ Bağışı Yapabilirler Mi?

Evet. Herhangi bir hastalığa sahip olsanız dahi organ bağışında bulunabilirsiniz. Böyle bir durumda organ bağışında bulunan kişi hayatını kaybettiğinde mevcut olan sağlam organları uygun hastalara rahatlıkla nakledilir. Her şeyden önce organ bağışının tamamen gönüllü olarak yapılması gerektiğini vurgulamalıyız. Birçok sebepten ötürü hala işe yarayacak birçok organın gerekli kişilere ulaştırılmak yerine bağışlanmamayı tercih edilmesi birçok hastanın ölümüne sebebiyet vermektedir. Organların bağışlayan kişinin hayatı son bulduktan sonra alınacağı ve kadavraya son ana kadar saygı gösterildiği gerçeğini asla göz ardı etmemeliyiz.

Organ Bağışını Şimdi Onaylayın

Bağış yapabileceğiniz yerler arasında sağlık kuruluşları, hastaneler, sağlık müdürlüğü ve organ bağışıyla  ilgilenen vakıflar yer almaktadır. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesi için birçok kamu spotu hazırlanmakta ve umarız ki ileriki dönemler içerisinde organ nakli bekleyen hastaların sayısında gözle görülür bir azalma olacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();