2000'lerin Modern Mektup Arkadaşlığı; Online Arkadaşlık Uygulamaları

2000'lerin Modern Mektup Arkadaşlığı; Online Arkadaşlık Uygulamaları, En Çok Kullanılan Arkadaşlık Siteleri yazımızında devamında.

Online arkadaşlık denilince aklımıza yalnızca Facebook’un geldiği dönemler geride kaldı. Her geçen gün bir yenisi çıkan online arkadaşlık uygulamaları, kullanıcılara stresli, utanç verici ve hatta tehlike riski oluşturan deneyimler yaşatabiliyorsa da, hayatının aşkına bu uygulamalarda rastlayan kişiler de var. Eğer siz de yalnızlıktan bunaldıysanız, akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz bu uygulamalarla, aradığınız her türlü ilişkiyi bulabilirsiniz. En popüler arkadaşlık uygulamalarının detaylarını bu listede sizlerle paylaşıyoruz.

1. Tinder

Ülkemizin en popüler arkadaşlık uygulamalarından olan Tinder 2002’de piyasaya sürüldüğünden beri adını çokça duyuruyor. Bizlere sağa sola sürükleme hareketini öğreten uygulamada, ilgilendiğiniz cinsiyet ve yaş aralığını seçiyorsunuz. Daha sonra uygulama, belirlediğiniz bir kilometre etrafınızdaki kriterlerinize uygun kişilerin profillerini listeliyor. Karşınızdaki adayı beğenirseniz ekranı sağa sürüklüyorsunuz, eğer bu kişi de sizi kendi uygulama hesabında görerek sağa sürüklemişse sohbet edebileceğiniz bir eşleşme mesajı ekranı oluşuyor.

2. Happn

Online Arkadaşlık Uygulamaları

Tinder’ın en büyük rakiplerinden olan bir başka arkadaşlık uygulaması Happn ise, günlük yaşantınızda karşılaştığınız yabancılarla karşılaşma kayıtlarınızı tutuyor. Facebook hesabınızla oluşturduğunuz profilinizde, kütüphanede görüp bir türlü konuşamadığınız gizli aşkınızı veya iş yerinizin önünden geçen yakışıklıyı ilk kez ne zaman gördüğünüzü, kaç kere karşılaştığınızı bulabiliyorsunuz. Happn ayrıca Spotify bağlantısı ile dinlediğiniz müzikleri yayımlamanıza da olanak sağlıyor.

3. Badoo

Online Arkadaşlık Uygulamaları

Öncelikle online arkadaşlık sitesi olarak kurulan ve günümüzde tüm işletim sistemleri için geliştirilmiş uygulaması ile sıkça kullanılan Badoo, nihai amacı fazlasıyla tartışılan bir uygulama. 190 ülkede 47 farklı dilde hizmet veren uygulama, Facebook tadında bir sosyal ağ. Facebook halihazırda tanıdığınız arkadaşlarınıza yer verdiğiniz bir platformken, Badoo arkadaş olmak isteyeceğiniz kişilere ayırdığınız bir sosyal ortam. Şirketin Pazarlama Müdürü Jessica Powell, flört ve romantik ilişki ihtimalinin her zaman olduğunu ama Badoo’nun genel olarak bir arkadaşlık uygulaması olduğunu söylüyor.

4. Tango

Online Arkadaşlık Uygulamaları

TangoME tarafından 2009’da piyasaya sürülen Tango, online arkadaşlık uygulamaları listelerinde yüksek sıralarda bulunuyor. Uygulama, tüm internet bağlantıları ile arkadaşlık kurmanıza ve sesli veya kameralı arama yapmanızı sağlıyor. WhatsApp ve Kik gibi uygulamalardan aşina olduğumuz bu yöntemle standart arkadaşlık uygulamalarından daha fazla özelliği bulunan Tango’nun kullanıcı kitlesi epey geniş. Uygulama içerisinde ayrıca video chat sırasında animasyon çıkartmalar gönderebilir, oyunlar oynayabilir, Spotify bağlantınızı kullanabilir ve gönderdiğiniz fotoğraflara filtre ekleyebilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı tek uygulamada toplamak amacıyla yayınlanan Tango’nun 300 milyondan fazla kullanıcısı var.

5. Waplog

Standart bir online arkadaşlık uygulamasından beklenen tüm hizmetleri sunan Waplog, kullanıcı yorumlarında diğer uygulamalardan daha düşük not alıyor. Bunun başlıca sebebi çok fazla sahte hesap olması yüzünden taşıdığı risk. Uygulamanın arama bölümünde seçeceğiniz ülkede, yaşınıza yakın ve profil fotoğrafı olan/olmayan seçenekleri filtreleyebiliyorsunuz. Arkadaş olmak istediğiniz profilleri beğenebiliyor, arkadaşlık isteği gönderebiliyor veya özel mesaj yollayabiliyorsunuz.

6. Siberalem

Online Arkadaşlık Uygulamaları

Ülkemizde kullanılan en eski arkadaşlık sitelerinden biri olan Siberalem, zamanla popüler uygulamalar arasındaki yerini, muhtemelen kullanıcıların yeni uygulama deneme arzusundan ötürü kaybetti. Yeni gelişmelerle hala çok kişi tarafından kullanılan Siberalem uygulamasının, romantik partner arayışında olan kullanıcılar için bir de “Aşk Oyunu” fonksiyonu bulunuyor. Siberalem’e kaydolurken beyan ettiğiniz bilgileriniz doğrultusunda tıpkı Tinder gibi sağa sola kaydırarak seçim yaptığınız fotoğraflı üye profilleri karşınıza çıkıyor. Ancak Aşk Oyunu’nun farkı, beğenerek kaydırdığınız kişilerin bir listesine dönüp bakabiliyor olmanız. Bu fonksiyon ile uygulamanın hem arkadaşlık, hem romantik ilişki amaçlarına hizmet verdiği kesinleşmiş oluyor.

7. Mico

Online Arkadaşlık Uygulamaları

Online arkadaşlık uygulamaları listemizin son maddesi Mico, kullanıcıların 30 saniyelik bir video ile kendilerini tanıttığı ve ayrıca her yerden canlı yayın imkanı yapabileceğiniz bir uygulama. Bunların yanı sıra etrafınızdaki kişileri ve ilgi alanlarınızı paylaşan yeni arkadaşlar bulabilmeniz de cabası. Sosyalleşmenin modern adreslerinden olan bu çok fonksiyonlu aktivite ile nerede olursanız olun çevrenizdeki yabancılarla mesajlaşabilir, yalnızlığınıza çare bulabilirsiniz. Küresel markete 2015’te yerleşen Mico’nun gelecek vaadeden bir havası var.