Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürük hakkında merak ettikleriniz, öksürüğün tedavi yöntemleri! Sağlık ve güzellikle ilgili tüm detaylar yazımızın devamında.

Yaz kış demeden türlü sebeplerle öksürürüz. Bu öksürüklerin çoğu önemli bir nedene bağlanamazken bir kısmı da bir başka hastalığın habercisi ya da öncüsü olarak karşımıza çıkar. Kuru öksürük ve balgamlı öksürük olarak ayırabileceğimiz öksürük, eğer uzun zaman sürerse mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Balgamsız  olarak adlandırılan kuru öksürük en sık yaşanan türü olup kısa zaman içinde kaybolmazsa solunum yolunda ciddi tahrişlere yol açabilir. Bu nöbetler ile kasılan göğüs kafesinde ise zamanla şiddetli bir ağrı hissedilebilir. İşte tam da bu sebeple eğer öksürüğünüz belirli bir süre geçmesine rağmen hala geçmemişse mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Öksürük gerçek anlamda nefes yolu ile gerçekleşen, yabancı maddelerin vücuttan atımına yönelik bir reflekstir.

Öksürük İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Elbette şiddetli öksürükler için mutlaka doktora danışmalı ve doktorunuzun tavsiye edeceği şurup ya da hap gibi ilaçları kullanmalısınız. Fakat henüz öksürüğünüz yeni başlamışsa ve siz doğal yöntemlerden yanaysanız, size önerebileceğimiz birkaç doğal yöntem sayesinde öksürüğünüze veda edebilirsiniz.

Ihlamur

Ter ve balgam sökücü olma özelliğine sahip olan ıhlamur, aynı zamanda boğaz yollarını rahatlatarak kronik öksürüğü kesme özelliğine de sahiptir.

Nane

Hem mide bulantısı hem de midenin ilaçlarından biri olan nane, grip, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Yaban Eriği

Yaban eriği pek bilinmeyen öksürük giderici gıdaların başında gelse de ezilip şekerle kaynatıldığı takdirde öksürüğü kesici özelliğe sahiptir.

Öksürük Nasıl Geçer?

Andız Otu

Eğer sadece kuru öksürük değil aynı zamanda balgamdan da şikâyetçi iseniz andız otu tam size göre bir ilaç olma özelliğine sahip. Bu bitkinin kökünü ezerek balla karıştırıp tükettiğinizde hem öksürüğünüzü yok etmiş hem de balgamınızı bitirmiş olursunuz.

Böğürtlen

Sadece öksürüğe iyi gelmekle kalmayan aynı zamanda kanı temizleyen bir özelliğe de sahip olan böğürtlenin, meyveleri oluşmadan yapraklarını toplayıp şurup haline getirirseniz size gerekli faydayı sağlamış olacaktır.

Gelincik

Gelincik bitkisinin sadece görünüşü değil faydaları da oldukça güzel. Gelincik bitkisinin yapraklarından yaptığınız şurubu tüketerek hem öksürüğünüze hem de ağrınıza ilaç edinmiş olacaksınız.

Papatya

Sakinleştirici özelliğinin çok daha fazla bilindiği papatya aynı zamanda öksürük kesici bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Öksürük, sinüzit, soğuk algınlığı, bronşit, ateş, ağız ve cilt enflamasyonlarında kullanılmaktadır.

Çuha Çiçeği

Oldukça terletici bir özelliğe sahip olan çuha çiçeği, özellikle soğuk algınlığına bağlı olan öksürüğün tedavisinde oldukça etkin rol oynamaktadır. Sadece öksürüğe iyi gelmekle kalmayan çuha çiçeği, göğsü yumuşatarak balgam söktürür. Aynı zamanda astım bronşit için de oldukça faydalıdır.

Fesleğen

Bitkilerin yararını saymakla bitiremememiz dışında fesleğen de öksürüğü kesici, hazımsızlığı giderici ve baş dönmesini durdurucu özelliğe sahiptir.

Bıldırcın Yumurtası

Özellikle çok daha şiddetli öksürüklerin tedavisinde de kullanılan bıldırcın yumurtası göğsü yumuşatarak öksürüğünüzün kesilmesini sağlıyor. Bir adet bıldırcın yumurtasını bir kaşık bal ile karıştırarak bir bardak süt ilave ederek içerseniz kısa süre içerisinde öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz.